Miske László: „ha rám kérdeznek, hol voltak a legkedvesebb éveim, azonnal rávágom: Nagyváradon.”
Fotó: Molnár Judit
Miske László Jászai Mari-díjas színművész most a debreceni társulatnál játszik, korábban a nagyváradi színház színművésze volt. A Macskajáték hétvégi nagyváradi vendégjátékában az operaházi nagyasszony, Cs. Bruckner Adelaida szerepét játszotta.
2020. január 20., 09:412020. január 20., 09:41
Ötvenöt éve van a pályán, soha nem játszott női szerepeket, már a főiskolán is, második egyeteme lévén a színi, Kovács György rendezőnek köszönhetően neki jutottak a főhősszerepek. „Bedobott a mély vízbe Kovács György, mivel azt mondta, nekem nincs időm sokat időzni a kisebb szerepeknél”– idézi főiskolai élményeit Miske László. Ugyanez történt pályája első állomásán, Nagyváradon is: Victor Hugo A királyasszony lovagja című darabban a főszerepet játszotta, miután Kolozsvárról átszerződött a modern színjátszás úttörői közt számontartott Szabó József rendező.
Miske László úgy értékelt, a mai napig a legértékesebbnek érzett időszaka kezdődött ekkor.
Azt is elmondta, hogy Szabó József szakított a Tragédia látványos tömegjeleneteivel, a három főszereplőre – Ádámra, Évára és Luciferre koncentrált. Nem ment ugyan simán minden, mert a Szekuritáténak szálka volt a szemében a darab és Szabó József rendezői koncepciója, de a végén beért a siker. A többi érdekes és értékes szerepe közül kiemelte Budai Nagy Antal figuráját, melynek színpadra állítása során alkalmuk volt a szerző Kós Károllyal találkozni. Tamási Áron Ősvigasztalása kapcsán a székelyföldi turné óriási sikere máig felejthetetlen a számára, illetve az a mondat, amit a turné egyik előadása után mondott egy néző: „a váradiak csillagot hoztak nekünk vacsorára”.
Miske azt mondta, Tompa Gábortól szintén sokat tanult, különösen a modern színjátszás megoldásait illetően. Az 1990-es változást követően előbb Miskolcra ment át játszani gyakran, majd a miskolciak közül néhányukkal elment Szegedre, végül 1993-ban szerződtette a debreceni Csokonai Színház. Ezt az időszakot a gyakori vezetőváltás jellemezte, számára ez idő tájt a stúdiómunkák maradtak emlékezetesek, különösképpen Márai Sándor darabja, a Gyertyák csonkig égnek, amelynek főszerepét Vidnyánszky Attilának köszöni ma is. Váradtól mégsem szakadt el teljesen, hisz többször rendezett, például debreceni díszletek között Ken Kesey híres darabját, a Száll a kakukk fészkére című drámát. De nem csupán a színházba járt vissza, hanem több éven át rendszeresen tartott irodalmi műsorokat, felolvasásokat a hajdani premontrei, ma Mihai Eminescu Főgimnázium diákjai számára, óriási sikerrel.
Arról, hogy a Macskajátékban női szerepet játszott, úgy nyilatkozott, amikor Szabó K. István mondta, hogy rá akarja osztani Cs. Bruckner Adelaida szerepét, elállt a lélegzete, de hamar elfogadta: megtörtént, jó, hogy így volt.
– összegzett a színművész. Hozzátette, örülök a Váradon eltöltött huszonhat évnek, a debreceni huszonnyolcnak, közben pedig Kolozsvárnak, Szegednek, Miskolcnak. „Úgy érzem, mindenütt gazdagodtam valamivel, és az én színházi életemmel mindenütt valamiképp gazdagíthattam az ottani színházi életet is” – mondta a rangidős színművész.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!