Gyula – kapu Erdély felé

A dél-alföldi város tartalmas üdülést a romániai turisták számára. Verőfény, rügyező fák, színesen nyíló árvácskák – a magyarországi Gyulán semmi jele annak, hogy január dereka van. A román határtól három kilométerre lévő üdülőváros barokk, klasszicista, eklektikus épületei között egy-egy tájház idézi a magyar Délalföld különleges hangulatát. A polgári „ékszeres dobozok” városa az elmúlt hét évben látványos arculatváltáson ment át: pályázati pénzekből többek között felújították főterét, 600 éves gótikus téglavárát, fürdőjét, felfrissítették a zöldövezeteket – ideális körülményeket teremtettek az idegenforgalomhoz.

2007. január 18., 00:002007. január 18., 00:00

A többségében románok lakta Gyula stratégiájának sarokpontja a turizmus, a település Békés megye és a térség egyik meghatározó turisztikai centrumává nőtte ki magát.
Románia Európai Uniós integrációja megnyitotta a kapukat
Magyarország felé is, ezzel lehetőséget teremtve a két ország közötti turizmus felvirágoztatására. A turisztikai szakemberek megállapították, hogy a 15–40 év közötti romániai korosztályból csak nagyon kevesen ismerik Magyarország értékeit, földrajzi adottságait, üdülési lehetőségeit. A határ közelsége, az etnikai sokszínűség miatt Gyulát Erdély kapujának vagy kis Erdélynek is nevezik. Otthon érezheti magát itt a látogató, ezen kívül a fürdőzési, üdülési lehetőségek, a különböző kulturális, gasztronómiai össznépi rendezvények vonzó és minőségi szórakozást, kikapcsolódást kínálnak a romániai vendégek számára.

Szórakozás egész évben

A Gyulára vezető utak mentén, a város bejáratánál és az utcákon is lépten-nyomon színes plakátok hirdetik, hogy ünnepre készül a város: február 9–11. között itt szervezik meg a IV. Reneszánsz Karnevált. A többek között jelmezes felvonulást, reneszánsz hangulatú kulturális eseményeket, gasztronómiai megmozdulásokat magában foglaló rendezvény csak az első a sorban, Gyula ugyanis egész évben színes programot kínál. Márciusban tavaszi fesztivált tartanak, áprilisban gyulai napokat, Böllér-napokat és Nemzetközi Kisüsti Pálinkafesztivált. Míg tavaly a 80 ezer látogató 368 féle pálinkát kóstolhatott meg, a szervezők idén közel 500 féle gyümölcspárlatot szeretnének bemutatni a népünnepélyen. Májusban majális és Gyulai Virágok Vasárnapja szerepel a programban, amit júniusban a Gyulai Zenei Napok és az idén először megszervezett Gyula Expo követ. A Várszínház előadásai egész nyáron vonzzák a művészetet kedvelőket. Körösvölgyi sokadalom, tarhonyafesztivál és Végvári esték színesítik a programkínálatot júliusban, míg augusztusban Minden Nemzetek Nemzetközi Táncfesztiváljának ad helyet a dél-alföldi település. Szeptemberben szervezik meg az első gyulai sörfesztivált a vár tövében: sörbemutatók és gasztronómiai versenyek mozgósítják majd a közönséget. Novemberben Erkel Művészeti Napok és adventi rendezvények, decemberben pedig szilveszteri utcabál zárja az évet.

