Fotó: A szerző felvétele
2008. október 24., 00:002008. október 24., 00:00
A drámairodalom egyik legismertebb kezdőmondatát – „Uraim! Azért kérettem önöket ide, mert egy igen kellemetlen hírt kell közölnöm: revizor jön hozzánk” – hallhatja a nagyváradi közönség a vasárnap esti premieren. Nyikolaj Vasziljevics Gogol A revizor című darabját ezúttal meghívott rendező, a Debreceni Csokonai Színházban dolgozó Árkosi Árpád képzelte a Körös-parti deszkákra – mint lapunknak elmondta, meglepetésekkel, de a darab hangulatának kárára menő modernizációs törekvések nélkül. A színdarabban a huszonhárom éves, vékonypénzű és léha Hlesztakovot egy járási kisvárosba sodorja a véletlen, ahol a kicsinyes, korrupt és megvesztegethető hivatalnokok a nyakukra küldött revizort sejtik személyében. Hlesztakov komikus fordulatok során jön rá helyzetére, és eljátssza szerepét – amíg meg nem érkezik a városba a valódi revizor.
„Elég botrányos dolgokat láthat a néző. Gogol a saját korának hivatalnokrétegét, a hatalom képviselőit leplezi le. Ám az alapvető emberi helyzetek nem változnak, hiszen a különböző társadalmi formákban a megalázottság vagy a kisemmizettség emberi sajátosság, mondhatni fajtafüggőség” – monda el Árkosi Árpád, aki az előadásban a gogoli szatíra eszközeit a jelenhez mérten adagolva arra törekedett, hogy korszerű, de megkérdőjelezhetetlenül autentikus Revizort állítson színre. A darab díszletei és a színészek jelmezei ennek megfelelően metaforikus gesztusokként értelmezhetők, a néző, anélkül vonatkoztathatja saját jelenére a dráma dialógusait és üzenetét, hogy túlságosan direkt utalásokat kapna erre.
Saját bevallása szerint a szatirikus látás- és kifejezésmód már akkortól közel állt Árkosi Árpádhoz, hogy a szegedi Egyetemi Színpadon saját írásait öntötte színdarab formájába. „Most érkezett el a Gogollal való találkozás ideje, A revizor valójában velem is szerencsésen összecseng” – mondta a rendező, aki szerint az alkotónak „magának is meg kell a darabban merítkeznie, vállalva akár gyarlóságait is”. Árkosi Árpád első ízben rendez Nagyváradon, A revizort viszonylag rövid, öthetes próbafolyamat után mutatják be. Mint megjegyezte, alkotáslélektani szempontból bizonyára alaposabb, átgondoltabb produkciók születhettek a hetvenes-nyolcvanas években, de az alkotóknak tudomásul kell venniük a mai, felgyorsult körülményeket. A nagyváradi bemutatón Hlesztakovot Dimény Levente, a polgármestert Dobos Imre, feleségét Fábián Enikő, a többi hivatalnokot és családtagjaikat Ababi Csilla, ifj. Kovács Levente, Kovács Enikő, Ács Tibor, Medgyesfalvy Sándor, Hajdu Géza, Pál Hunor, Herman Ferenc és Kiss Csaba játssza. A díszleteket Perovics Zoltán, a jelmezeket Florina Bellinda Birea tervezte, a zene Ari Nagy Sándor munkája.
A Bodolay Géza fordítása alapján készült előadást a nézők október 26-án 19 órától láthatják a nagyváradi filharmónia koncerttermében.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.