2008. június 17., 00:002008. június 17., 00:00
A csíkszeredai iskolák évzáró ünnepségein kiosztott jutalomkönyvek kiválasztásakor két vezérelv érvényesül: mindenekelőtt olcsó kiadvány, másodsorban klasszikus szépirodalmi alkotások legyenek, szem előtt tartva a következő évi kötelező olvasmányok listáján sorakozó címeket is. „Diákjaink életkorának megfelelő alkotásokat vásároltunk: ifjúsági könyveket, többnyire magyar klasszikusokat, főleg Jókai Mór, Móricz Zsigmond, Petőfi Sándor műveit, amiket amúgy is el kell olvasniuk” – mondta Kiss Ernő, a Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója. Az általa vezetett intézmény minden diákját jutalmazták, akinek 9-es fölött volt az évi tanulmányi átlaga, így közel háromszáz diák kapott ajándék könyvet. A szűkös anyagi keret miatt az olcsóbb kiadványok közül válogattak, a szülői bizottsági alapból és a szponzoroktól begyűlt pénzből 10–15 lejes könyveket tudtak megvásárolni. Örülök a jutalomnak, de leginkább egy állatokról szóló ismeretterjesztő könyvet, vagy Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényét választottam volna, amit már olvastam, és szeretném, ha ott lenne a könyvespolcomon is – magyarázta Miklós Noémi, a Petőfi Sándor Általános Iskola 5. osztályában végzett tanulója. Rákossy Brigitta, az egyik Csíkszereda környéki általános iskola végzőse történelmi témájú könyvet kapott, melyet, mint mondta, el fog olvasni, de leginkább a lovakról szóló könyvek érdeklik. A csíkszeredai Kós Károly Iskolaközpont három végzős diákja, akik jól szerepeltek különböző szakmai konferenciákon, a Palladis Ars Alapítvány támogatásának köszönhetően értékesebb kiadványokat, építészeti szakkönyveket és biológiai lexikonokat kapott. Benkő Éva, az iskolaközpont igazgatója elmondta: a többi évzárói ajándék könyvet ők is a klasszikus irodalmi művek közül válogatták, a tartalomra, és nem a kivitelezésre fektettek hangsúlyt, így a diákok értékes olvasmányokhoz juthatnak. A Corvina könyvesbolt eladója szerint többnyire az Európa kiadó olcsóbb klasszikusait vásárolták évzáróra, a nagyobbaknak főként Jókai és Gárdonyi könyveit, a kisebbeknek Fekete István és Lázár Ervin műveiből válogattak, de sokat eladtak Thomas Brezina Penny-sorozatából is. A Pallas–Akadémia könyvesboltjából a magyar klasszikusok mellett Karl May és Jack London regényei fogytak, és A dzsungel könyvét is többen választották.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.