Filip Ignác, Ferencz Angéla és Sógor Enikő a Régizene Fesztivál beharangozó sajtótájékoztatóján
Fotó: Szigeti Vajk István
Számos koncerttel, hangversennyel, zenés helytörténeti túrákkal és filmvetítésekkel várják a régizene kedvelőit július 9–17. között Csíkszeredába, ahol 40. alkalommal szervezik meg a Régizene Fesztivált és kísérőrendezvényét, a Régizenei Nyári Egyetemet.
2022. július 06., 20:312022. július 06., 20:31
2022. július 07., 08:492022. július 07., 08:49
Különleges programokkal készültek a Régizene Fesztivál negyvenedik kiadására a szervezők, a rendezvénysorozatot július 9. és 17. között tartják Csíkszeredában. A fesztiválról és hagyományos kísérőrendezvényéről, a Régizenei Nyári Egyetemről szerdán sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők. Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ menedzsere, Filip Ignác, a fesztivál művészeti vezetője, Sógor Enikő, Csíkszereda kultúráért felelős alpolgármestere és Borboly Csaba megyei tanácselnök ismertette a fesztivál idei tematikáját, programjait és más fontosabb részleteket. „Hálás vagyok a város nevében, hogy a Megyei Kulturális Központ és munkatársai ilyen színvonalasan szervezik meg ezt a fesztivált.
– mondta Sógor Enikő alpolgármester. Filip Ignác a fesztivál zenei tartalmáról, témájáról és a XIV. Régizenei Nyári Egyetem részleteiről számolt be. Mint kifejtette, a rendezvény idei fő témája a természet és a természetben rejlő muzsika. Felsorolta a programokat: a fesztivál első napját reggel 9-től zenés helytörténeti túra nyitja Csíksomlyóra, fellép többek közt a világszínvonalú francia Obsidienne együttes, a Madéfalvi Schola, a Concerto Spiralis számos helyi és magyarországi meghívottal lép fel fennállása tizedik évfordulóját ünnepelve.
A bukaresti Sempre együttes, Cipriana Smărăndescu, a Kájoni Consort, a Codex, a Flautó Dolce, a Canlar együttes is muzsikál a fesztiválon. Bemutatják Elena Maria Șorban Muzică din cuvânt. De la Bach la Beethoven (Zene a szóból. Bachtól Beethovenig) című könyvét, és egy dokumentumfilmet a Huene historikus furulyakészítő műhely tevékenységéről. Érdekesség, hogy a vetítés előtt fellépő Flauto Dolce zenekar használja az ebben a műhelyben készülő furulyákat. A Reneszánsz gyermeknapon kézműves foglalkozások és reneszánsz játékok várják a kicsiket és nagyokat, és sor kerül a második zenés helytörténeti túrára, ezúttal Szépvízre, Szent László nyomában kirándulhatnak a jelentkezők. A fesztivál utolsó napját Erich Türk orgonakoncertje nyitja 11 órától a Szépvízi római katolikus templomban, és az idén 50 éves észt Hortus Musicus fellépése zárja.
Két nagyon erős válasz körvonalazódott a felmérés során: az egyik, hogy maradjon ilyen a fesztivál, mint eddig, a másik pedig, hogy nyissanak erőteljesebben a fiatalok felé. „Arculat és programok tekintetében is igyekeztünk ehhez tartani magunkat, de abban is megállapodtunk, hogy azt a színvonalat és azt az intellektuális tempót, amit ez a fesztivál diktál, szükséges tartani, ez egyfajta igényesség és tudás, amire büszkék vagyunk” – részletezte a Kulturális Központ menedzsere, aki örömét fejezte ki, hogy a Csíki Székely Múzeummal való partnerség megerősödni látszik, hiszen a két zenés helytörténeti túra a múzeum régészeinek tudását tükrözi. Emellett elstartolt a múzeum Hónap tárgya elnevezésű kezdeményezése, amely szintén a fesztiválhoz kapcsolódik. A jegypénztárnál négy olyan doromb van kiállítva, amelyek csíki kúriák leletanyagából származnak. A doromb lesz az a kellemes hangzás, ami visszavezet bennünket a csíki uradalmi életbe, és összekapcsol a zenével, valamint a lokális értékekkel, továbbá a doromb a fesztiválon is megszólal. Az eseményen részt vett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is, aki támogatásáról biztosította a rendezvényt, és elismerően szólt a szervezők munkájáról. A fesztivál teljes programja és további részletei három nyelven megtalálhatók a Regizene.ro honlapon.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!