2009. július 09., 09:402009. július 09., 09:40
Az évad első bemutatója Carlo Goldoni A patikus című komédiája volt, amit Csurulya Csongor rendezett. Ezt követte Békés Pál A félőlény című mesejátéka Szilágyi Regina rendezésében, majd Baróti-Eisemann-Dalos Bástyasétány 77 című szilveszteri előadása, szintén Csurulya Csongor rendezésében. A helyi önkormányzat által fenntartott társulat emellett befogadó színházként is működött, számos erdélyi társulat vitte el darabjait Székelyudvarhelyre. Ugyanakkor a székelyudvarhelyi társulat is utazott, példáiul Elektra című előadásukkal részt vettek a XVIII. Bukaresti Országos Színházi Fesztiválon.
Egyébként az igazgató értékelése szerint a társulat nehézségei az elmúlt évadban nemcsak az anyagi gondokból fakadtak, hanem abból is, hogy csupán 11 állandó színésszel dolgoztak, s így kénytelenek voltak vendégművészeket hívni bizonyos előadásokra.
De a színház nemcsak előadásaival, hanem a „kulisszák mögötti” programjaival és kiadványaival is segítette a város művelődési életét. A dráMA címen szervezett kortárs színházi találkozó alkalmat teremtett a mai erdélyi magyar és a magyarországi, valamint a román drámaírók műveinek megismertetésére, magyar és román társulatok tolmácsolásában.
A tavaly őszi találkozón mutatták be Hatházi András A hetérák tudománya című rádiójátékát, Láng Zsolt Télikert című alkotását és Alina Nelega Rudolf Hess tízparancsolata című művét. Itt láthatta a közönség Kiss Csaba Világtalanok című darabját, Visky András Júlia című munkáját, Radu Macrinic Lolita mama, avagy az ikrek hava címet viselő darabját, valamint Thúróczy Katalin Joi.megaJoy című produkcióját.
Tavaly év végén ünnepelték a társulat fennállásának tizedik évfordulóját, felidézve a tíz esztendő legjobb előadásait. A Kulissza-program keretében zajlott a Színház a Kulisszák mögött című séta, amelynek során a közönség elől elzárt színházi tereken vezették végig az érdeklődőket, a Színház csoda címmel szervezett program keretében viszont P. Fincziski Andrea színész-tanár vezetett különböző foglalkozásokat középiskolás gyerekek részvételével.
Ugyancsak a diákközönséget célozza meg a társulat által megjelentetett Margó című kiadvány. Ebben szakemberek írnak a Bástyasétány 77 és a Mesél a bécsi erdő című előadások alapját képező drámai anyagokról, azok létrejöttéről és szociális hátteréről, a művek íróiról, a műfajok sajátosságairól, de közölnek a darabok által felvetett kérdésekről szóló írásokat és az alkotókkal készült interjúkat is.
Az elmaradt, illetve a jövőre halasztott tervek listája is hosszú: a színpad újrapadolása mellett új próba- és stúdiótermek kialakítása is szerepel köztük. Nagy Pál szerint az elkövetkező évad költségvetése még az ideinél is kevesebb lesz, de ennek ellenére bizakodóak: négy új színészt szerződtetnek a társulathoz. Jövőre, a már megszokott módon, terveznek stúdiószínpadi és nagytermi bemutatót is, de azt remélik, hogy a mesedarab sem marad el.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.