Folytatódik a Dsida-kultusz reneszánsza: emléktáblát avattak Budapesten a 80 éve elhunyt költő és öccse tiszteletére

Dsida Jenő, és testvére, Aladár •  Fotó: Archív

Dsida Jenő, és testvére, Aladár

Fotó: Archív

Budapesten állítottak emléktáblát hétfőn azon a zuglói házon, ahol a 80 éve elhunyt Dsida Jenő és családja lakott az első világháborút megelőző években. Az eseményről, amelyet az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) kezdeményezett, Muzsnay Árpád főtanácsos beszélt a Krónikának. Azt is elmondta, a tervek szerint augusztusban emléktáblát állítanak a székelykocsárdi állomáson is, amely a Nagycsütörtök című vers ihletője volt.

Kiss Judit

2018. június 12., 08:482018. június 12., 08:48

A költő halálának 80. évfordulója alkalmából Budapesten állítottak hétfőn emléktáblát azon a házon, ahol Dsida Jenő és családja az I. világháborút megelőző években lakott. Szatmárnémeti, Beregszász és Kolozsvár után immár a magyar fővárosban, a zuglói Ilka utca 15. szám alatti épületen is tábla állít emléket az 1907-ben Szatmárnémetiben született, és 1938. június 7-én Kolozsváron elhunyt költő emlékének.

Dsida öccsére, Csengeri Aladár színészre is emlékeztek

Az Ilka utcai táblára felkerült a költő ott született, Csengeri Aladár néven színészként ismert öccse neve is. Az emléktábla-állítást és a hétfői budapesti rendezvénysorozatot – amelynek keretében irodalomtörténészek, színészek emlékeztek Dsidára –, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) kezdeményezte. Az egyesület főtanácsosa, Muzsnay Árpád, aki az esemény köszöntőbeszédét mondta, ezt megelőzően a Krónika megkeresésére úgy nyilatkozott,

nagy örömmel tölti el, hogy a jelek szerint folytatódik a Dsida-kultusznak az utóbbi időben tapasztalható reneszánsza, és hogy Csengeri Aladár (1911–1986) emlékének is adóznak,

aki Kolozsváron, Debrecenben, Pécsen, Győrben játszott, a magyar színművészet jelentős alakja volt. A színművész Dsida Aladárnak született, de mivel a bátyja korán jelentős költővé vált, megkülönböztetésként anyjuknak, Csengeri Tóth Margitnak a lánykori nevét vette fel.

„Amíg szereltük a táblát Zuglóban, az épületbe több fiatal bement, megkérdeztem tőlük, hallottak-e Dsidáról, és mindannyian tudták, kiről van szó. Örülök, hogy végre Budapesten is emléktábla kerül arra az épületre, amelyikről tudjuk, hogy a Dsida család benne lakott. Úgy találtam meg a házat, hogy megkerestem az anyakönyvben, hol született a költő öccse, Csengeri Aladár színművész 1911 nyarán. Régi bérházról van szó, hogy pontosan melyik lakásban laktak, nem tudjuk” – mondta Muzsnay Árpád. Kifejtette,

Budapest volt eddig az egyetlen település, ahol a költő tartózkodott, élt és emléktábla még nem jelölte a házat.

A hétfőn felavatott budapesti emléktáblát már múlt hétvégén elhelyezték az Ilka utcai ház falán •  Fotó: Nullahategy.hu Galéria

A hétfőn felavatott budapesti emléktáblát már múlt hétvégén elhelyezték az Ilka utcai ház falán

Fotó: Nullahategy.hu

Muzsnay elmondta, az EMKE munkatársaként már 1992-ben, az első szatmári Dsida-megemlékezésen szorgalmazta, hogy jelöljék meg azt a szatmári épületet, ahol 1918 és 1925 közt, a város első gépi dagasztással működő kenyérgyárának épületében a Dsida család lakott – ez jelenleg a Kölcsey Ferenc Főgimnázium bentlakásának épülete.

„Átalakult az épület, de pontosan tudjuk, hogy mely szobákban bérelt lakást a család annak idején, itt őrzi a költő emlékét tábla, hiszen a szatmári szülőházat még nem találtuk meg. Egyébként a budapesti táblaállítás szép összefogás eredményeként vált valóra, az EMKE kezdeményezését támogatta a Magyar Írószövetség, a Petőfi irodalmi Múzeum (PIM) és az egri Dsida Jenő Baráti Kör, amely Magyarországon élteti a költő kultuszát Lisztóczky László irodalomtörténész vezetésével” – mondta az EMKE főtanácsosa.

A „nagycsütörtöki” kocsárdi állomáson is emléktáblát terveznek

Muzsnay Árpád azt is elmondta, a tervek szerint augusztusban a Fehér megyei Székelykocsárd állomásán, amely Dsida Nagycsütörtök című, talán leghíresebb versének ihletője volt, Vetró András szobrászművész alkotta plakettel együtt állítanak emléktáblát. Hozzátette, őt Kónya Hamar Sándor székelykocsárdi születésű költő, közíró, politikus értesítette az emléktábla tervéről.

