A háború ellen kampányol a kolozsvári filmszemle idei, 13. kiadása
Fotó: Tiff.ro
Különleges eseményekben is bővelkedik a félidőhöz érkezett 13. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), melyen a magyar filmipar legújabb termését is bemutatják. A Moonwalk One amerikai dokumentumfilm egyesen a Holdra repítette közönségét.
2022. június 22., 15:512022. június 22., 15:51
2022. június 22., 15:562022. június 22., 15:56
Félidejéhez érkezett szerdán a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), melynek hatodik, szerdai napja a hagyományokhoz híven a magyar filmipar legújabb alkotásait vonultatja fel. A minden évben sokak által várt szerda esti gulyásfőzést kedden is különleges események előzték meg,
A világhírű kubai zenekart bemutató mozit az alapító-frontember Eliades Ochoa tiszteletére vetítették a szemlén, aki az idei kiadás díszmeghívottjaként pénteken este koncertezik a kolozsvári rajongók előtt a Iulius Parkban. Kedden este sem maradt koncert nélkül a magyarfenesi szénaszobrok alá összesereglett közönség, a dokumentumfilm vetítése előtt a neves román cimbalomművész, Romulus Cipariu játékát hallgathatták.
Különleges helyszín. Nézők a magyarfenesi szénaszobrok alatt
Fotó: Tiff.ro
Az 1971-ben készült amerikai alkotás az Apolló 11 űrhajósainak útját és az első Holdra szállást mutatja be, különlegességét az adja, hogy a NASA saját, nyilvánosság elé csak részben került felvételeiből állították össze. Ezt az egyediséget tovább fokozta az, hogy a kolozsvári közönség a francia Invaders zenekar kíséretében nézhette meg az alkotást, a zenészek először kísérték Franciaország határain túlra a mozit.
Az egyedi alkotás több száz nézőt vonzott a Diákművelődési Házba, idős házaspároktól kisgyerekes anyukákig és csapatban érkező tizenévesekig mindenki ámulva nézte végig a szöveget alig alkalmazó, főleg a képi hatásra alapozó alkotást.
Az első képkockák alatt a nagy eseményre érkezett amerikai közönséggel és a világ lakosságával együtt izgulhattuk végig az Apolló 11 kilövését és az ezt megelőző visszaszámlálást, hogy aztán a nagy esemény megtörténte után magunk is az űrhajósokkal együtt utazzunk, hiszen
A dokumentumfilm külön kitér az előkészületekre is, hosszasan mutatja, hogyan készült az űrhajósok ruházata, felszerelése, illetve milyen kiképzésen kellett átesniük ahhoz, hogy begyakorolhassák a súlytalanság állapotában való mozgást.
Egyedi felvételek. Az első ember a Holdon a Moonwalk One című filmben
Fotó: Google Play
A Holdra szállás folyamatát is egyedi felvételekkel láttatja a mozi, melynek erőssége, hogy nem csak a kivételes tudományos teljesítményt hangsúlyozza, hanem az azzal járó, azt övező hatalmas várakozást, lelkesedést is. Érdekes képi megoldásokat is bőven találni benne, hiszen miközben a Holdról szemléljük bolygónkat, az űrbeli felvételek között a Földön lévő élet kis mozzanatai is megjelennek.
Az alkotás külön felhívja a figyelmet a rendkívüli történelmi esemény tudományos fontosságára, az ezt megelőző fontos felfedezésekre, illetve arra, hogy ez nemcsak az űrprogramot sikeresen megvalósító Amerikai Egyesült Államok (USA), hanem az egész emberiség közös eredménye. Valószínűleg ez a mondanivaló emelte be az alkotást az idén a háború helyett a béke mellett kampányoló TIFF programjába:
Fontosságát tekintve a filmet a kritika Stanley Kubrick 1968-ban készült mesterművéhez, a 2001: Űrodüsszeiához hasonlította, nem alaptalanul.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!