Fotó: Boda L. Gergely
Áprilisban, legkésőbb májusban állítja ki a Maros Megyei Múzeum azokat a műtárgyakat, amelyeket az utóbbi öt-hat évben vásárolt – tudtuk meg Soós Zoltán igazgatótól, aki a legújabb szerzeményekről is beszámolt.
2017. február 09., 12:302017. február 09., 12:30
Mint kifejtette, a múzeum szakemberei folyamatosan követik az európai aukciósházak híreit, itt érdeklődnek az erdélyi vonatkozású tárgyak iránt, amelyeket leginkább a magyarországi és németországi árveréseken lehet megszerezni. Az intézmény munkatársainak már tavaly márciusban tudomására jutott, hogy az egyik németországi aukciósház erdélyi műtárgyakat készül árverésre bocsátani, ezért kérték a Maros Megyei Tanácsot, nyújtson anyagi támogatást a műkincsvásárláshoz.
A múzeumigazgató elmondta, az önkormányzat az év végén, az idei költségvetés elfogadásakor erre is tekintettel volt, így 60 ezer eurót költhettek mintegy 33, Erdélyből származó ritkaság megvásárlására. Ennél jóval több szerepelt a kikiáltási listán, de ennyire tellett az anyagi keretekből – mondta Soós. A műtárgyakra vonatozó szakmai dokumentációt online kapták kézhez, majd a szakértői döntés alapján választották ki azokat a darabokat, amelyeket megvásároltak, és amelyek két héten belül érkeznek meg Marosvásárhelyre. A római katolikus egyház által a középkorban használt cibórium vagyis ostyatartó az egyik legértékesebb műtárgy, amit megvásárolt a múzeum – ezért 22 ezer eurót fizetett. Azt pontosan még nem tudják, hogy honnan származik az ostyatartó, feltehetőleg Beszterce vidékén használták – mondta az igazgató.
A legtöbb tárgy a második világháború alatt került külföldre, illetve az 1970–80-as években, a szász exodus idején – vélekedett Soós Zoltán, aki jövő héten utazik Németországba, ahol a műkincsek előző tulajdonosaival is találkozik, és megpróbálja tisztázni a tárgyak származási helyét. Az ostyatartóval kapcsolatban az igazgató elmondta, kevés ilyen liturgikus eszköz található Romániában. Az oltáriszentség őrzése már korán, az ókeresztény időszakban kialakult, templomban való őrzése a kora középkortól vált általánossá. Ebben az időben kis méretű dobozban helyezték el a külön erre a célra épített kis fülkében, toronyban vagy az oltár fölé függesztett, galamb alakú tartóban.
A most, illetve az utóbbi öt-hat évben beszerzett műkincseket áprilisban–májusban tekintheti meg a nagyközönség, akkor terveznek egy átfogó kiállítást szervezni a múzeum munkatársai. A tárlaton az aukciós, házakban vásárolt tárgyakon kívül az utóbbi időben végzett régészeti ásatások leleteit is kiállítják, ugyanakkor egy katalógust is készítenek. „Legkésőbb a Múzeumok Éjszakájára szeretnénk elkészülni a kiállítással és a katalógussal\" – hangsúlyozta Soós.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!