2009. július 28., 10:302009. július 28., 10:30
Az ünnepség régizenekoncerttel kezdődött szerdán este, csütörtökön Szilágyi Rudolf egri képzőművész mutatkozott be a gyergyószentmiklósi Pro Art Galériában, pénteken Rurális és urbánus környezet a kortárs képzőművészetben címmel konferencia zajlott a szárhegyi kultúrotthonban a Korkép tábor művészeinek, illetve más meghívottak részvételével, szombaton pedig a Lázár-kastély lovagtermében tartották meg az évfordulós ünnepséget.
„Szárhegyre ma nemcsak Európából, hanem például a Távol-Keletről is szívesen jönnek alkotók” – fejtette ki ünnepi beszédében Siklódi Zsolt, a Művészeti és Kulturális Központ vezetője. Mint mondta, ily módon a gyergyószárhegyi alkotóközpont bekapcsolódott egy olyan nemzetközi művészeti hálózatba, amelyhez szívesen csatlakoznak az alkotók. Kassay Péter, az alkotóközpont igazgatója elődei munkásságát méltatta kifejtve: „Zöld Lajos újságíró, Gaál András és Márton Árpád képzőművész évekig tartó erőfeszítései, kitartása nélkül, ma nem beszélhetnénk alkotóközpontról, és talán a Lázár-kastély sem lenne.”
Az igazgató azt is elmondta, hogy tízéves vezetői pályafutása legnagyobb kihívásának számított, hogy a köztudatban „művésztelepként” ismert, a régi rendszerben nyaranta egyhavi, illetve az utolsó években kéthetesre rövidült Barátság képzőművészeti tábort alkotóközponttá, a művészek kedvelt helyévé alakítsák. „Ehhez infrastruktúrára és megfelelő szálláshely kialakítására volt szükség” – szögezte le az igazgató, kifejtve azt is, sikerült elérniük, hogy ma már korszerű, panzió jellegű szálláshelyen, internetcsatlakozási lehetőséggel várják a különböző országokból érkező művészeket az év egész időszakában.
Természetesen a hangsúly továbbra is a képzőművészeti programokon van, melyeknek keretében magyarországi művésztelepekkel cseretáborokat szerveznek, de teret kaptak a fiatal művészek is, hiszen többek közt az idén szervezett ifjúsági táborban romániai, magyarországi, indiai és tajvani képzőművészeti egyetemi hallgatók alkothattak együtt a szárhegyi alkotóközpontban. A Zöld Lajos, Gaál András és Márton Árpád által életre hívott Barátság művésztábor jogutódja a Korkép képzőművészeti tábor lett, amelyet minden év júliusában szerveznek meg, és amely nemzetközivé nőtte ki magát.
A most zajló Korkép táborba a hazai alkotókon kívül Magyarországról, Indonéziából, Indiából, Dél-Koreából és Németországból érkeztek művészek. Külön tábort szerveznek az idősebb művészeknek, ugyanis a minden szeptemberben megszervezésre kerülő Klasszikusok táborába azokat a képzőművészeket hívják, akik a rendszerváltás előtt az első képzőművészeti táborok résztvevői voltak.
Emellett immár ötödik éve szintén az alkotóközpont ad teret a Muuuvi Fest néven egyre kedveltebbé váló nemzetközi rövidfilmfesztiválnak is, és kétévente írótáborokat is szerveznek, illetve minden szeptemberben itt tartja éves közgyűlését a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete. Ezenkívül az alkotóközpont szervezésében több erdélyi koncertkörúton vehetett részt a Kaláka együttes, illetve más neves előadóművészek.
Az egykori Barátság képzőművészeti tábor életre hívói közül Gaál András festőművész megemlékezésében a 35 évvel ezelőtti időket idézte fel, amikor még maga sem hitte, hogy valóban művésztábor lesz Szárhegyen. „Zöld Lajos optimizmusa segített át minden akadályon” – szögezte le Gaál András. Elmesélte azt is, hogyan sikerült elérniük, hogy Márton Áron püspök 25 évre a művészek rendelkezésére bocsássa a ferences kolostort, illetve azt is, hogyan sikerült Zöld Lajosnak a Lázár-kastély restaurálását elérnie.
Az évfordulós ünnepség keretében nyitották meg az egykori Barátság tábor fotósának, Nagy P. Zoltánnak az Arcképcsarnok című fotókiállítását, illetve bemutatták lapunk munkatársa, Jánossy Alíz a Szárhegyi beszélgetések című interjúkötetét, amelyben a Krónika Szempont és Kultúra rovataiban megjelent gyergyószárhegyi Művészeti és Kulturális Központban folytatott beszélgetései olvashatók.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.