Tizennégy díj talált gazdára a csíkszeredai film.dok dokumentumfilm-fesztiválon
Elbúcsúzott a film.dok román–magyar dokumentumfilm-fesztivál Csíkszeredától. A szervezők és a nagyszámú nézősereg egyaránt reméli, hogy csak egy évre, és jövőre ugyancsak Csíkszereda adhat helyet a seregszemlének. Az idei, harmadik alkalommal megszervezett fesztivál szombati záróünnepélyén 14 díj talált gazdára: a pálmát Zsigmond Dezső és Bálint Arthur Józsi nővér és a sárga bicikli című dokumentumfilmje vitte el.
2006. május 29., 00:002006. május 29., 00:00
A seregszemlén hét kategóriában 42 film mérettetett meg az elmúlt hét alatt: portré- és természetfilmekből, fikciós és történelmi alkotásokból, sorskérdésekkel foglalkozó kisfilmekből csemegézhetett a közönség. A fődíjas alkotás főszereplője Székely József, aki a legmagasabban fekvő erdélyi községben, Kommandón teljesít egészségügyi, asszisztensi szolgálatot. Itt, a világtól elzárva, különösen egymásra szorulnak az emberek. Józsi nővér „mentőautója”, jellegzetes sárga biciklije a falu legkülönbözőbb pontjain tűnik fel: a betegek háza, a rendelő, a sportpálya, a kocsma előtt. Zsigmond Dezső magyarországi rendező és Bálint Arthur székelyudvarhelyi operatőr hatvanperces kisfilmje a kommandói elszigetelt világot, az egyszerű mindennapok groteszk valóságát humorral hozza emberközelbe. Az alkotás nem csupán a zsűri tetszését nyerte el, a közönség soraiban is nagy sikert aratott, hiszen a versenyprogramon kívül két alkalommal is újravetítették. „Kellemes meglepetés ez a díj. Ajándék volt Székely Józseffel és családjával forgatni, az alapos munka ellenére sem volt megterhelő a feladat. A természetes humor mellett egyszerre drámai is ez a világ, hiszen emberi életekről szól, amelyeket Józsi nővér ment meg, míg a mentő eljut a faluba. Ebben a végtelenül kemény világban, a drámai helyzetekben nagyon örültem e nyakigláb férfi természetes humorának” – mondta el a Krónikának Zsigmond Dezső. A vetítés során nemcsak az alkotóknak tapsolhatott a közönség, hanem magának a főszereplőnek is, aki jelen volt a csíkszeredai vetítésen. „Mondtam Józsi nővérnek és feleségének, hogy annál jobban fogja őket szeretni a közönség, minél többet nevetnek. És nagyon sokat nevettek” – fűzte hozzá a rendező, akitől azt is megtudtuk, Józsi nővérrel a nyáron újra találkozhatunk, akkor a Gyimesekben forgatnak majd egy játékfilmet. A neves hazai és magyarországi szaktekintélyekből álló zsűrinek nem volt könnyű feladata, hiszen színvonalas alkotásokat kellett rangsorolniuk. Sára Sándor rendező, a zsűri elnöke elmondta: „A fődíjas film témakövetésének pontosságával érdemelte ki az elismerést, hiszen nagyon kevesen vállalkoznak arra, hogy akár fél évig is visszajárjanak a helyszínre, és kövessék egy ember hétköznapjait. Ezt a film készítői megtették. Munkájuk révén a főszereplő is személyes ismerősünkké vált. Az odafigyelés, a gondosság nagy előnye a filmnek” – fejtette ki Sára Sándor. A zsűrielnök hozzátette, változatos tematikájú és igazán jól elkészített filmek kerültek be a versenyprogramba, de több alkotás időtartamát kifogásolta. Mint megjegyezte, érzékelhető volt, hogy egy-egy produkció televíziós alkotásnak készült. „Nem az a fontos, hogy a film milyen hosszú, hanem hogy menynyire jó. Hiányoltam a napjainkról, az elmúlt 10–15 év történéseiről szóló filmeket. Mindenképpen érdemes tovább folytatni a fesztivált” – vonta meg a seregszemle mérlegét Sára Sándor.
A harmadik film.dok díjai Nagydíj: Józsi nővér és a sárga bicikli Duna Tévé-díj: 12 éves voltam ’56-ban RTV-díj: Zátonyon Legjobb rendezés: Amari Kris Legjobb operatőr: Symbiosiss Legjobb hangzásvilág: Gyapjaspille – Hernyók a pokolból Különdíj: Ecseri tekercsek, Gyuri mama Csíkszereda önkormányzatának díja: Moszny Csíkszereda önkormányzatának különdíja: Kinda Lázár és a Csíki Traktor, Végtelen Körök A Hargita Megyei Kulturális Központ díja: Síró ponyva A Hargita Népe díja: Ikrek Sajtódíj: Álomturné, Panoráma Budapest Az RMDSZ díja: Kinda Lázár és a Csíki Traktor A Bukaresti Magyar Kulturális Intézet díja: Képzelt forradalom, avagy az Osztrák–Magyar–Románia
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!