Szatmárnémetiben május 18–19-én emlékeztek meg Dsidáról nagyszabású rendezvénysorozat keretében. „Kivételes formakultúrája volt, örök kamaszként és koraérett bölcsként egyaránt meg tudott nyilvánulni Dsida Jenő, aki korai halála és betegeskedése ellenére az életöröm nagy verseivel is megajándékozta az olvasókat. Kosztolányi tanítványának tekinthető sokféle értelemben, saját korosztályából Radnóti Miklós és Weöres Sándor rokona – az erdélyi költők közül pedig „könnyű, halk beszédével” tűnik ki, ahogy egyszer ő maga utalt a vágyott saját hangjára” – mondta el a szatmári ünnepség kapcsán lapunk megkeresésére Balázs Imre József irodalomtörténész.

korábban írtuk

Balázs Imre József irodalomtörténész az örök kamasz és koraérett bölcs Dsidáról, illetve a kezdeményező Páskándiról
Balázs Imre József irodalomtörténész az örök kamasz és koraérett bölcs Dsidáról, illetve a kezdeményező Páskándiról

Kivételes formakultúrája volt, örök kamaszként és koraérett bölcsként egyaránt meg tudott nyilvánulni Dsida Jenő, Páskándi Géza munkásságának pedig három műnemben is kezdeményező jelentősége volt  – mondta el Balázs Imre József. A hét végén emlékeztek a két alkotóra Szatmáron.

Muzsnay Árpád úgy fogalmazott,

Dsida életműve sokrétű, többek közt azt is tudni kell róla, hogy Eminescu verseinek egyik legjobb magyar fordítója volt, a Román Tudományos Akadémia szerződést kötött vele a nagy román költő összes versének lefordítására, sajnos azonban ezt Dsida korán bekövetkezett halála megakadályozta.

A budapesti eseményen a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) jeles irodalmárok tartottak előadást a fiatalon elhunyt költőről, műfordítóról és szerkesztőről, Havas Judit előadóművész Dunai Tamás színművésszel közösen irodalmi összeállítással tisztelgett Dsida emléke előtt.

A PIM-ben olyan ismert Dsida-kutatók értekeztek, mint a Szatmárhoz ezer szállal kötődő Láng Gusztáv egyetemi tanár, irodalomtörténész, Lisztóczky László és Urbán László irodalomtörténész. Láng Gusztáv és Urbán László adta ki az eddigi legteljesebb Dsida-kötetet. Az eseményen bemutatták a kolozsvári származású Mózes Huba irodalomtörténész és Kabán Annamária Dsida-monográfiáját.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 28., péntek

„Erdély a népművészet területén nagyhatalom” – Kelemen László folklorista Kossuth-díjáról, szerteágazó munkásságáról

Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.

„Erdély a népművészet területén nagyhatalom” – Kelemen László folklorista Kossuth-díjáról, szerteágazó munkásságáról
2025. március 27., csütörtök

Ádám Gyula elismert csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni városházán nyílik kiállítása

Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.

Ádám Gyula elismert csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni városházán nyílik kiállítása
2025. március 27., csütörtök

Világnapi üzenet: „szorong-e a színház amiatt, amivé az emberi létezést a 21. század átformálja?”

Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.

Világnapi üzenet: „szorong-e a színház amiatt, amivé az emberi létezést a 21. század átformálja?”
2025. március 27., csütörtök

Sebestyén Aba világnapi üzenete: a digitális pörgésben felértékelődik a színház élő mivolta

A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.

Sebestyén Aba világnapi üzenete: a digitális pörgésben felértékelődik a színház élő mivolta
2025. március 26., szerda

Bukarestben mutatják be a csángóföldi, Magyarországon élő Szőcs Anna életrajzi könyvének román fordítását

A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.

Bukarestben mutatják be a csángóföldi, Magyarországon élő Szőcs Anna életrajzi könyvének román fordítását
2025. március 26., szerda

„Mélységes hit kell a csángó megmaradáshoz” – Interjú Petrás Mária Kossuth-díjas népdalénekessel, keramikusművésszel

Példaként tárja a mai világ elé a csángó zenei és tárgyi örökséget Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikusművész, akit több évtizedes fáradhatatlan munkája elismeréseként nemrég Kossuth-díjjal tüntettek ki.

„Mélységes hit kell a csángó megmaradáshoz” – Interjú Petrás Mária Kossuth-díjas népdalénekessel, keramikusművésszel
2025. március 26., szerda

Elhunyt Buzás Pál kalotaszegi zongoraművész, népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet meghatározó személyisége

Elhunyt életének 86. évében a bánffyhunyadi születésű Buzás Pál zongoraművész, tanár, karnagy és népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet, a magyar kulturális élet meghatározó személyisége – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.

Elhunyt Buzás Pál kalotaszegi zongoraművész, népzenegyűjtő, az erdélyi zenei élet meghatározó személyisége
2025. március 26., szerda

Két erdélyi legendát mutatnak be egy mesében a Békéscsabai Jókai Színházban

Március 31-én mutatják be a Szent Anna-tó legendája című zenés mesét Csurulya Csongor rendezésében a Békéscsabai Jókai Színházban.

Két erdélyi legendát mutatnak be egy mesében a Békéscsabai Jókai Színházban
2025. március 25., kedd

Gyerünk a kulisszák mögé! Gazdag programkínálattal ünneplik a színházi világnapot az erdélyi társulatok

Az erdélyi magyar társulatok gazdag programmal ünneplik a világszerte március 27-én szervezett színházi világnapot.

Gyerünk a kulisszák mögé! Gazdag programkínálattal ünneplik a színházi világnapot az erdélyi társulatok
2025. március 24., hétfő

A művészet alakítja a világot – A Kossuth-díjas Nemes Levente színházról, művészetről, ellenszélről

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház neves színművésze, egykori igazgatója, Nemes Levente idén megkapta a Kossuth-díjat. De mit jelent számára ez az elismerés? Hogyan látja a művészet és a színház szerepét a változó világban?

A művészet alakítja a világot – A Kossuth-díjas Nemes Levente színházról, művészetről, ellenszélről