2009. április 28., 14:202009. április 28., 14:20
A Romániai Színházi Szövetség (UNITER) hétfő este megtartott 17. díjátadó gáláján a kolozsvári előadás a brăilai Maria Filotti Színház Párnaember című produkciójával, valamint a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Yvonne, burgundi hercegnő című előadásával versenyzett. Tompa Gábor az említett két előadás rendezőivel Radu Afrimmal és Bocsárdi Lászlóval versenyezve nyerte el a 2008 legjobb rendezéséért járó díjat.
Mindkét díjat Visky András, a kolozsvári magyar színház dramaturgja vette át, az Egyesült Államokban tartózkodó Tompa Gábor levélben köszöntötte a Román Televízió 3-as stúdiójában tartott színházi esemény résztvevőit.
A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat elnyert Victor Rebengiuc Mátray Lászlóval (Fülöp herceg, Yvonne, burgundi hercegnő) és Bogdán Zsolttal (Versinyin, A három nővér) versengett.
A kolozsvári színház Három nővér című előadását hét kategóriában, a Tamási Áron Színház előadását pedig öt kategóriában is felterjesztette díjazásra a jelölő zsűri.
A legjobb női főszerep pályázói között is találhatunk magyar jelöltet: Dorina Chiriac és a nyertes Mariana Mihuţ mellett Kézdi Imolát ajánlották a zsűri figyelmébe. Skovrán Tündét a legjobb női mellékszereplő díjára jelölték, ugyanígy a legjobb férfi mellékszereplő elismerésért versenyezett Hatházi András és Pálffy Tibor.
Legjobb férfi főszereplő: Victor Rebengiuc – Willy Loman szerepéért Az ügynök halála című előadásban, bukaresti Bulandra Színház, Bukarest
Legjobb női főszereplő: Mariana Mihuţ – Lear megformálásáért, Bulandra Színház
Legjobb férfi mellékszereplő: Sorin Leoveanu – Lucio, Szeget szeggel című előadás, Marin Sorescu Nemzeti Színház, Craiova
Legjobb női mellékszereplő: Valeria Seciu – Gloucester a Lear című előadásban, Bulandra Színház
Legjobb díszlettervező: Velica Panduru – Az M család betegsége, Mihai Eminescu Nemzeti Színház, Temesvár
A legjobb pályakezdő: Ioana Anastasia Anton – Ofélia, Hamlet, Metropolis Színház, Bukarest
A legjobb rádiójáték: Ionesco, öt jelenet, rendező: Alexandru Dabija
A legjobb új román színdarab: Antoaneta Zaharia, A tökéletes nap
Életmű-díj: Margareta Pogonat és Mitică Popescu színészek, Dan Nemţeanu szcenográfus, Gelu Colceag rendező, Alice Georgescu színikritikus.
Kiválóság-díj: Olga Tudorache színésznő
Különdíjak: Vlaicu Golcea, zeneszerző, Păstorel Ionescu koreográfus
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.