2009. július 06., 09:542009. július 06., 09:54
A rendezvényre a magyarországi Szépírók Társasága támogatásával zajló, A könyv utóélete című program részeként kerülhetett sor. A magyarországi kortárs szerző munkásságának megismerését célzó beszélgetés vitapartnere Csapody Kinga magyarországi irodalomtanár volt.
1960-ban született Vámosmikolán. Orosz–történelem szakon végzett Szegeden, majd esztétika szakon Budapesten. Fontosabb művei: - A bogyósgyümölcskertész fia (novellafüzér – 2003), - Dzsigerdilen, Török korom (regény, elbeszélések – 2004), - A Gézagyerek (Drámák, novellák – 2004), - Budapest – hídfőváros (novellák Fejér Gábor fotói mellé – 2005), - Házasságon innen és túl (novellák, 2006), A gyerek (regény, 2007), - Meleg kilincs. Versek 1976–2003 (Versek). |
A pergő ritmusban zajló beszélgetés során fény derült arra, hogy az orosz–történelem és esztétika szakon végzett írónak, noha középiskolás koráig nem volt erőssége a magyar irodalom, verseket már gyerekkorától írt.
Bár kezdetben régész, illetve rockzenész szeretett volna lenni, miután első ásatása során „feltárta” kutyája maradványait, illetve egy sikertelen zenekar-alapítási kísérletet követően, szerkesztőként dolgozott a Holnap, illetve a Pesti Szalon lapoknál, valamint a Palatinus Kiadónál. 1982-től publikál verseket, novellákat, regényei és drámái is megjelennek.
Elmondta, noha Magyarországon mindössze négy-öt olyan kortárs szerző él, akiknek a szerzői jogdíjak biztos megélhetést biztosítanak, és ő nem tartozik ezek közé, mégis szabadúszó íróként tevékenykedik jelenleg. „A drámáimból származó jogdíjakból, illetve alkalmi szerkesztői munkákból származó jövedelemből élek” – magyarázta Háy, aki azt is felfedte, hogy a furcsa neve szerzői álnév, amit az igazi vezetékneve kezdőbetűjének fonetikus kiejtése és keresztneve kezdőbetűjének Y-ná alakításából szerkesztett.
Szerzői álneve kapcsán kifejtette, hogy kezdetben azért írt álnéven, hogy Vámosmikolán élő rokonainak, barátainak ugyanúgy „Öcsi bácsi fiaként” maradjon meg, mint aki a faluból távozásakor volt. Ugyanakkor azt is kifejtette, hogy álneve védi az igazi családnevét viselő gyermekeit a hírnév káros hatásaitól.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.