Fotó: Vargyasi Levente
Hazai és külföldi művészek jelentkezését egyaránt várják a 4. Székelyföldi Grafikai Biennále pályázatára, amelyet hétfőn hirdettek meg. A Kovászna és a Hargita Megyei Tanács által közösen szervezett pályázaton – amelynek határideje március 25. – idén nincsenek külön kategóriák.
2016. február 01., 19:352016. február 01., 19:35
Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke az eseményt beharangozó hétfői sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón Részegh Botond csíkszeredai képzőművész gondolatait idézte: „egy város értékét annak kulturális élete határozza meg”.
A Kelemen Hunor fővédnöksége alatt zajló rendezvény összköltségvetése 92 ezer lej. Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke szerint jó látni, hogy a grafikai biennále egyre jobban erősödik, és évről évre egyre több alkotó jelentkezik határon innen és túlról. „A székelyföldi együttműködés jó példája, a közös erőfeszítések gyümölcse ez a rendezvény” – fogalmazott a Hargita megyei tanácselnök.
Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa különdíjat ajánlott fel az idei biennáléra, amelyet a szakmai zsűri ajánlására ítélnek oda. Zsigmond Barna Pál főkonzul elmondta, fontosnak tartja, hogy a Székelyföldi Grafikai Biennále erősbíti a Székelyföld nemzetközi hírnevét. Mint mondta, a pályázat legjobb munkáiból szervezendő sepsiszentgyörgyi bemutatótárlatot Csíkszeredában is bemutatják a Hargita Megyei Tanács és Magyarország Csíkszeredai főkonzulátusa közös szervezésében.
„A zsűrivel hosszas egyeztetés után úgy döntöttünk, hogy eljött az idő, hogy a 90-es években markánsan elkülönülő klasszikus és kísérleti technikák szerinti kategóriákat átértelmezzük, hiszen mára már folyamatos együtthatásban vannak ezek az eszközök” – hívta fel a figyelmet az idei kiadás újításaira Siklódi Zsolt, a biennále kurátora. A kiírás ezúttal tehát nem tesz különbséget a hagyományos és a modern sokszorosító grafikai eljárással készült alkotások között, a benevezés egyedüli feltétele az, hogy a műveknek az elmúlt két évben kellett elkészülniük.
Az előző kiadásokhoz képest újítást jelent az is, hogy a pályamunkákat a rendezvény honlapjára közvetlen módon lehet feltölteni. Siklódi szerint a 4. Székelyföldi Grafikai Biennále felvállalt kihívása a vizuális tartalommal túlzsúfolt hétköznapjait élő közönség számára érvényes, gondolatébresztő képi valóságot felmutatni. A biennále egyben a műfaji útkeresés eszköze is, hiszen „lokálist és univerzálist egymás mellé helyezve keresi a különböző technikai eszközökkel készült grafikai alkotások helyét a világszintű irányzatokban”.
Imreh-Marton István, a Kovászna Megyei Művelődési Központ vezetője a pályázati tudnivalókról szólva elmondta: egy alkotó legtöbb három művel jelentkezhet, amelyeket elektronikus formában kell beküldeni március 25-éig. A pályázatra hivatásos képzőművészek és képzőművészeti egyetemi hallgatók jelentkezhetnek. A munkák értékelését nemzetközileg elismert művészettörténészek, egyetemi tanárok és grafikusművészek végzik két szakaszban. Az előzsűrizést követően a zsűri által beválogatott alkotásokat eredeti példányban kell beküldeniük a grafikusoknak.
Ebből az anyagból rendezik be a 4. Székelyföldi Grafikai Biennále kiállítását, a Székelyföld Napok nyitórendezvényét, amelynek a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ ad otthont 2016 októberében. A második szakaszba beválogatott pályamunkák közül választják ki a díjazott alkotásokat. A biennále 2000 eurós fődíja mellett három, egyenként 1000 eurós díjat ítél oda a nemzetközi zsűri. A részletes pályázati kiírás elérhető a rendezvény hivatalos honlapján.
Az eredményhirdetést megelőző hónapban több képzőművészeti eseményt is terveznek a biennále szervezői. A 3. Székelyföldi Grafikai Biennále fődíjasának, Szőke Erikának egyéni tárlata nyílik, de idén a kortárs lengyel plakátok világával is megismerkedhet a közönség. A 2010-ben elindított Székelyföldi Grafikai Biennále előző három kiadására összesen 41 országból több mint 900 pályamunka érkezett.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!