A Sárpatakra költözött művész által létrehozott szoborparkban eddig egyetlen alkotás sem került végleges talapzatra. Többek között ennek tudható be, hogy az erdélyi fejedelem szobrát évekkel ezelőtt egyszer már ledöntötték. Kérdésünkre, hogy milyen lépésekre szánta el magát, Miholcsa József annyit mondott, hogy megtekintette a földön heverő alkotását, tudomásul vette a történteket és a községháza hozzáállását, ám ennél többet nem tehet. „A szoborpark valamennyi alkotását felavatásuk után átadtam az önkormányzatnak. A helyhatóságoknak kötelessége lett volna a szobrok sorsáról gondoskodni. Sajnos azok hosszú évek óta ideiglenes, fából ácsolt talapzaton állnak. Annyi történt, hogy a hónapokkal ezelőtt a Krónikában megjelent riport nyomán a polgármester kitakaríttatta a parkot” – panaszolta a képzőművész.
Amint lapunk korábban beszámolt róla, a marossárpataki szoborparkot gaz nőtte be, kerítése rozsdázik, düledezik. A faluba érkező turistacsoportok a látványtól megdöbbenten távoznak. A szoborpark térrendezési munkálatait Ercsei György polgármester a telek hátsó részére tervezett sportterem felépítésétől tette függővé.
A legutóbbi incidens csak részben befolyásolja a településközpont szépítéséért dolgozó Miholcsa József további munkáját. Mint mondotta, korábban magának is, másoknak is megfogadta, hogy őszig elkészíti és átadja az önkormányzatnak báró Kemény János mellszobrát. „Tartom magam a korábbi ígéretemhez, azzal a kikötéssel, hogy a szobor ugyan elkészül, de felavatásáról még nem lehet szó. Úgy vélem, jobb, ha a helyhatósági választások utánra halasztjuk. Ami itt folyik, az az egész falu szégyene” – szögezte le a szobrászművész.
Sz. E.
Alkotások köztérre
Miholcsa József marosvásárhelyi szobrászművész számos köztéri szobra látható a marosvásárhelyi Állatkert, Kézdivásárhely, Székelykövesd, Gyergyószentmiklós, Torja, Makó terein. A népi kultúra és regevilág, az ősi népművészeti elemek tárházából merítő művész alkotásaiból szoborpark jött létre Marossárpatak főterén. A számos hazai és külföldi kiállítást maga mögött tudó művész Erdély fejedelmeiről megmintázott sorozata évről évre új alkotással bővül.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.