2007. március 23., 00:002007. március 23., 00:00
Az I. Erzsébetet alakítóFábián Enikő a marosvásárhelyiszínművészeti főiskola elvégzése ótaa Szigligeti-társulat tagja. Pályafutása alattszámtalan előadásban játszott, a Lola Blaufőszerepével a nagyváradi Rövid drámahetének első díját kapta meg, egy cigányzenekarénekeseként bejárta Észak-Amerikát,Hollywoodban is fellépett. A filmekkel állandókapcsolatban van: a nagyváradi szinkronstúdióbanis dolgozik, több világhírű film főszereplőjének„kölcsönzi” hangját.
„Foster darabja az elmúlt félévszázad egyik legkülönösebb színműve,a maga nemében jelentős kísérlet a történelemmásfajta megközelítésére ésegy sajátos színpadi formanyelv kialakítására”– mondta az I. Erzsébetről a rendező. A darab színháza színházban, ugyanis a nézők azt követhetiknyomon, hogy egy mai társulat hogyan helyezkedik bele egyErzsébet-kori társulat szerepébe, amely az I.Erzsébetet próbálja, és a nevezetes angolkirálynő udvarát kívánja megjeleníteni.A történet nemcsak a Szent-Bertalan-éjitömegmészárlásról vagy a spanyolhajóhad legyőzéséről szól, egy adottponton ugyanis a „valódi” Erzsébet is színrelép. „Az előadás megidézi a színházmindenkori sorsát, kiszolgáltatottságát,s ugyanakkor legyőzhetetlenségét. Annak a varázsnaka megélését, amely a folyamatosan válsággalküszködő színházművészetet mégisörök életűvé teszi. Ez a tematikai vonulatteszi ma is aktuálissá a művet, ezért kell újraés újra elővenni, játszani” – tette hozzáa rendező. A főbb szerepekben Fábián Enikőn kívültöbbek között Firtos Editet, Kovács Enikőt,Fodor Rékát, Dobos Imrét, Kardos M. Róbertet,ifj. Kovács Leventét, Dimény Leventét,Meleg Vilmost és Csatlós Lórántotláthatja a közönség. A díszleteket ésjelmezeket Bölöni Vilmos tervezte.
Az I. Erzsébet szerzőjének,Paul Foster amerikai írónak 1961-ben kezdődött apályafutása a New York-i La MaMa KísérletiSzínház megalapításával. Akávézóként bejegyzett helyiség azévek során markáns színházzánőtte ki magát. Foster 15 évig vezette az intézményt,az azóta klaszszikussá érett darabjait ittmutatták be először. Több színművétBudapesten és Bukarestben is műsorra tűzték.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.