Fotó: A KMN Facebook-oldala
Ki lehet lépni a bennünket körülvevő hangzavarból és be lehet lépni a csendbe? – erre a kérdéskörre összpontosít a Kolozsvári Magyar Napok keretében nyílt kortárs képzőművészeti tárlat, amely a Bánffy-palota pincelabirintusában tekinthető meg augusztus 20-áig.
2017. augusztus 15., 13:492017. augusztus 15., 13:49
2017. augusztus 15., 15:402017. augusztus 15., 15:40
A csend és zaj közti átmenetekre, a kettő ellentétére és megjelenési formáira összpontosít a Mimesis kortárs művészeti fesztivál, amelyet immár ötödízben szerveznek meg a Kolozsvári Magyar Napok keretében. Az idén a Csend-tér-kép címet kapta a fesztivál 26 képzőművész alkotásait felvonultató tárlata, amelyet hétfő délután nyitottak meg a Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palota pincéjében.
A Mimesist szervező Origo Kulturális Egyesület nevében Márkos Tünde képzőművész köszönetet mondott a Szépművészeti Múzeumnak, amely immár másodszor biztosítja a helyszínt a kiállításhoz, amelynek a korábbi években az egykori New York Szálló szobái adtak otthont. A kiállító művészek, akik közül sokan az elmúlt években is szerepeltek a tárlaton, ugyanazt a témát más-másféleképpen közelítik meg a pince labirintusában látható alkotásaikkal.
Iacob Attila, az intézmény muzeológusa úgy fogalmazott,
„Közhelyszámba megy, hogy folyamatos zajártalomnak vagyunk kitéve. Ha jobban belegondolunk, esetleg megfigyeljük mindennapjainkat, hamar rájövünk, hogy szinte egyetlen olyan éber pillanatunk sincs (egy átlagos napot alapul véve), amikor ne lennénk valamilyen szinten, ha úgy tetszik, »zajba ágyazva«. A »zajártalom« minden érzékszervünkre hat. Képek, szagok, ízek, érintések bombáznak minket folyamatosan. (...) Folyamatos (geo)politikai, manipulációs, olykor konkrét háborús »zajártalomnak« vagyunk kitéve. És ha ehhez csatoljuk a gondolati, érzelmi, indulati zajártalmakat is,
Ki lehet lépni az óceánból? El tudjuk hagyni a vizet, mint annak idején a halak, hogy a szárazföldet meghódítsák? Ebben a metaforában az óceán a zaj, a szárazföld a csend. Milyen kreatív-evolutív módszerek, megoldások vannak arra, hogy a csend valamely formáját elérjük?” – írják a szervezők a tárlat ismertetőjében.
Zakariás Ágota művészettörténész rámutatott,
„A csend lehet az elmélyülés következménye, de ironikusan a természet csendje is megjelenik, ugyanakkor a szakrális terekhez köthető csendekre is utal a tárlat, amely intim hangulatú, bensőséges tereket is idéz. A csend komplex pozitív jelenségként mutatkozik meg, amely a tudatos cselekvés része lehet. Megállásra, elmélyülésre, meditációra késztet, áhítatot válthat ki a látogatóból, a kiállító művészek azonban többször felülírják ezt, játszanak a csenddel. Tehát nem ünnepélyes csend határolja a kiállított munkákat, mégis valamiféle titok lengi be a labirintusszerű térben az alkotásokat" – fogalmazott a művészettörténész.
Hozzátette, ezek a munkák elmélyülést, intellektuális ráhangolódást igényelnek, ugyanakkor
A tárlaton Alexandra Mocan, Alexandru Muraru, Bándi Dániel Dávid, Bob József, Burka István, Darvay Tünde, Diana Drăgan Chirilă, Dorel Găină, Ferenczy Botond, Ioana Iacob, Kalló Angéla, Lőrincz Gyula, Makkai András, Makkai Bence, Matei Toșa, Mădălina Surducan, Márkos Tünde, Mátyás László, Mihai Nuțu, Mira Mărincaș, Nistor Alex Csaba, Oana Pop, Peter Felix, Szentes Zágon, Szekely Rafan Lucian, Szőcs Zoltán munkái láthatóak.
A Mimesist szervező Origo Kulturális Egyesület augusztus 17-én 18 órától kiállítást nyit Bándi Dániel Dávid konstellációiból a Reactorban, ahol augusztus 19-én 18 órától egy performanszra is sor kerül. A Mimesis fesztivál katalógusát augusztus 19-én 16 órától az Insomnia kávéházban mutatják be.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
szóljon hozzá!