2009. július 28., 10:302009. július 28., 10:30
Az ünnepség régizenekoncerttel kezdődött szerdán este, csütörtökön Szilágyi Rudolf egri képzőművész mutatkozott be a gyergyószentmiklósi Pro Art Galériában, pénteken Rurális és urbánus környezet a kortárs képzőművészetben címmel konferencia zajlott a szárhegyi kultúrotthonban a Korkép tábor művészeinek, illetve más meghívottak részvételével, szombaton pedig a Lázár-kastély lovagtermében tartották meg az évfordulós ünnepséget.
„Szárhegyre ma nemcsak Európából, hanem például a Távol-Keletről is szívesen jönnek alkotók” – fejtette ki ünnepi beszédében Siklódi Zsolt, a Művészeti és Kulturális Központ vezetője. Mint mondta, ily módon a gyergyószárhegyi alkotóközpont bekapcsolódott egy olyan nemzetközi művészeti hálózatba, amelyhez szívesen csatlakoznak az alkotók. Kassay Péter, az alkotóközpont igazgatója elődei munkásságát méltatta kifejtve: „Zöld Lajos újságíró, Gaál András és Márton Árpád képzőművész évekig tartó erőfeszítései, kitartása nélkül, ma nem beszélhetnénk alkotóközpontról, és talán a Lázár-kastély sem lenne.”
Az igazgató azt is elmondta, hogy tízéves vezetői pályafutása legnagyobb kihívásának számított, hogy a köztudatban „művésztelepként” ismert, a régi rendszerben nyaranta egyhavi, illetve az utolsó években kéthetesre rövidült Barátság képzőművészeti tábort alkotóközponttá, a művészek kedvelt helyévé alakítsák. „Ehhez infrastruktúrára és megfelelő szálláshely kialakítására volt szükség” – szögezte le az igazgató, kifejtve azt is, sikerült elérniük, hogy ma már korszerű, panzió jellegű szálláshelyen, internetcsatlakozási lehetőséggel várják a különböző országokból érkező művészeket az év egész időszakában.
Természetesen a hangsúly továbbra is a képzőművészeti programokon van, melyeknek keretében magyarországi művésztelepekkel cseretáborokat szerveznek, de teret kaptak a fiatal művészek is, hiszen többek közt az idén szervezett ifjúsági táborban romániai, magyarországi, indiai és tajvani képzőművészeti egyetemi hallgatók alkothattak együtt a szárhegyi alkotóközpontban. A Zöld Lajos, Gaál András és Márton Árpád által életre hívott Barátság művésztábor jogutódja a Korkép képzőművészeti tábor lett, amelyet minden év júliusában szerveznek meg, és amely nemzetközivé nőtte ki magát.
A most zajló Korkép táborba a hazai alkotókon kívül Magyarországról, Indonéziából, Indiából, Dél-Koreából és Németországból érkeztek művészek. Külön tábort szerveznek az idősebb művészeknek, ugyanis a minden szeptemberben megszervezésre kerülő Klasszikusok táborába azokat a képzőművészeket hívják, akik a rendszerváltás előtt az első képzőművészeti táborok résztvevői voltak.
Emellett immár ötödik éve szintén az alkotóközpont ad teret a Muuuvi Fest néven egyre kedveltebbé váló nemzetközi rövidfilmfesztiválnak is, és kétévente írótáborokat is szerveznek, illetve minden szeptemberben itt tartja éves közgyűlését a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete. Ezenkívül az alkotóközpont szervezésében több erdélyi koncertkörúton vehetett részt a Kaláka együttes, illetve más neves előadóművészek.
Az egykori Barátság képzőművészeti tábor életre hívói közül Gaál András festőművész megemlékezésében a 35 évvel ezelőtti időket idézte fel, amikor még maga sem hitte, hogy valóban művésztábor lesz Szárhegyen. „Zöld Lajos optimizmusa segített át minden akadályon” – szögezte le Gaál András. Elmesélte azt is, hogyan sikerült elérniük, hogy Márton Áron püspök 25 évre a művészek rendelkezésére bocsássa a ferences kolostort, illetve azt is, hogyan sikerült Zöld Lajosnak a Lázár-kastély restaurálását elérnie.
Az évfordulós ünnepség keretében nyitották meg az egykori Barátság tábor fotósának, Nagy P. Zoltánnak az Arcképcsarnok című fotókiállítását, illetve bemutatták lapunk munkatársa, Jánossy Alíz a Szárhegyi beszélgetések című interjúkötetét, amelyben a Krónika Szempont és Kultúra rovataiban megjelent gyergyószárhegyi Művészeti és Kulturális Központban folytatott beszélgetései olvashatók.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.