Karády Katalin és Jávor Pál a Valamit visz a víz (1943) forgatásán
Fotó: Mandarchív.hu
Első ízben szerveznek Jávor Pál-filmnapokat a 115 éve született színész szülővárosában, Aradon.
2017. október 23., 12:562017. október 23., 12:56
A 20. század elejének ünnepelt magyar csillaga emlékére csütörtökön és pénteken helytörténeti előadásokat, filmvetítéseket tartanak – írta az Aradihírek.ro. Az aradi és a szombathelyi önkormányzat az európai kulturális városok és térségek szövetsége, az AVEC keretében szervezi meg a Jávor-napokat.
Jávor Pál aradi, illetve szombathelyi iskolai éveiről hangzanak el előadások, amelyeket Puskel Péter aradi közíró és Feiszt György szombathelyi történész tart, a Halálos tavasz és a Tóparti látomás című Jávor-filmet vetítik csütörtökön és pénteken 19 órától a Művész moziban.
Jávor Pál 1902. január 31-én született Aradon, ezért, mint Bognár Levente alpolgármester nyilatkozott,
Idén márciusban megtalálták Aradon Jávor Pál igazi – vagy legalábbis a valódinak vélt – szülőházát. Sokáig a volt Kis-Molnár utca 11. szám alatti ingatlant tartották szülőhelynek, legutóbbi feltételezés szerint azonban az egykori Alsó-Molnár (Al. Grigorescu) utca 11. szám alatt található az igazi szülőház.
Az arad-belvárosi római katolikus minorita templom keresztelési anyakönyvében 1902. február 8-án jegyezték be az anyja után Spannenberger Pál Gusztáv Albert keresztelését, akit később vett nevére az apja, Jermann Pál. A színész később magyarosította a nevét Jávorra. Az egyházi anyakönyvi nyilvántartásban Alsó-Molnár utca 11. szám szerepel születési helyként megjelölve.
Az 1959-ben Budapesten elhunyt Jávor minden idők egyik legismertebb és legkedveltebb magyar színésze volt, az első magyar férfi filmsztár. Népszerűségét kezdetben jó megjelenésének, tucatfilmekben eljátszott erős karakterű figuráinak köszönhette, később ismerték fel drámai tehetségét, mély jellemábrázoló képességét.
Jávor Pál több mint 70 filmben játszott, nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is. Rengeteg filmdalt, filmslágert énekelt. Vele végződött a magyar némafilmgyártás (Csak egy kislány van a világon... – 1929), és vele kezdődött a magyar hangosfilmgyártás (Hyppolit, a lakáj – 1931) és a háború után meginduló „új" magyar filmgyártás (A tanítónő – 1945). Gyakran volt partnere a filmekben Karády Katalin (hét filmben játszottak együtt, legendás volt a „Karády–Jávor-páros”), de több alkotásban játszott a kor legnagyobbjaival: Szeleczky Zitával, Simor Erzsivel, Muráti Lilivel, Turay Idával és Tolnay Klárival is.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
Életének 88. évében elhunyt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb értelmezője, a transzilvanizmus fogalmának és az erdélyi irodalom eszmei hagyományának következetes gondozója.
szóljon hozzá!