Fotó: Krónika
2008. május 14., 00:002008. május 14., 00:00
A darab történelmi múltban játszódó cselekményét Hargitai mai, polgári miliőbe helyezte át, a napjaink divatját idéző jelmezekkel is hangsúlyozva, hogy az előadás valósága kortárs jelenségekről és a huszonegyedik századi emberről ad képet. Pirandello figuráinak modernsége abban is megnyilvánul, ahogyan a ma is tabuként kezelt problémákat boncolgatják. Ez esetben a drámaszöveg és az előadás központi kérdésévé válik, hogy erkölcsileg minősíthetők-e az öntudatlan tetteink, hol kezdődik a bűn?
Az előadás a tudatos és tudattalan közötti határvonal bizonytalanságát mutatja fel, miközben a szilárd alapokon álló rendezői koncepciónak és a színészi alakításoknak köszönhetően a színpadi játékban egy pillanatra sem lankad a feszültség.
A nézők kövek és pislákoló mécsesek sorfala között vonulnak fel a színpadra, ahol az öt életre kelt pirandellói figura izgalmas, néha hátborzongató utazásra invitálja őket. Legkiemelkedőbb Kozma Attila Rómeó-alakítása. Rómeó mániákusan célozgat öntudatlan, úgymond bocsánatos bűnökre, amelyeket bárki elkövethet, még feddhetetlen erkölcsű hitvese, Bice (Tamás Kinga) is. A főhős látszólag ok nélküli, beteges féltékenysége felbolygatja a jómódú baráti társaság eseménytelen életét. Giorgio (Kroó Ádám), felesége, Ginevra (Magyari Tekla) és a közös barát, Respi (Elek Ányos) megpróbálják megtalálni Rómeó bizarr viselkedésének okát, de a helyzet boncolgatása során a tudattalanba száműzött régi bűnökre és új keletű félrelépésekre derül fény, de a – talán csak képzeletbeli, álommá szublimált – testi vágyakról is lehull a lepel. A szereplők elkerülhetetlenül sodródnak a tragikus végkifejlet felé: a gyermekként kővel gyilkoló Rómeóra kővel, halálos erővel sújt le a megcsalt barát, Giorgio.
A Nézőpont Színház 2006-ban debütált a Csongor és Tünde című előadásával, amelyben három színész tizenkét szerepet alakított. A színházi szakma a kezdetektől érdeklődéssel fogadta a budapesti származású, Marosvásárhelyen végzett színész, Kroó Ádám által létrehozott fiatal társulat munkáját. A tavaly ősszel bemutatott Love and Money című előadásuk bejutott az idei Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) versenyprogramjába. Udvarhelyen kívül rendszeresen játszanak más erdélyi városokban is, de Nyíregyháza, Kecskemét és a budapesti Merlin Színház közönsége is láthatta már őket. Az önfenntartó Nézőpont Színház következő előadása a tatabányai Jászai Mari Színházzal közös produkció lesz.
Pengő Zoltán
(fotó: Magyari Hunor)
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.