A háború ellen kampányol a kolozsvári filmszemle idei, 13. kiadása
Fotó: Tiff.ro
Különleges eseményekben is bővelkedik a félidőhöz érkezett 13. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), melyen a magyar filmipar legújabb termését is bemutatják. A Moonwalk One amerikai dokumentumfilm egyesen a Holdra repítette közönségét.
2022. június 22., 15:512022. június 22., 15:51
2022. június 22., 15:562022. június 22., 15:56
Félidejéhez érkezett szerdán a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), melynek hatodik, szerdai napja a hagyományokhoz híven a magyar filmipar legújabb alkotásait vonultatja fel. A minden évben sokak által várt szerda esti gulyásfőzést kedden is különleges események előzték meg,
A világhírű kubai zenekart bemutató mozit az alapító-frontember Eliades Ochoa tiszteletére vetítették a szemlén, aki az idei kiadás díszmeghívottjaként pénteken este koncertezik a kolozsvári rajongók előtt a Iulius Parkban. Kedden este sem maradt koncert nélkül a magyarfenesi szénaszobrok alá összesereglett közönség, a dokumentumfilm vetítése előtt a neves román cimbalomművész, Romulus Cipariu játékát hallgathatták.
Különleges helyszín. Nézők a magyarfenesi szénaszobrok alatt
Fotó: Tiff.ro
Az 1971-ben készült amerikai alkotás az Apolló 11 űrhajósainak útját és az első Holdra szállást mutatja be, különlegességét az adja, hogy a NASA saját, nyilvánosság elé csak részben került felvételeiből állították össze. Ezt az egyediséget tovább fokozta az, hogy a kolozsvári közönség a francia Invaders zenekar kíséretében nézhette meg az alkotást, a zenészek először kísérték Franciaország határain túlra a mozit.
Az egyedi alkotás több száz nézőt vonzott a Diákművelődési Házba, idős házaspároktól kisgyerekes anyukákig és csapatban érkező tizenévesekig mindenki ámulva nézte végig a szöveget alig alkalmazó, főleg a képi hatásra alapozó alkotást.
Az első képkockák alatt a nagy eseményre érkezett amerikai közönséggel és a világ lakosságával együtt izgulhattuk végig az Apolló 11 kilövését és az ezt megelőző visszaszámlálást, hogy aztán a nagy esemény megtörténte után magunk is az űrhajósokkal együtt utazzunk, hiszen
A dokumentumfilm külön kitér az előkészületekre is, hosszasan mutatja, hogyan készült az űrhajósok ruházata, felszerelése, illetve milyen kiképzésen kellett átesniük ahhoz, hogy begyakorolhassák a súlytalanság állapotában való mozgást.
Egyedi felvételek. Az első ember a Holdon a Moonwalk One című filmben
Fotó: Google Play
A Holdra szállás folyamatát is egyedi felvételekkel láttatja a mozi, melynek erőssége, hogy nem csak a kivételes tudományos teljesítményt hangsúlyozza, hanem az azzal járó, azt övező hatalmas várakozást, lelkesedést is. Érdekes képi megoldásokat is bőven találni benne, hiszen miközben a Holdról szemléljük bolygónkat, az űrbeli felvételek között a Földön lévő élet kis mozzanatai is megjelennek.
Az alkotás külön felhívja a figyelmet a rendkívüli történelmi esemény tudományos fontosságára, az ezt megelőző fontos felfedezésekre, illetve arra, hogy ez nemcsak az űrprogramot sikeresen megvalósító Amerikai Egyesült Államok (USA), hanem az egész emberiség közös eredménye. Valószínűleg ez a mondanivaló emelte be az alkotást az idén a háború helyett a béke mellett kampányoló TIFF programjába:
Fontosságát tekintve a filmet a kritika Stanley Kubrick 1968-ban készült mesterművéhez, a 2001: Űrodüsszeiához hasonlította, nem alaptalanul.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!