Fotó: Krónika
2007. február 08., 00:002007. február 08., 00:00
A dokumentumfilmes zsűri a nagyszebeniAstra fesztivál tavalyi nagydíjas alkotásának,Kincses Réka Balkán bajnok című filmjénekítélte az első díjat. A legjobb női főszereplődíját a kolozsvári Kovács Kata vehetteát, Mészáros Péter Kythéra címűfilmjében nyújtott alakításáért.
Szerelem, utazás
Az Iszka utazását aZsil-völgyi bányavidéken forgatták, afőszerepet a tizenéves, fiús alkatú Varga Máriajátssza – az alkotás részben az ő történetétmeséli el. A rendező öt évvel ezelőtttalálkozott az éppen hulladékvasat gyűjtögetőkislánnyal, aki később egyik árvaházbóla másikba került. Mindanynyiszor megszökött,vagy szülei vitték haza. A film nemcsak a magyar nyelvettörve beszélő kislány hányattatásaitmeséli el, hanem nővé érésénekfolyamatát is: gyermekszerelmét (a kisfiútMarian Rusache alakítja) és prostitúciórakényszerítését. Bollók„Árvácskája” a filmszemlén előszörült moziban – annak a filmnek a vetítésén,amelyben ő játssza a főszerepet. A Krónika kérdésérea rendező elmondta, a továbbiakban is követni fogjaVarga Mária sorsát, és mindent megtesz annakérdekében, hogy a kislány a nevelőotthonbanmaradjon. Bollók Csaba szerint a kislány leginkábbabban a jelenetben bizonyította kivételes tehetségét,amelyben az egyik bányász (Bogdán Zsolt, aKolozsvári Állami Magyar Színház művésze)elmeséli neki, hogy az apja nem Spanyolországban él,ahogy ő eddig tudta, hanem bányarobbanásban vesztetteéletét. A kislány rezzenéstelen arccalhallgatja a történetet, illetve csak egyszer, ésnem akármikor rezzen meg a tekintete – a rendező szerinterre az „időzítésre” csak a legnagyobb művészekképesek.
A helyi jelentésen túl
„Jellegzetesen kelet-európaijelenségről szól ez a film, továbbá ahatalom természetéről, a győzelemről és avesztésről. Ezek időtlen emberi témák, ésazt hiszem, ezért kapott díjat a film Magyarországonis, Németországban már többszörkitüntették. Ez azt jelzi számomra, hogy a helyijelentőségén, helyi jelentésén kívülvan egy másik jelentése is” – értékeltelapunknak Kincses Réka a 38. Magyar Filmszemlén kapottelismerést, a legjobb dokumentumfilmnek járódíjat. A Balkán bajnokban a rendező családja ésmarosvásárhelyi ügyvéd apja, Kincses Elődéletén keresztül a rendszerváltáskorát mutatja be.
A rendező maga is szereplője afilmnek, így – természetesen – felvállalja aszubjektivitást. A magyar dokumentumfilmek világábanegyelőre még szokatlannak számítómagatartás a szemlén nemcsak a Kincses Rékafilmjét jellemezte, Pigniczky Réka a Hazatérésbenarra vállalkozik, hogy fényt derítsen azokra azeseményekre, amelyek az ötvenhatos forradalom alatt ésután megváltoztatták apja életét.
A Csilla-probléma
Az idei filmszemle legjobb nőialakításának díját az erdélyiszármazású, jelenleg Budapesten élő,szabadúszóként dolgozó Kovács Katanyerte el Mészáros Péter Kythéra címűfilmjének női főszerepéért. A KythéraCsilláját alakító színésznő2003-ban végzett a kolozsvári Babeº–BolyaiTudományegyetem színháztudomány éstelevízió karának színművészetiszakán. „Még egyetemista koromban, egyFilmtett-táborban találkoztam MészárosPéterrel, ekkor dolgoztunk együtt először” –mondta el a Krónikának Kovács Kata.
A Kythéra főszereplője,Csilla, aki virágzó fiatalságán éppentúljutott, arról álmodozik, hogy eljusson agörögországi Kythéra szigetére. Férjeazonban nem az álmok embere: szabadidejében meccsetnéz, az öregfiúkkal focizik, esténkéntsört vedel. Leghőbb vágya, hogy kivénhedtjárgányát lecserélje egy használtOpelre. A film végére azonban megváltozikminden, az álom hétköznapivá válik:egy ismerős kisvendéglőben a magányos éskiábrándult nő búcsúzik az álomvilágtól.
