Online nézhető. Csiky Ibolya, Kocsis Gyula, Ababi Csilla a váradi színház Az eset című, 2015-ös előadásában
Fotó: Szigligeti Színház
A járványügyi helyzet miatt bezárt romániai és magyarországi kulturális intézmények a világhálón keresztül közvetítenek tartalmakat a közönségnek: többek közt színházak, könyvtárak, múzeumok is ily módon kínálnak élményt az érdeklődőknek.
2020. március 18., 16:402020. március 18., 16:40
A kulturális intézmények, így színházak, könyvtárak, múzeumok is igyekeznek felzárkózni a járványügyi intézkedések miatt kialakult helyzethez: a világhálón keresztül közvetítenek tartalmakat. Számos erdélyi és magyarországi intézmény tett ingyenesen elérhetővé archív színházi előadásokat felvételről, kiállításokat is lehet nézni online, de múzeumok és könyvtárak is megtekintésre kínálják gyűjteményeiket, ezenkívül számos honlapról lehet elérni ingyenesen megnézhető filmeket.
A járványügyi intézkedések ideje alatt sem hagyja színházi élmények nélkül közönségét a nagyváradi Szigligeti Színház: a Buborékok című előadás online közvetítésének sikerére való tekintettel az elkövetkező napokban újabb előadás-felvételekkel bővül a teátrum Facebook-oldala és Youtube-csatornája.
Március 16–22. között a következő előadásokat osztja meg a színház: Nagyvárosi bujdosók – a Nagyvárad Táncegyüttes Novák Péter rendezte előadása 2013-ból, Biró Árpád Levente: Szent László csudatettei – a Lilliput Társulat Dió Zoltán által rendezett előadása 2015-ből, Szíjártó Aletta: Az eset – a Szigligeti Társulat Sardar Tagirovsky rendezte előadása 2015-ből. A Balassi Intézet bukaresti központja is online kulturális élménnyel szolgál honlapján és Facebook-oldalán: az intézményben 2012-ben kiállított Victor Vasarely-tárlatot tekinthetik meg az érdeklődők.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum 2020. január 1-től már nem fogad látogatókat, mivel a Kós Károly tervezte épületegyüttesben felújítás kezdődött, de virtuális sétát lehet tenni az épületben, a link a közgyűjtemény honlapjáról érhető el. A koronavírus-járvány megfékezése érdekében hozott országos intézkedések miatt zárva tartanak a hazai könyvtárak is.
„Különösen fontosnak tartjuk ezt az elkövetkező időszakban, amikor sokan kényszerülnek arra, hogy otthon maradjanak, onnan próbálják megoldani a tanítást és a tanulást, a munkát, a kikapcsolódást. A távolról elérhető online adatbázisok, digitalizált könyvtári gyűjtemények nagy szerepet kapnak abban, hogy otthonról is hozzáférjünk számos dokumentumhoz, könyvekhez, periodikus kiadványokhoz, archívumokhoz” – olvasható a könyvtár honlapján.
Az intézmény válogatott linkgyűjteménye ehhez nyújt segítséget, az adatbázis a könyvtár honlapjáról érhető el.
Mint közölték, az érdeklődők figyelemmel követhetik a folyamatosan frissülő digitális tartalmakat a múzeum honlapján, a Facebook-oldalunkon, az Instagramon és a Youtube-on. „Múzeumpedagógusaink azon dolgoznak, hogy a közoktatásban, a magyar nyelv és irodalom oktatásban is jól hasznosítható online anyagokat szolgáltassanak. Zárt múzeum, nyitott tartalom – az irodalom összeköt!” – olvasható az intézmény Facebook-oldalán.
Április 16-ig ingyenesen hozzáférhető az Arcanum digitális adatbázis. Két évszázad magyar újságjait, folyóiratait böngészhetik online a kutatók, akik a koronavírus terjedése elleni intézkedések miatt nem mehetnek könyvtárba, levéltárba, illetve bárki, aki izgalmas tartalmak böngészésével töltené a szabadidejét. Az Arcanum Adatbázis Kiadó egy hónapra nyilvánossá tette Magyarország legnagyobb, jelenleg közel 27 millió folyóirat- és újságoldalt tartalmazó periodika-adatbázisát, az Arcanum Digitális Tudománytárat.
Megnyitja tanodáját a magyarországi Litera irodalmi portál, hogy a tananyagban szereplő írókról készült összeállításaival segítse a távoktatásban részt vevő tanárok és diákok munkáját. A több mint 17 éves irodalmi portál anyagaiból válogatnak a szerkesztők heti két alkalommal. Elsőként Ady Endréről, József Attiláról, Arany Jánosról és Vörösmarty Mihályról olvashat a közönség.
A portál bár alapvetően kortárs irodalommal foglalkozik, fennállásának tizenhét éve alatt számtalan klasszikus íróról készült anyag gyűlt össze az oldalon. Az érdeklődők találhatnak eredeti műveket és műrészleteket, írókkal, irodalomtörténészekkel készült interjúkat, kortárs szerzők írásait és nyilatkozatait klasszikusokról, tanulmányokat, filmeket, hangfelvételeket, fotókat és dokumentumokat.
A Literának volt például egy sorozata Írók írókról címmel, benne kortárs írók meséltek kedves klasszikusaikról, Szálinger Balázs Petőfiről, Lövétei Lázár László Aranyról, Tverdota György József Attiláról, Szilágyi Zsófia Karinthy Frigyesről, Grecsó Krisztián Móriczról, Barnás Ferenc Mikszáthról, Kun Árpád Berzsenyiről, Kemény István Kosztolányiról, Molnár Vilmos Tamási Áronról, és így tovább. A Nagy Könyv mozgalom keretében kötelező és ajánlott olvasmányokról írtak szerzők, Móricz Zsigmond Árvácskájáról, Fekete István Tüskevárjáról például, de az ajánlott olvasmányokhoz is tudunk ajánlani cikket: Németh László, Márai, Tolsztoj és Örkény István egy-egy művéről – ezek az írások is megtekinthetőek a honlapon. Elérhető az Arany János-emlékév keretében született Aranyút című film, amely a költő életének fontos helyszínein kalauzol végig.
Immár 100 esten is túl, az Előhívás című újraolvasó beszélgetéssorozat számtalan esetben foglalkozott klasszikussal: Petőfi útirajzaival, Móricz Gyalogolni jó szövegével, Illyés Gyulával, Máraival, Szabó Dezső és József Attila Babits elleni írásaival, Ignotus Pállal vagy Déry Tiborral, ezek is megtekinthetőek a Litera honlapján.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!