2007. március 29., 00:002007. március 29., 00:00
Az öt neves fotóművész– Brassai, Robert Capa, André Kertész, Moholy-NagyLászló és Munkácsi Márton – többmint 200 fotója a kecskeméti Magyar FotográfiaMúzeumából érkezett Sepsiszentgyörgyre.A tárlat premiernek tekinthető, hiszen a kecskemétimúzeum első alkalommal mutatja be kollekciója egyrészét Erdélyben. Baki Péter, a múzeumigazgatója lapunknak elmondta, a közel egymilliósgyűjteménnyel rendelkező intézmény aMagyarországról elszármazott, külföldönhírnevet szerzett művészek képeire alegbüszkébb. A M(érték) tárlatonlátható képek alkotóitól összesen420 képet őriznek, amelyek különböző utakonkerültek be a gyűjteménybe. A megrázóháborús képeket készítő,dokumentarista Robert Capa (Friedmann Endre Ernő) munkáitöccse, Cornell Capa alapítványa, a konstruktivistafestőként is ismert Moholy-Nagy (Weisz) Lászlóképeit pedig a lánya ajándékozta amúzeumnak. A lírai indíttatású,önvallomásos fotókat készítő AndréKertész (Kertész Andor) maga adományozta aképeket a magyar fotóművész-szövetségnek,a számos filmtörténeti pillanatot megörökítőMunkácsi (Mermelstein) Márton fotói pedig ahagyatékból kerültek Kecskemétre. Brassai(ifj. Halász Gyula) – akinek világszerte ismerikPicassóról készített képeit, ésaki szülővárosa nevét választottaművésznévként – fotói főkéntmagángyűjteményekből kerültek a kecskemétimúzeum tulajdonába. A tavaly összeállítottvándortárlatot eddig Budapesten, az Ernst Múzeumbanállították ki, valamint Pécsen.Sepsiszentgyörgyön április 19-éig lehetmegnézni, majd magyarországi körútraindulnak a fotók. Baki Péter tájékoztatásaszerint jövőre Nyugat-Európa több városábaviszik el a M(érték)-et – közölte.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.