Az est folyamán Kicsid Gizella színész előadásában Nemes Nagy Ágnes és Pilinszky János verseit is hallhattuk
Fotó: Simó Helga
Negyvenhét alkotó hatvanhat munkáját mutatják be az Ecce Homo in memoriam: Munkácsy Mihály, Mednyánszky László, Pilinszky János, Nemes Nagy Ágnes című tárlaton, amelyet csütörtökön este nyitottak meg a kolozsvári Apáczai Galériában.
2022. január 28., 16:322022. január 28., 16:32
Az Erdélyi Magyar Művészpedagógusok Egyesülete (EMME) és az Apáczai Galéria közösen szervezett eseményén a magyar kultúra napjáról és a két intézmény létrejöttének 22. évfordulójáról kívántak megemlékezni.
Vörös Alpár, az Apáczai Csere János Gimnázium igazgatója köszöntőjében emlékeztetett, hogy az EMME-kiállítások már két és fél éve szüneteltek a koronavírus-járvány miatt. Mint elmondta,
Munkácsy Mihály és Mednyánszky László festő, illetve Pilinszky János és Nemes Nagy Ágnes költő munkássága előtt kívántak adózni – a magyar kultúra négy jelentős személyiségének az elmúlt két és fél évben kerek évfordulójukat ünnepeltük.
Székely Géza festőművész, az egyesület vezetője elmondta, hogy a 22. évfordulót ünnepelve különböző művészeti ágakat próbáltak egy akolba terelni
Fotó: Simó Helga
– invitálta a nagyérdeműt Egyed Emese költő, egyetemi tanár, aki Nemes Nagy Ágnesre és Pilinszky Jánosra emlékezett, kiemelve a két költő életútjának közös pontjait.
Ezután Zakariás Ágota művészettörténész méltatta a kiállítást. Közölte, hogy a szervezők felhívására nagyon sokan jelentkeztek. Ez a sokféleség annak is köszönhető, hogy ezúttal négy alkotóhoz is lehetett „kapcsolódni”. Az, hogy hogyan „szól” Pilinszky vagy Nemes Nagy Ágnes, vagy mit tanulhatunk Munkácsy monumentális Ecce Homojától vagy Mednyánszky tájképeitől, mindez nagyon sok értelmezésben látható a falakon.
Leíró jellegű tájképek mellett kollázsszerű, elvontabb alkotásokat, festményeket, grafikákat, fotográfiákat és digitális eljárással készült alkotásokat is láthatunk” – mutatott rá a művészettörténész.
Fotó: Simó Helga
Hozzátette, hogy a kiállítók nagyon sokféleképpen látják és láttatják az embert. Azonban minden alkotás arra keresi a választ, hogy miben is rejlik az emberi mivoltunk, valamint nagyon sok tájkép idézi hangulatában Mednyánszky színárnyalatait.
– hívta fel a figyelmet Zakariás Ágota. Kiemelte, külön érdeme az EMME-tárlatoknak, hogy az elmúlt 22 évben találkozási pontot jelentettek a különböző alkotógenerációk között. Ugyanis a régebb óta kiállítók között felfedezhetünk új neveket, és ez dialógust is teremt a tanárok és egykori tanítványaik között, akik ma már sokkal inkább kollégáik.
Székely Géza festőművész, az egyesület vezetője elmondta, hogy az EMME egy idős az Apáczai Galériával.
Emellett megemlékezett három barátjukról, akik munkásságukkal és jelenlétükkel mindig hozzájárultak az EMME-tárlatok létrejöttéhez, azonban időközben elhunytak: Essig József fotográfus, televíziós, Pócsai András festőművész pedagógus, valamint Nagy Endre grafikus, díszlettervező.
Fotó: Simó Helga
Az est folyamán Kicsid Gizella színész előadásában Nemes Nagy Ágnes és Pilinszky János verseit is hallhatta a közönség.
A tárlat február 27-ig tekinthető meg munkanapokon 15–20 óra között a kolozsvári Apáczai Galériában (Király /I. C. Brătianu utca 26.).
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!