A produkciót jókora stáb hozta színpadra: a rendező, Novák Ferenc munkáját a Torda sámánt játszó Novák Péter mellett a nagyváradi színház Szigligeti Társulatának művészei, valamint közel száz táncos segítette.
Azoknak, akik már jó háromnegyed órával a kezdés előtt kimentek a stadionba, hogy jó rálátást biztosító helyet foglaljanak, nem kellett unatkozniuk: honfoglalás kori ruhákba öltözött hagyományőrző csoport tartott íjászbemutatót. A tömeg minden egyes alkalommal lelkes tapsban tört ki, amikor a prémes süvegbe és színes kaftánba öltözött „honfoglalók” különböző látványos gyakorlatok közben beletaláltak a célba. A produkció végén aztán a műsorvezető felkérésére egyperces csenddel adózott az ezeregyszáz éve elhunyt Árpád vezér emlékének a stadion közönsége. Amelynek száma ekkorra már jókorára duzzadt, utoljára valószínűleg a nyolcvanas évek futballrangadóin látogattak ki ennyien az arénába: folyamatosan érkeztek a nézők, lassan megtöltötték a stadiont, mintegy kilenc-tízezer ember várta az előadás kezdetét.
Pontban kilenc órakor fölcsendültek Beethoven István király nyitányának akkordjai, majd fölhangzott a darab első száma, a Te kit választanál? A közönség az első percektől ráhangolódott az előadásra, és ütemesen tapsolva együtt énekelte a jól ismert számokat a művészekkel.
A legnagyobb tapsot természetesen István, Koppány és Torda – azaz Varga Miklós, Vikidál Gyula és Novák Péter – kapta, még akkor is, ha a nézők tudták, hogy a jól ismert művészek nem élőben énekelnek, hanem CD-minőségben „szólnak”.
Az előadás egyébként látványelemekben is bővelkedett. A küzdőtéren elhelyezett színpad – amelyen az egyetlen díszlet egy archaikus motívumokkal díszített kapu volt – egyik oldalán totemfa és jurta, másik oldalán kereszt jelezte az ősi sámánvallás és a kereszténység, a régi és új világ küzdelmét, a két tábort alkotó táncosok ezen pontok körül gyülekeztek. A táncbemutatókat és a dalokat pirotechnikai elemek tették emlékezetesebbé. Torda sámándala közben tűznyelők és -akrobaták is fölléptek, a színpad két oldalán jókora lángnyelvek csaptak a magasba. A közönség sem maradt adós: a lelátókon egyre több helyen gyúltak gyertyák, feledhetetlen hangulatot varázsolva a stadionba.
A nézőket a darab végére teljesen magával ragadta az előadás, a zárójelenetnél, István megkoronázásakor ovációban tört ki, majd még hangosabb örömrivalgást váltott ki a zárásra időzített meglepetés: a darab végén az egyik oldalsó lelátó mögül tűzijáték lángcsóvái emelkedtek a magasba, majd fölhangzott a Himnusz, a több ezer néző a művészekkel együtt énekelte a nemzeti imádságot. Ezt követően többször is visszatapsolták a művészeket, majd lassan kiürültek a lelátók – voltak azonban olyan nézők is, akik még egy darabig a stadionban maradtak, hogy „meghosszabbítsák” a feledhetetlen élményt.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.