Fotó: MTI
A tegnapi nulladik nap a legendás Loksi-koncertjén – amelynek „főpróbáját” jó egy héttel ezelőtt a marosvásárhelyi Félsziget Fesztiválon tartották meg Presser Gáborék – kívül további meglepetést is tartogatott a klasszikus rockzene kedvelőinek: az LGT fellépése előtt ugyanis a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musical koncertváltozatával hangoltak az LGT-re, illetve az azt követő, egy hétig tartó „zúzásra”.
Rekordkísérlet indul
Akárcsak négy évvel ezelőtt, a Sziget rendezői most is világrekordot kívánnak felállítani. 2003-ban a világ legnagyobb körképét festették meg a szigetlakók a rendezvényen, most viszont a fesztivál jellegéhez valamivel közelebb álló műfajban kívánnak bekerülni a rekordok könyvébe. Az Open Tisztás nevű helyszínen szintén tegnap kezdődött a világ leghosszabb koncertje, ahol a tervek szerint 8 napon át több mint 100 együttes lép egymás után színpadra, ötperces szünetekkel. A 11 580 perces koncerten ezernél több dalt hallhat majd a közönség.
Amely várhatóan idén is zsúfolásig megtölti a helyszínt: a nevesebb együttesek koncertjeinek napján már tavalyelőtt is több ízben ki kellett tenni a Megtelt táblát a K-híd bejáratánál, és erre idén is megvan minden esély, az ottalvós hetijegyek ugyanis már néhány nappal a rendezvény kezdete előtt elfogytak. Sátorral tehát nem érdemes kilátogatnia annak, aki utolsó pillanatra hagyta a jegyvásárlást, „hazamenős” hetijegyek azonban még kaphatók 30 ezer forintért, és napijegy is vásárolható 8000-ért. A szervezők szerint egyébként a tavalyi, 385 ezer látogatóval jönne ki nullszaldósan az idei fesztivál, ám a várakozások szerint ennél többen látogatnak majd ki a Szigetre.
Sztárokban nincs hiány
A szervezők nem a rendezvények számának növelését, hanem azok minőségének javítását tűzték ki célul. A legnagyobb koncertek természetesen idén is a nagyszínpadon zajlanak majd: ma este a Quimby nyitja meg az itt fellépő magyar bandák sorát, Kiss Tiborékat pedig a francia Manu Chao követi. Holnap a The Chemical Brothers koncertjére csápolhatnak a rajongók, pénteken Pink tábora tombolhat kedvencük élő fellépésén, de a fesztivál végéig többek között a Nine Inch Nails, Sinéad O’Connor, valamint a „legbritebb” amerikai zenekar, a The Killers is színpadra lép. Az obligát nagyszínpados magyar zenekarok most sem maradnak ki: szombaton a Kispál és a borz, hétfőn a Tankcsapda lép fel. A Világzenei nagyszínpadon is hírességek koncerteznek: Salif Keita, a Besh o droM és a finn Värttinä is ott lesz. Nem feledkeztek meg a kemény rock és az elektronikus zene rajongóiról sem: előbbieket a HammerWorld színpad, utóbbiakat a Nokia Party Aréna várja. És természetesen a minden eddigi Szigeten a fiatalok körében elsöprő sikert arató Táncdalfesztivál sátor is a szokásos, neves fellépőkkel várja a hatvanas–hetvenes évek slágereinek, Aradszky László, Szűcs Judith vagy Korda György andalító dallamainak kedvelőit.
Sokszínű kínálat
A zenei programokon kívül számos kulturális rendezvény várja az érdeklődőket, így több intézmény is kitelepszik a Szigetre. A Terror Háza Múzeum sátrában például a Kádár-korszak elemzése hallgatható meg. A szigetlakók egyébként a fesztivál ideje alatt különféle kedvezményekben is részesülnek a fővárosban: Sziget-karszalaggal kedvezményesen látogatható a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Ludwig Múzeum és az Aquincumi Múzeum.
Az infrastruktúra terén is további fejlesztéseket hajtottak végre, több a mobilvécé és a zuhanyzó, és nagyobb felületet burkoltak be műanyag járólapokkal – igaz, tartósan napos idő esetén ez keveset segít, Gerendai Károly, a Sziget főszervezője meg is jegyezte, hogy várhatóan ismét hatalmas porra kell számítani a helyszínen. Az eddigi tapasztalatok szerint azonban a rutinos szigetlakókat ez a legkevésbé sem zavarja az önfeledt bulizásban.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.