A magyarországi Fricska táncegyüttes is fellép a tíznapos nagyszebeni magyar kulturális fesztiválon
Fotó: Facebook/Ars Hungarica
A pandémia idején is fontos az az üzenet, hogy a szebeni magyarok számára sokat jelent a magyar kultúra – mondja Serfőző Levente, az Ars Hungarica rendezvénysorozat főszervezője. A személyes részvétellel, a járványügyi szabályok betartásával szervezett fesztivál pénteken kezdődik, november 21-ig tart, és számos kulturális eseményt kínál.
2021. november 11., 20:442021. november 11., 20:44
Nem a részvételi arány a fontos a jelenlegi korlátozások közepette, hanem az üzenet, hogy a szebeni magyarok számára sokat jelent a kultúrájuk – jelentette ki a Krónika megkeresésére Serfőző Levente, az Ars Hungarica rendezvénysorozat főszervezője. A pénteken kezdődő, november 21-ig tartó rendezvénysorozatot, amelyet a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete szervez immár 16. alkalommal, a jelenlegi szabályozás által megszabott keretek közt tartják, személyes részvétellel. A főszervező elmondta,
a termek befogadóképességének csak 30 százalékát használhatják ki, és a rendezvényeken végig kötelező a védőmaszk használata.
„Megpróbálunk minél több eseményt online is közvetíteni, de csak kimondottan online eseményt nem szervezünk most. Nem kedvelem a csak online rendezvényeket, véleményem szerint a kultúra lényege, hogy személyes élményt nyújtson. Az online is valamelyes hozzáférést biztosít, de a tapasztalatok szerint nem nyújt igazi élményt” – mondta Serfőző Levente. Arra is kitért, hogy tavaly a helyi önkormányzat úgy döntött, hogy nem finanszírozza a fesztivált, és a magyar támogatásokból megtartották ugyan, de kevesebb eseménnyel. Ezeket nagyrészt élőben szervezték, konferenciájukat azonban online.
– mondta Serfőző Levente. Kifejtette, a két Szeben környéki településen vannak magyarok, például Vízaknán 300-an (a lakosság 10 százaléka), Oltszakadáton körülbelül 100-an (a lakosság egyharmada).
A legutóbbi, 2011-es népszámlálási adatok szerint Nagyszebenben a lakosság 2,5 százaléka vallotta magát magyarnak, ez mintegy 2300 főt jelentett. „Kíváncsian várom az új, jövő évi cenzus adatait, mert véleményem szerint mostanra több magyar él Szebenben. Sok magyar érkezett úgy a városba, hogy nem jelentkezett be nagyszebeni lakosként. Akárcsak Kolozsváré, Szeben környéke is nagymértékben fejlődött, sokan a környéken laknak, ők a környékbeli kis falvakban vannak számontartva” – fejtette ki Serfőző Levente.
A fesztivál egy különleges programot hívhatott létre a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, a HÍD Szebeni Magyarok Egyesülete és a Carola Egyesület szervezésében. Az első világháború alatt kiemelkedő humanitárius meggyőződéssel, rendkívüli hősiességgel és önfeláldozással, ugyanakkor a tettekhez szükséges szaktudással véghezvitt cselekedetnek,
– közölte a Liszt Intézet. Az emlékjelhagyás a Külföldi Magyar Emlékek Megőrzése program támogatása révén valósulhat meg.
1916. szeptember 20-án, a szász Kinderheim gyermekotthonból és a Theresianum árvaházból 140 gyermeket mentettek ki a két front közé szorult, ostromlott Nagyszebenből. „Báró Bornemissza Elemérné Szilvássy Carola, gróf Bethlen Istvánné Bethlen Margit, gróf Bánffy Miklós és Schill szebeni kisasszony, dr. Genersieh Gusztáv gyermekmentése emlékére” – ez olvasható a táblán. Az emlékplakett, amelyen báró Szilvássy Carola elhalt kisfiának portréja látható, Éltes Barna szobrászművész alkotása. Az Ars Hungarica további programjai a Szeben.ro honlapon találhatóak.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!