Kovács András Ferenc
Fotó: Haáz Vince
A korábbinál is szélesebb körből kerülhettek ki idén a Prima Primissima Díj jelöltjei, mert az elismerés több kategóriáját is kibővítették. Az elismeréseket decemberben vehetik át a díjazottak.
2022. október 03., 17:402022. október 03., 17:40
A Prima Primissima Díj célja évről évre, hogy támogassa az egyedi teljesítményt nyújtó tudósokat, kutatókat, oktatókat, alkotókat, művészeket, újságírókat és sportolókat Magyarországon és a határon túl. Az elismerést Demján Sándor üzletember alapította 20 évvel ezelőtt, az OTP Bank pedig 2013 óta gondozza és finanszírozza - emlékeztet az OTP Bank és a Prima Primissima Alapítvány által az MTI-hez hétfőn eljuttatott közlemény.
A közlemény szerint az alapítvány kuratóriuma idén némileg módosította az elismerés kategóriáit, a színház- és filmművészet kategória kiegészült a táncművészettel, a képzőművészet kategória pedig az iparművészettel, emellett a sajtó kategóriát is kiszélesítették: kibővült az ismeretterjesztéssel, hogy az elismerés követhesse a média világának változásait.
A kuratórium tagjai titkos szavazással a kategóriánként három jelölt közül választja ki a primissimákat, akik 15 millió forintos elismerésben részesülnek. Azoknak a jelölteknek a tevékenységét, akik nem lettek primissimák, ám maguk is primák –, 5 millió forinttal támogatja az alapítvány.
Az összes jelölt közül SMS-szavazással kiválasztható közönségdíjas 15 millió forinttal lesz gazdagabb. Az anyagi elismerések összértéke így eléri a 265 millió forintot.
A díjazottak várhatóan december 2-án ismét személyesen vehetik át elismeréseiket a Müpában.
Magyar színház-, film és táncművészet kategóriában Gálffi László színművészt, Pogány Judit színművészt és Popova Aleszja balettművészt tüntette ki a Prima díjjal a kuratórium.
A Magyar képző- és iparművészet kategória primái idén Baksai József festő- és grafikusművész, Hager Ritta textilművész és Vagyóczky Károly festő- és grafikusművész, bankjegytervező.
Magyar tudomány kategóriában Halmai Péter közgazdász, Lovász László matematikus és Szakály Sándor történész vehet át Prima díjat.
Magyar oktatás és köznevelés kategóriában Gabnai Katalin drámatanár, színikritikus, Härtlein Károly mesteroktató és Nógrádi Gábor író, népművelő lettek idén Prima díjazottak.
A kuratórium Magyar építészet kategóriában Gettó Tamás építész, belsőépítész, egyetemi tanárnak, Sugár Péter építésznek és Váncza László építésznek ítélte oda az elismerést.
Magyar ismeretterjesztés és média kategóriában Prima díjat kapott a Bartók Rádió komolyzenei rádió, Hadas Krisztina televíziós újságíró, szerkesztő, riporter és Juhász Anna irodalmár, kulturális menedzser.
A Magyar sport kategória idei Prima díjasai Hegedüs Csaba olimpiai bajnok birkózó, mesteredző, Pézsa Tibor olimpiai és világbajnok kardvívó és Vörös Zsuzsanna olimpiai bajnok öttusázó lettek.
Magyar népművészet és közművelődés kategóriában Kovács Gyula erdész, a régi magyar gyümölcsfajták őrzője, a Táncház Egyesület és Virágvölgyi Márta hegedűtanár, népzenész érdemelte ki az elismerést.
Magyar zeneművészet kategóriában Horváth Kornél ütőhangszeres előadóművész, Keller András hegedűművész, karmester és Kovács Kati énekesnő, szövegíró, filmszínésznő részesül Prima díjban.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!