Fotó: Krónika
2008. szeptember 29., 00:002008. szeptember 29., 00:00
– Akkor olyan történetet mesélek, amit még nem hallottatok – bólintott derűs nyugalommal a Félőlény.
– De a vége... ugye a vége jó lesz? – aggodalmaskodott Porhany.
– Jó. – És elkezdte. – Egyszer volt, hol nem volt ... A hangja nyugodt, lassú és bársonyos. Amolyan mesélős.
A vijjogás távolodott és elnémult. Tudták: nem végleg. Tudták: soha le nem bírhatják a szörnyeket. De tudták azt is: mondani, mondani, mondani kell a történeteket, egyiket a másik után, és akkor : ... És akkor, talán, megtörténhet a csoda.
A Félőlény pedig folytatta a mesét, az új történetet. Arról szólt, miként akarták a szörnyek szörnnyé tenni a Félőlényt, és miként buktak bele. És arról, miként lett a Félőlényből egyszer és mindenkorra: Élőlény.”
Békés Pál Félőlény című mesejátékában ezt a csodát akarják megmutatni a gyerekeknek (és nemcsak) a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház holnapi bemutatóján. A kortárs szerző filozofikus meséje a fantázia világában, a Kiserdőben játszódik, amelyet uralmuk alá akarnak hajtani a szörnyek, úgy, hogy az erdő lakóit is a maguk hasonlatosságára, szörnyekké formálják. És ez elől egyetlen menedék a könyv, az elmesélt történet, a mese, amely megmentheti Rakoncot és Porhanyt és Csatangot is attól, hogy maguk is szörnnyé legyenek. „Magamra ismertem a darabban, ezért is vállaltam szívesen a rendezést” – mondta Szilágyi Regina, a szatmári Északi Színház berkeiben működő Brighella bábtagozat vezetője, rendezője. „Bennem, és talán mindannyiunkban van egy kis lény, aki retteg, bezárkózik, nehezen vállalja a küzdelmet a szörnyekkel. Azt a hitet kell megtartanunk a gyerekekben és a felnőttekben is, hogy létezik a jó, és a gonosz, a földi és égi rémek legyőzhetők” – tette hozzá.
Az előadás látványos, sok technikai elemet, színt és fényt építettek bele, és bábtechnikai megoldásokat is sűrűn használt a rendező. „A színészeknek talán ez a legnehezebb, hiszen a jelmez és a test olyan összjátékából kell felépíteniük a szereplőket, ami egy prózai színész számára szokatlan” – mondta Szilágyi Regina. Az előadás díszleteit Bodor Judit, a jelmezeket Jeremias Bianca tervezte. A Félőlényt László Kata, Csatangot Mezei Gabriella, Rakoncot Márton Réka alakítja.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.