Bálint Előd (előtérben) kolozsvári színis hallgató A Zanox – Kockázatok és mellékhatások című film forgatásán
Fotó: Rumann Gábor
Bálint Előd, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) színművészetis hallgatója játssza a főszerepet a Zanox – kockázatok és mellékhatások című új magyar nagyjátékfilmben, amelyet csütörtöktől vetítenek a magyarországi mozik. Az udvarhelyi születésű fiatal színészt a sci-fi vígjáték forgatásáról, tapasztalatairól faggattuk.
2022. május 29., 14:142022. május 29., 14:14
A magyarországi mozikban csütörtöktől vetítik a Zanox – kockázatok és mellékhatások című, Baranyi Gábor Benő rendezte új játékfilmet, amelyben a székelyudvarhelyi Bálint Előd, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) színis hallgatója játssza a főszerepet. A 85 perces sci-fi vígjáték főszereplője megkeresésünkre elmondta, a rendező kereste meg őt és egyik csoporttársát a Facebookon, ahol felajánlotta a casting lehetőségét első nagyjátékfilmjébe.
„A film egyik jelenetéről készítettünk videót, ennek köszönhetően továbbjutottam a budapesti élő castingra. Ott különböző partnerekkel és egyénileg is megnéztek. Végül Erdős Lilivel megkaptuk a két főszerepet” – emlékezett vissza Bálint Előd.
A filmbeli sztoriban a kétes eredetű házi pálinkák sok fejfájást okoznak, a Zanox nevű kísérleti szerrel viszont lehetővé teszik az időutazást a múltba. Misivel, a főszereplővel is ez történik, akit a következő reggelen a másnaposság helyett ismét az érettségi vár. A szokatlan helyzettel élve a fiú bátrabban kezdeményez Jankánál, akibe régóta szerelmes, megpróbál megakadályozni egy gyilkosságot, és a történelemtételt is átnézi, amit húzni fog. Arra viszont nem gondol, hogy mennyi mindennek kell a helyén lennie ahhoz, hogy napját valóban a legjobbá alakítsa, miközben vészesen fogy az időutazás üzemanyaga, a házi pálinka.
Fotó: Jelenet a Zanox – kockázatok és mellékhatások című filmből
„Nagyon fontos volt észben tartanom, hogy éppen hol járunk a történetben, mivel nem kronológiai sorrendben vettük fel a jeleneteket. A filmbeli időutazás is bonyolította a dolgokat. Ennek ellenére nagyon jó élménynek bizonyult a forgatás” – mondta a film főszereplője, aki a Dunaújvárosban töltött napokat szerette a legjobban, mert mindannyian ugyanabban a kollégiumban laktak.
Mint mondta, ez jó csapatösszerázónak mutatkozott, ami hatással volt a stáb további munkájára és hangulatára. A forgatás során nehézségekkel is szembesült a fiatal színész, mivel „nagyon sokszor ütközött a saját határaiba”. Ilyen volt a magyarországi Komlóban forgatott akciójelenet, amit sokszor próbált, és azt gondolta „sohasem fogják tudni felvenni”. Mint fogalmazott, amikor sikerült, „elképesztő érzés volt”.
„Aggódtam, hogy nem leszünk meg 19 nap alatt, viszont felgyorsította a munkát Romwalter Judit, a film társproducere, aki két kamerát adott a forgatásra. Ennek köszönhetően sikerült mindent időben felvenni” – tette hozzá Bálint Előd.
Következő nap próbáltak két jelenetet a filmből. Mivel az egyik nagyon sokszor ismétlődik, azon is dolgoztak, hogy Misi karaktere hogyan változik az időutazás hatására. Fontos volt, hogy az időugrás segítségével elért sikerek és a megszerzett tudás hatására változzon a főszereplő jelleme, láthatóvá váljon a magabiztossága.
Fotó: Rumann Gábor
„Az volt a legújabb tapasztalat számomra, hogy csak addig tartom a kezemben a saját dolgomat, ameddig nem készül egy olyan felvétel az adott jelenetről, amit a rendező és az operatőr elfogad. Aztán továbbmegyünk a következő részre, és az eredményt csak egy év múlva látom” – hangsúlyozta az előadóművész. A filmes tapasztalattól eltérően az egyetemi évek alatt hozzá volt szokva, hogy végignézi az előadás teljes próbafolyamatát, a saját munkáját végig „kézben tartja”, és a premier előtt már ismeri a végterméket.
A jövőre nézve elmondta, mindenképp leteszi az államvizsgát, majd szeretne színházban dolgozni, de a filmes munkát is szívesen folytatná. A Zanox – Kockázatok és mellékhatások a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjának keretében készült.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!