2008. június 17., 00:002008. június 17., 00:00
A csíkszeredai iskolák évzáró ünnepségein kiosztott jutalomkönyvek kiválasztásakor két vezérelv érvényesül: mindenekelőtt olcsó kiadvány, másodsorban klasszikus szépirodalmi alkotások legyenek, szem előtt tartva a következő évi kötelező olvasmányok listáján sorakozó címeket is. „Diákjaink életkorának megfelelő alkotásokat vásároltunk: ifjúsági könyveket, többnyire magyar klasszikusokat, főleg Jókai Mór, Móricz Zsigmond, Petőfi Sándor műveit, amiket amúgy is el kell olvasniuk” – mondta Kiss Ernő, a Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója. Az általa vezetett intézmény minden diákját jutalmazták, akinek 9-es fölött volt az évi tanulmányi átlaga, így közel háromszáz diák kapott ajándék könyvet. A szűkös anyagi keret miatt az olcsóbb kiadványok közül válogattak, a szülői bizottsági alapból és a szponzoroktól begyűlt pénzből 10–15 lejes könyveket tudtak megvásárolni. Örülök a jutalomnak, de leginkább egy állatokról szóló ismeretterjesztő könyvet, vagy Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című regényét választottam volna, amit már olvastam, és szeretném, ha ott lenne a könyvespolcomon is – magyarázta Miklós Noémi, a Petőfi Sándor Általános Iskola 5. osztályában végzett tanulója. Rákossy Brigitta, az egyik Csíkszereda környéki általános iskola végzőse történelmi témájú könyvet kapott, melyet, mint mondta, el fog olvasni, de leginkább a lovakról szóló könyvek érdeklik. A csíkszeredai Kós Károly Iskolaközpont három végzős diákja, akik jól szerepeltek különböző szakmai konferenciákon, a Palladis Ars Alapítvány támogatásának köszönhetően értékesebb kiadványokat, építészeti szakkönyveket és biológiai lexikonokat kapott. Benkő Éva, az iskolaközpont igazgatója elmondta: a többi évzárói ajándék könyvet ők is a klasszikus irodalmi művek közül válogatták, a tartalomra, és nem a kivitelezésre fektettek hangsúlyt, így a diákok értékes olvasmányokhoz juthatnak. A Corvina könyvesbolt eladója szerint többnyire az Európa kiadó olcsóbb klasszikusait vásárolták évzáróra, a nagyobbaknak főként Jókai és Gárdonyi könyveit, a kisebbeknek Fekete István és Lázár Ervin műveiből válogattak, de sokat eladtak Thomas Brezina Penny-sorozatából is. A Pallas–Akadémia könyvesboltjából a magyar klasszikusok mellett Karl May és Jack London regényei fogytak, és A dzsungel könyvét is többen választották.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.