Fotó: A szerző felvétele
2009. július 20., 11:082009. július 20., 11:08
Idén közel negyvenen iratkoztak be, a legfiatalabb diák nyolcéves volt, de negyvenéves zenészeknek is tudott újat nyújtani a tábor. Több mint tíz hazai városból és Budapestről jelentkeztek a tanulni, fejlődni vágyók. Menet közben néhányan lemorzsolódtak, rájöttek, hogy nem nekik való ez a fajta mesterkurzus, mondta Lázár Prezsmer Endre szervező. Márkus Tibor, Lakatos Ágnes, Eichinger Tibor, Grencsó István, Nicolas Simion, Mircea Tiberian, Csuhaj Barna Tibor és Jeszenszky György vezetésével a tábor programjában naponta egyéni hangszeres oktatás, dzsesszelméleti és dzsessztörténeti előadások, zenekari gyakorlatok, koncertek és jam sessionök szerepeltek.
Lázár Prezsmer Endre, a tábor kezdeményezője és szervezője a Krónikának elmondta, a jelentkezőktől zenei alaptudást vártak el, de többnyire zeneiskolát vagy konzervatóriumot végzettek fejlesztették tudásukat. Három évvel ezelőtt a tábort elsősorban a térség fiatal, tehetséges zenészeinek szánta, de az egész országból, sőt a határon túlról is nagy lelkesedéssel fogadták az ötletet a zenészek. Nemcsak a dzsesszzenészek, hanem a többi műfaj művelői, sőt a hobbizenészek is megtalálhatták számításukat, hiszen az improvizatív zenei gondolkodásmódot, melyet a táborban elsajátíthattak, a klasszikus-, a pop- és a rockzenészek is kamatoztatni tudják – mondta a szervező.
Hozzátette, idén hatalmas minőségi ugrást jelentett, hogy a táborprogramot a város több helyszínére ki tudták terjeszteni: az oktatás a Tanulók Palotájában zajlott, a kötetlen zenélés a Tein teázóban, az esti koncerteket a Tamási Áron Színház kamaratermében és a Bod Péter könyvtár kék termében tartották. Az előadótanárok, nemzetközi rangú dzsesszelőadók úgy értékelték, hogy esténként értő, lelkes közönség gyűlt össze a produkcióikra. Az idei tábor csemegéje is a már hagyományos játszótéri dzsesszzenélés volt, a tanárok és a diákok az Erzsébet parkban lévő játszótéren mutatták be a hét során tanultakat.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.