Az est folyamán Kicsid Gizella színész előadásában Nemes Nagy Ágnes és Pilinszky János verseit is hallhattuk
Fotó: Simó Helga
Negyvenhét alkotó hatvanhat munkáját mutatják be az Ecce Homo in memoriam: Munkácsy Mihály, Mednyánszky László, Pilinszky János, Nemes Nagy Ágnes című tárlaton, amelyet csütörtökön este nyitottak meg a kolozsvári Apáczai Galériában.
2022. január 28., 16:322022. január 28., 16:32
Az Erdélyi Magyar Művészpedagógusok Egyesülete (EMME) és az Apáczai Galéria közösen szervezett eseményén a magyar kultúra napjáról és a két intézmény létrejöttének 22. évfordulójáról kívántak megemlékezni.
Vörös Alpár, az Apáczai Csere János Gimnázium igazgatója köszöntőjében emlékeztetett, hogy az EMME-kiállítások már két és fél éve szüneteltek a koronavírus-járvány miatt. Mint elmondta,
Munkácsy Mihály és Mednyánszky László festő, illetve Pilinszky János és Nemes Nagy Ágnes költő munkássága előtt kívántak adózni – a magyar kultúra négy jelentős személyiségének az elmúlt két és fél évben kerek évfordulójukat ünnepeltük.
Székely Géza festőművész, az egyesület vezetője elmondta, hogy a 22. évfordulót ünnepelve különböző művészeti ágakat próbáltak egy akolba terelni
Fotó: Simó Helga
– invitálta a nagyérdeműt Egyed Emese költő, egyetemi tanár, aki Nemes Nagy Ágnesre és Pilinszky Jánosra emlékezett, kiemelve a két költő életútjának közös pontjait.
Ezután Zakariás Ágota művészettörténész méltatta a kiállítást. Közölte, hogy a szervezők felhívására nagyon sokan jelentkeztek. Ez a sokféleség annak is köszönhető, hogy ezúttal négy alkotóhoz is lehetett „kapcsolódni”. Az, hogy hogyan „szól” Pilinszky vagy Nemes Nagy Ágnes, vagy mit tanulhatunk Munkácsy monumentális Ecce Homojától vagy Mednyánszky tájképeitől, mindez nagyon sok értelmezésben látható a falakon.
Leíró jellegű tájképek mellett kollázsszerű, elvontabb alkotásokat, festményeket, grafikákat, fotográfiákat és digitális eljárással készült alkotásokat is láthatunk” – mutatott rá a művészettörténész.
Fotó: Simó Helga
Hozzátette, hogy a kiállítók nagyon sokféleképpen látják és láttatják az embert. Azonban minden alkotás arra keresi a választ, hogy miben is rejlik az emberi mivoltunk, valamint nagyon sok tájkép idézi hangulatában Mednyánszky színárnyalatait.
– hívta fel a figyelmet Zakariás Ágota. Kiemelte, külön érdeme az EMME-tárlatoknak, hogy az elmúlt 22 évben találkozási pontot jelentettek a különböző alkotógenerációk között. Ugyanis a régebb óta kiállítók között felfedezhetünk új neveket, és ez dialógust is teremt a tanárok és egykori tanítványaik között, akik ma már sokkal inkább kollégáik.
Székely Géza festőművész, az egyesület vezetője elmondta, hogy az EMME egy idős az Apáczai Galériával.
Emellett megemlékezett három barátjukról, akik munkásságukkal és jelenlétükkel mindig hozzájárultak az EMME-tárlatok létrejöttéhez, azonban időközben elhunytak: Essig József fotográfus, televíziós, Pócsai András festőművész pedagógus, valamint Nagy Endre grafikus, díszlettervező.
Fotó: Simó Helga
Az est folyamán Kicsid Gizella színész előadásában Nemes Nagy Ágnes és Pilinszky János verseit is hallhatta a közönség.
A tárlat február 27-ig tekinthető meg munkanapokon 15–20 óra között a kolozsvári Apáczai Galériában (Király /I. C. Brătianu utca 26.).
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!