Filmtörténeti ritkaság. A kolozsvári Művész (Arta) mozi az ország legrégebbi működő filmszínháza
Fotó: Facebook/Cinema Arta
A kolozsvári filmgyártás kezdeti alkotásaival, filmcsemegékkel ünnepli fennállásának 107. évfordulóját pénteken az ország legrégebbi, még működő filmszínháza, a kolozsvári Művész (Arta) mozi. Az online vetítésekbe bárhonnan be lehet kapcsolódni.
2020. október 30., 08:172020. október 30., 08:17
A járványhelyzet miatt online ugyan, de különleges alkotások „vetítésével” ünnepli 107. születésnapját pénteken, október 30-án a kolozsvári Művész (Arta) mozi. Az ország legrégebbi működő filmszínháza az alkalomból a kolozsvári filmgyártás és mozizás történetébe is betekintést nyújt, hiszen több mint egy évszázados fennállása alatt vetítettek benne filmhíradót és némafilmet, forogtak benne a francia új hullám alkotásai, majd pár évtizedre rá a kommunizmus rossz emlékeiből ihletődő román új hullám díjazott darabjai.
Az ismerős bejárat az Egyetem utcában
Fotó: Facebook/Cinema Arta
A harmadik, filmvetítésre használt állandó helyszín volt Kolozsváron, 1913. október 30-án nyitotta meg kapuit Egyetem-Mozgó néven. Nyugati mintára épült, nézőterén 400 ember foglalhatott helyet, és bár előcsarnokában társalgó és büfé is volt, a korabeli sajtó beszámolói szerint a nézők túl alacsonynak és szűknek találták a helyiséget, kevésnek a levegőt, holott a tulajdonos Tompa Kálmán, a Nemzeti Színház színésze végiglátogatta a német mozikat, hogy itt kamatoztassa tapasztalatait.
A mozi megnyitásáról szóló újságcikk 1913-ban
Fotó: Facebook/Cinema Arta
És egy plakát a kezdeti időkből
Fotó: Facebook/Cinema Arta
Évszázados történetében 2012-ben történet egy kisebb „filmszakadás”, amikor a román filmvállalat (RADEF) bezáratta az ország számos más mozijához hasonlóan. A visszaszolgáltatott Sebestyén-palotában pár évig csak a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) és a Filmtettfeszt idején lehetett filmet nézni.
Filmcsemegék, művész- és dokumentumfilmek, a modern kor kihívásaira választ kereső közösségi mozik forognak itt. Az újragondolt intézmény emellett a város kulturális életébe beágyazott közösségi térként kiállításoknak, könyvbemutatóknak, kerekasztal-beszélgetéseknek is helyet biztosít.
A felújított moziterem a 90-es években
Fotó: Facebook/Cinema Arta
A születésnap alkalmából pénteken 18.30-tól olyan filmritkaságokat lehet látni, mint a Privát Kolozsvár. Az Orbán Lajos (1897–1972) kereskedő és amatőr fényképész mozgóképes munkáiból készült válogatás által a 20. század eleji kincses város elevenedik meg, egy polgár szubjektív szemszögéből. 19 órától már a kommunizmus idején láthatjuk a kincses várost a Senki földje és a Melléklet című kísérleti alkotásnak köszönhetően.
Este 8 órától a kolozsvári filmgyártás kezdeteihez repítenek vissza az Arta működtetői: Zágoni Bálint A Sárga csikó nyomában című dokumentumfilmje révén a Janovics Jenő vezette kolozsvári filmgyár több mint 60 alkotásának „eredünk a nyomába”.
A mozi Select néven is működött
Fotó: Facebook/Cinema Arta
Magyar nyelvű moziműsor az első években
Fotó: Facebook/Cinema Arta
Zárásként, 21 órától a Casablancával híressé vált Kertész Mihály egyik első alkotása, a Tolonc látható, melyet 1914-ben Kolozsváron, Janovics Proja stúdiójában rendezett.
A 107. születésnap alkalmából a kolozsvári Művész mozi működtetői a filmszínház Facebook-oldalán arra is lehetőséget teremtenek, hogy a nézők személyes emlékein keresztül lássuk az elmúlt évszázadot. Az elmúlt időszakban
Mint rámutattak, a Művész mozi nemcsak egy hely története, hiszen „tükrözi a múlt század szellemét, melyben a város korlenyomata, a filmtörténet, illetve az emlékezet szubjektív és személyes rétegei kereszteződnek”. Több mint százéves működése alatt számos mikrotörténet is kapcsolódik hozzá, melyek az újságok, könyvek mellett az emberek emlékeiben is megőrződtek.
Mozigépész a 70-es években
Fotó: Facebook/Cinema Arta
„A személyes történetekben sok visszatérő motívumot találunk, melyek mindegyike egyedi: szerelmi történetek, moziba lógás az egyetemi kurzusokról, az itt látott kiemelkedő filmművészeti alkotások élménye. Ezekből az élő töredékekből állt újra össze a mozi története, és alakult át aktív, kortárs térré” – fogalmaznak a működtetők.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
Újabb hőségriasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
szóljon hozzá!