Fotó: A szerző felvétele
A Figura Színháznál nyáron is zajlik a munka: Nagyszebenben a magyar kulturális iroda meghívására a Rókajátékot mutatták be, majd tíznapos magyarországi turnén vettek részt. A pécsi Horvát Színházban a Magyar Elektrát mutatták be, Vasváron az Abul Hasszán, a rosszcsont című gyermekelőadást, illetve Barabás Árpád Pilinszky-versekből válogatott Infinitivusz… című pódiumműsorát. A kisvárdai színházi fesztiválról hazatérve újabb produkció – a Figaro házassága – színpadra állítását kezdték el, erre alig három hetet szántak. A hét elejétől már a jelmezes helyszíni próbák zajlanak, és kedden este alkalmunk nyílt belesni a kastélybeli kulisszák mögé. A hőség miatt a színészek csak az esti órákban próbálhatnak az udvar közepén álló színpadon.
Napközben a színészek a társulat gyergyószárhegyi varrónője, Gál Ildikó vendégszeretetét élvezik, sötétedés előtt viszont megélénkül a kastélyudvar. A színpadon Anger Zsolt már a végső utasításait osztogatja: ki, mikor éppen hol áll, melyik színész viszi ki a színpadról a fehér függönyök alján lévő nehezéket, ki hoz be még egy széket, ki viszi ki a fölösleges ülőalkalmatosságot. Az ügyelő Samu Éva szorgosan jegyzetel, a hangosító Molnár Cs. Antal és a fénytechnikus Szász Ferenc a kaszatömlöc tornácát bérelte ki a felszereléseknek. Zerkula Ernő díszletmunkás pedig éppen azon töpreng, miként lehetne megtölteni az udvart ülőalkalmatosságokkal, hogy a nagyérdeműnek ne a helyenként csalánnal benőtt pázsitra kelljen ülnie. Aztán öltözni, sminkelni vonulnak a színészek, a félórányi időt a rendező arra használja ki, hogy kiadja a végső utasításokat a hangosítónak és a fénytechnikusnak. Kilenc óra után néhány perccel már el is kezdődik a tényleges próba, ami a kívülállónak akár előadásnak is tűnhet. Pereg a cselekmény, a Figarót alakító Barabás Árpád és a Suzanne szerepében játszó Bálint Éva jelenik meg a színen. Majd rendre a többi ismerős színész is: Almaviva gróf szerepében Szabó Tibor, a grófnőt játszó Bartha Boróka, a Marcellinát alakító Boros Mária. Antonia szerepében Tamás Boglár lép színpadra, továbbá a Chérubint alakító Antal D. Csaba. Bartolo doktor szerepét Veress László, a sepsiszentgyörgyi társulat művésze játssza, Baziliót pedig a Székelyudvarhelyről nemrég átigazolt Szabó Eduárd. Miközben a színpadon forrósodik a hangulat, a rendező ritkán szól bele a színészi munkába, és őszinte örömmel nyugtáz minden sikeres jelenetet. A színpompás kavalkád pedig egyszerűen lenyűgöző. A Bodnár Enikő tervezte díszlet – semleges, fehér színű, mozgatható, oszloppá is tekerhető függönyök – közül villannak elő a vörös-fekete jelmezek, amelyeket Fekete Kata álmodott színre. Az ellentétek játékához Bajnai Beáta koreográfiája is hozzájárul, amely a Figaro lakodalmán flamenco-táncban csúcsosodik ki.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.