Pancsolás a kólaszínű gyógyvízben

Gyula legfőbb vonzereje a termálvizeiről híres Várfürdő. Az Almássy-kastély 8,5 hektáros 200 éves ősparkjában épült Várfürdő a Dél-Alföld legújabb, legmodernebb, európai színvonalú strand- és gyógyfürdője. Összesen 19 medence áll a vendégek rendelkezésére. Minden korosztály számára tökéletes kikapcsolódást nyújtanak az újjávarázsolt gyógymedencék, az élménymedencék, a gyermek-víziparadicsom, a pezsgő és hullámmedence valamint az óriás- és kamikáze csúszdák.
Az egészség bástyájának nevezett Várfürdő 2005 méter mélyről feltörő 72 Celsius fokos alkálihidrokarbonát-kloridos gyógyvize mozgásszervi megbetegedésekre, helyi idegbántalmakra, balesetek utáni rehabilitációs kezelésekre és gyulladásos nőgyógyászati betegségekre alkalmazható. A télen-nyáron működő gyógyászaton reumatológus, fizikoterápiás és sportszakorvosi felügyelet mellett iszappakolás, fizikoterápiás kezelések, például magnetoterápiás kezelés, galvánfürdő, szélsavas fürdő, súlyfürdő, tangentor kezelés, gyógymasszázs, valamint gyógytorna és gyógyúszás vehető igénybe.
Jóleső érzés egy kiadós masszázs után a forró, kólaszínű, gyógyító vízben üldögélni. Az élménymedence fölötti galérián és pihenőteraszokon büfé és kártyaasztalok teszik teljessé a szórakozást. A kínálat szaunákkal és gőzkabinokkal válik teljessé, melyekhez egy csobbanó szaunamedence is tartozik. A Dél-Alföld legnagyobb fedett élménymedencéjében korszerű berendezések szolgálják a vendégek kikapcsolódását: nyakzuhany, buzgár, állómasszázs, vízisün, sodrófolyosó, ülőpados hidromasszázs, fekvő pezsgőfürdő és skót zuhany.
A Gyulai Várfürdő parkjának legöregebb fája egy hatalmas méretű mezei juhar, az úgynevezett Erkel-fa. A hagyományok szerint e fa alatt komponálta a Bánk bán című operát. A fa mára már teljesen kiszáradt, csak a három méter magas száraz juhartörzs látható egy emléktáblával.

Jelmezes tárlatvezetés

A Várfürdő mellett található a település másik látványossága, a 15. században épült, mára Közép-Európa egyetlen épen maradt síkvidéki, gótikus téglavára. A vár építése Maróti János macsói bánhoz, továbbépítése pedig Corvin János nevéhez fűződik. A felújított várban 16 év után újra működik a vármúzeum, 24 kiállítóteremben mutatják be közel hét évszázad történetét. A földszinten található a várbörtön, az éléstár, a sütőház, a kovácsműhely, a fazekasműhely, a borozó és a felszentelt kápolna, ahol újra keresztelnek és esketnek. Az emeleten várúrnői, várúri és várnagyi lakosztályok, várúri hivatali szoba, a szandzsákbég fogadószobája, fegyvertár, alabárdos terem és lovagterem látható.
A látogatóknak a Kérdezz engem! információs és segítő animációs szolgálat tagjai mutatják be a várat. A korhű ruhákba öltözött fiatalok a tárlatvezetés során a vár mindenik helyiségében rövid mókás jelenetet mutatnak be. Miközben kibontakozik Fruska Zsuzska cselédlány és Kornyikás Kristóf futár szerelmi története, a látogatók ízelítőt kapnak a középkor sajátos életmódjából. Külön sztori szól arról például, hogy a várúr miért nem hajlandó levenni asszonyáról az erényövet. A vár lakói évente kétszer fürdenek, akkor is ruhástól a várárokban. Felnégy Elek, a hóhér “Fel a fejjel, amíg van!” üdvözléssel fogadja a látogatókat, majd előszeretettel ismerteti az újabban EU-konform kínzó- és kivégzőeszközöket: kedvence a kerékbetörés. Atya Gatya, a plébános alaposan elázott a misebortól, de épp időben összeadja a marakodó cselédlányt és a futárt. A várlátogatók maguk is beöltözhetnek a korhű kosztümökbe, hogy jobban átérezzék a korszak sajátos hangulatát.
A többfunkciós műemlék egyébként kőszínházként is működik, hiszen az 1964 óta működő Gyulai Várszínház előadásait a várban és a vár mellett található tószínpadon mutatják be.

Relikviák és sütemények

A téglaváron kívül hét más intézmény tartozik a Corvin János Múzeumhoz. Erkel Ferenc, a város szülöttjének szülőházában az állandó kiállítás a magyar opera megteremtőjének munkásságát mutatja be. A Kohán Képtárban Kohány György festőművész műveit, a barokk stílusú Ladics-házban pedig egy 19. századi polgárcsalád bútorait, használati tárgyait, öltözékeit, relikviáit mutatják be. A Dürer Terem időszakos régészeti, történeti, néprajzi és képzőművészeti kiállításoknak ad otthont. Lajos Ferenc grafikus és Dr. Bene Lajos is a városra hagyta értékes gyűjteményét. A Német Nemzetségű Gyűjtemény pedig a gyulai német lakossághoz kötődő döntően történeti és néprajzi tárgyakat vonultat fel.
A tárlatlátogatásban megfáradt turista a város ugyancsak nevezetes Százéves Cukrászdában pihenhet meg egy omlós sütemény és egy csésze gőzölgő tea mellett. A cukrászda a nevét meghazudtolóan 166 éves, 1940-ben alapította Salis András cukrászmester. A cukrászboltba lépve a 19. században találjuk magunkat: a termekben korhű és eredeti biedermaier 6-7 fős asztalok, berendezési tárgyak találhatók, az 1819-ben készített, hasábszekreterben elhelyezett 32 sípos géporgona tiroli dallamot játszik és 19. századi recept szerint készült a cukrászda utánozhatatlanul ízletes süteménye is, a krémes béles. Az egykori cukrászműhely helyén cukrászmúzeumot rendeztek be korabeli eszközökkel.

