Fotó: KMN
A kétszáz éve született költőóriás munkásságát, életművét, kapcsolatait, az irodalomra tett máig tartó hatását idézi fel a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum Arany200 elnevezésű mozgókiállítása, amely a kincses városben tekinthető meg a Kolozsvári Magyar Napok keretében.
2017. augusztus 15., 15:492017. augusztus 15., 15:49
2017. augusztus 15., 15:522017. augusztus 15., 15:52
A Kolozsvári Állami Magyar Színház előtti téren áll a kívülről a Toldi Miklós történetét illusztráló rajzokkal díszített autóbusz, amely egyedi látványvilágú kiállítást rejt. A busz belsejébe lépve érvényesítheti speciálisan az ingyenes kiállításra szóló jegyét a látogató, az érvényesítés egy pecsét, Arany János szignójával.
A manuális játékokat és a digitális eszközöket is felvonultató tárlaton visszaemlékezésekből, levelekből, versidézetekből bomlik ki a költő életútja, érintőképernyős információkon keresztül lehet megismerni utazásait, és pár jelentős balladája (Ágnes asszony, Tetemre hívás, Hídavatás, A walesi bárdok), valamint költeménye (például a Családi kör) teljes szövege is nagy méretben megtekinthető.
Fotó: KMN
Külön érdekesség, hogy a szalontai születésű költőóriás kalapjának, pipájának, sétabotjának másolata is a tárlat része, akárcsak az, hogy a 19–21. század írói, költői közül néhányan miként vélekedtek Arany jelentőségéről: mindezt többek közt Mikszáth, Ady, József Attila, Kosztolányi, Spiró György, Parti Nagy Lajos és Kovács András Ferenc tollából származó idézetek szemléltetik.
ma már aligha ismert magyar szavakról kell teszt keretében megmondani, mit jelentettek: ilyen például a csobolyó, a kápa, a szelindek – a megfejtést pedig egy-egy Arany-idézetben „kapják kézhez”.
Fotó: KMN
Az Arany-busz, amelyet múzeumpedagógusok kísérnek, Magyarország számos településén megfordult már, kincses városbeli állomásán augusztus 17-éig vesztegel: a tárlat 10 és 20 óra között tekinthető meg.
Kövér László úgy fogalmazott: a múlt sokszor megtapasztalt egyik tanulsága, hogy „az idők igazi nyerteseinek soha nem azok bizonyulnak, akiknek erősebbek a fegyvereik vagy hangosabbak a hazugságaik, hanem azok, akiknek erősebb az identitása és a hite”.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
szóljon hozzá!