„A mai világban nagyon gyakoriés aktuális a Csilla-probléma. Remélem,hogy sikerült teljes mértékben belehelyezkednem aszerepbe. Úgy érzem, testileg-lelkileg beleadtammindent, és ennek minden rezzenése látszik avásznon” – fejtette ki a színésznő. n
Márton Éva, Rostás-Péter Emese
A 38. Magyar Filmszemle díjazottjai
A játékfilmes zsűrielismerései
Legjobb szerzői film: BollókCsaba: Iszka utazása
Legjobb műfaji film: Rohonyi Gábor:Konyec
Legjobb rendező: Szász János(Ópium – Egy elmebeteg nő naplója)
Legjobb operatőr: MáthéTibor (Ópium – Egy elmebeteg nő naplója)
Legjobb elsőfilmes alkotás,Simó Sándor-díj: Bogdán Árpád:Boldog új élet
Legjobb látvány: a Dolinaalkotóközössége
Legjobb forgatókönyv: ElekJudit (A hét nyolcadik napja)
Legjobb női alakítás:Kovács Kata (Kythéra)
Legjobb férfialakítás:Zsótér Sándor (Töredék)
Legjobb eredeti filmzene: Membran(Boldog új élet)
Produceri díj: Sipos Gáborés Rajna Gábor (Boldog új élet, Lassútükör)
Aranyolló díj: CzakóJudit (Iszka utazása, Kythéra)
Aranymikrofon díj: Sipos István,Manuel Laval és Matthias Schwab (Ópium – Egyelmebeteg nő naplója)
Oklevél: Igor és IvanBuharov (Lassú tükör)
A kisjáték- éskísérleti filmes zsűri elismerései
Legjobb kisjátékfilm:Nemes Jeles László: Türelem
Kísérleti film kategória,különdíj: Nicolaus Myslicki: Álszent
Rendezői különdíj:Nagy Dénes (Együtt)
Operatőri díj: TóthWidamon Máté (Alterego)
Elismerő oklevél: HorváthLili (Vakáció)
A dokumentumfilmes zsűri elismerései
Legjobb dokumentumfilm: Kincses Réka:Balkán bajnok
Rendezői díj: Kőszegi Edit(Menekülés a szerelembe)
Schiffer Pál-díj:Pigniczky Réka (Hazatérés: Egy szabadságharcostörténete)
Esélyegyenlőségi díj:Zsigmond Dezső (Élik az életüket)
Operatőri díj: TalánCsaba (Elboronálva)
Oklevél: Forgács Péter(Miss Universe 1929 – Lisl Goldarbeiter – A szépségútja); Gulyás Gyula (Itt az idő); Szobolits Béla(Miért?! Egy tragikus szerelem
története); KékesiAttila (A forradalom arca – Egy pesti lány nyomában)
A tudományos–ismeretterjesztőfilmes zsűri elismerései
Legjobb film: Kóthy Judit–TopitsJudit: Forró ősz a hidegháborúban
Rendezői díj: DérAndrás: A hét főbűn (Bűnök ezek?)
Legjobb témaválasztás:Tóth Zsolt Marcell (Budapesti vadon)
Különdíjak
Országos Diákzsűri ZöldHolló fődíja: Bollók Csaba: Iszka utazása
A Magyar Filmplakát kiállításés verseny szakmai díja: Behan Mária (Sztornó)
A Magyar Filmplakát kiállításés verseny közönségdíja: KovácsGergely, Juhász Örsi (Szabadság, szerelem)
A Mozisok Országos Szövetségénekdíja, a 2006-ban a legmagasabb nézőszámot elértmagyar játékfilm: Goda Krisztina: Szabadság,szerelem
Az Országos Rádióés Televízió Testület nézettségidíja: Goda Krisztina: Csak szex és más semmi
Gene Moskowitz-díj – külföldikritikusok és újságírók szavazataialapján: Szász János: Ópium – Egyelmebeteg nő naplója
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.