Első a vendég

Hozzávetőleg 6–7 ezer ágy várja a vendégeket Gyulán. Nyolc darab három csillagos szálloda, hozzávetőleg húsz panzió, apartmanház szolgálja a turisták kényelmét. Ezen kívül tíz kollégium és két kemping is üzemel, és különböző vállalati és magánüdülők is szállást kínálnak. Mindenki talál magának megfelelőt, árban és minőségben egyaránt. A vendéglátás is igazodik a turizmushoz, lépten-nyomon éttermekbe, vendéglőkbe, kávéházakba, cukrászdákba botlik a turista. Gyuri bácsi vendéglője, Zugevő pizzéria, Sörpince étterem, Kisködmön étterem, Juliska sörmérő, és ezekhez hasonló hangzatos és ígéretes nevű vendéglátóhelyek a magyar konyha specialitásaira és ínyencségekre is csábítanak. A gyulai gasztronómiai kínálatból nem hiányozhat a világhíres gyulai kolbász, és a gyulai húsüzem más díjnyertes termékeit is megkóstolhatják a vendégek.
Míg évekkel korábban többnyire magyar és német turisták látogattak Gyulára, az elmúlt időszakban jelentősen nőtt a román vendégek száma. A kárpát-medencei célközönség vonzása érdekében a turisztikai szakemberek idén nyáron tematikus turisztikai útvonalat szeretnének kialakítani Szerbia–Románia nyugati része–Gyula útvonalon négy témában: termálfürdők útja, folklórturisztika, szecesszió útvonala és ipari-mezőgazdasági műemlékek útvonala.
A hétéves EU-fejlesztési tervben a turizmusban Gyula megkülönböztetett helyet kap a turisztikai adottságok és a kultúra miatt. A terv szerint egy vagy két nagyságrenddel szeretnék növelni Gyula vonzerejét – főleg a romániai turisták számára–, és a szállodák csillagainak számát, hogy minél többször minél többen látogassák a történelmi üdülővárost.

B. D.


Keret
Nemzetek békés együttélése
A közel 800 éves Gyula a magyar Alföld délkeleti részén, a Fehér-Körös bal partján terül el. 1970 óta fontos nemzetközi határátkelőhely a Balkán irányába: a magyar–román szakaszon az egyetlen városi struktúrával rendelkező határátkelőhely. A településhez legközelebb Varsádnál és Nagyszalontánál vannak határátkelők. Hosszú évtizedek óta magyar, román és német, szlovák és sváb lakosok élnek itt: a település öt templomának tornya az öt nemzet békés együttélésének a szimbóluma. A több mint 33 ezer lakosú városban hozzávetőleg 20–25 ezer román él – Gyula a magyarországi román nemzetiség központja is. A Nicolae Bãlcescu Román Gimnázium, Általános Iskola és Kollégiumban összesen 340 diák tanul. Az intézet tevékenységének célja a hagyományőrzés, a román értelmiség újraformálása, ugyanakkor a hat éve épült modern kollégium a kulturális központ szerepét is betölti. Gyula hírességei: Albrecht Dürer ötvösmester, Erkel Ferenc zeneszerző, Munkácsy Mihály festőművész, Kohán György festőművész, Bay Zoltán fizikus, Bródy Imre fizikus, Pomucz György szabadságharcos honvédszázados.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját
2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”
2025. május 01., csütörtök

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?

A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?
2025. május 01., csütörtök

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron

Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron
2025. április 29., kedd

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en

Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

Egyedülálló magyar sámán-punk: az 50 éve zenélő Vágtázó Halottkémek is fellép a TIFF-en
2025. április 29., kedd

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán

Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.

Egyetemes, életerőt hordozó „nyelv” a tánc – Könczei Csongor világnapi gondolatai a 40 éves Bogáncs Néptáncegyüttes jubileumán
2025. április 28., hétfő

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken

A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.

Színház határok nélkül: magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé erdélyi településeken
2025. április 27., vasárnap

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést

A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.

Önálló szakká fejlesztenék a BBTE-n az államilag akkreditált magyar népzene és népi ének egyetemi képzést