Fotó: A szerző felvétele
Lovakat ábrázoló vázlatok és néhány kész munka között tevékenykednek a képzőművészek, hogy ki-ki a maga szemszögéből papírra, vászonra álmodja a témát: az egyik legrégebbi magyar népmesét, a Fehérlófiát. A háromszéki Incitato művésztábort idén 15. alkalommal szervezte meg Miholcsa József marosvásárhelyi szobrászművész és Tóth Ferenc mecénás. A művésztelep – amelyen 18 bel- és külföldi képzőművész vesz részt – lassan a végéhez közeledik. A grafikusok, textilművészek, festők, keramikusok és szobrászok Daragus Attila vendégszeretetét élvezik a hét végéig Bálványosfürdőn, ahol az üzletember által felajánlott vendégházakban laknak. Az eddigi évek hagyományait követve több alkalommal is terepen voltak, néhány ménest látogattak meg. Az alkotók szemlátomást sokat merítenek a terepgyakorlatok élményeiből. Csutak Levente brassói képzőművészt (képünkön) minuciózus, aprólékos kivitelezésű grafikáiról ismerjük, és a Bálványosfürdőn készülő műve sem tér el technikájában az eddigiektől: hajszálvékony tustintavonásokból körvonalazódik a legenda. Erőteljes, legendabeli paripa gyomrából kívánkozik ki az emberi embrió, a Fiú, a lóalak fölött nagy erejű vitéz. Amint a Krónikának elmondta, Fehérlófia emberfeletti erejét ragadta ki a meséből, a mesehőssel való azonosulási vágyát érzékeltetve. Dimény András brassói képzőművész éppen a kiállítás plakátját festette, amikor beszélgettünk vele. Háta mögött ott sorakoznak a kiállításra szánt festmények: rajtuk a fehér és a kék szín van túlsúlyban, a képeket csak érdekesebbé, kontrasztosabbá teszi a néhány mélyvörös ecsetvonás. Készségesen szolgált magyarázattal is: a fehér szín a tisztaságot, a szakralitást szimbolizálja. Fehér színű a képen látható ló, hiszen a régi népek ezt az állatot istenként tisztelték. A ló lábai között kék figura, a Fiú körvonalazódik: ez a szín a művész értelmezésében a földi világot jelképezi. A táborzáró tárlatot vasárnap 12 órától tekinthetik meg az érdeklődők a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumban.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.