A Shoshin színházi egyesület évente megszervezi kidei műhelyét
Fotó: Biró István
Különleges, Erdélyben egyedülálló színházi műhelymunkára várja az érdeklődőket augusztus 12. és 17. között a Kolozs megyei Kidén a Shoshin Nemzetközi Színházi Rezidenciák.
2017. július 26., 13:262017. július 26., 13:26
Ennek célja, hogy kiterjessze a színészképzés lehetőségeit, valamint hogy megvizsgálja a természet és a kreatív folyamatok közötti kapcsolatot. A műhelymunka idei – összességében harmadik – kiadása a klasszikus indiai tánc műfajai közül kettőre, a kathakalira és az orissira fókuszál.
a test-elme egységének a megteremtése, az energia modulációja, valamint komplex ritmikus képletek használata. A két táncműfaj mellett a résztvevők a tábor ideje alatt a hang, valamint a színészi dramaturgia területeivel is foglalkoznak majd.
A színészi dramaturgia mindazon elemek és technikák megszervezésére utal, amelyek az előadó gyakorlatához és mesterségéhez köthetők. Tiziana Barbiero és Alessandro Rigoletti a Teatro tascabile di Bergamo (TTB) tagjai.
A TTB a Jerzy Grotowski, valamint Eugenio Barba által képviselt laboratóriumi munka nyomvonalán halad. Arra reflektálva, hogy miért foglalkoznak indiai tánccal, Renzo Vescovi, a színház alapítója Arnold Haskell brit tánckritikust idézte, aki szerint az indiai tánc „minden táncrendszer közül a legteljesebb és legkifejezőbb”.
A foglalkozásra hazai és külföldi színészek, rendezők, táncosok, koreográfusok, valamint más szakmai területről érkező, a színház iránt érdeklődő személyek jelentkezését is várják a szervezők. Részletek a Shoshin Nemzetközi Színházi Rezidenciák Facebook-oldalán találhatóak.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
szóljon hozzá!