Két ország több mint háromszáz meghívottja, köztük hetven színifőiskolás hallgató, és csaknem 2500 érdeklődő vett részt a vasárnap zárult ötnapos nagyváradi VI. HolnapUtán Fesztiválon. A szemle programjában többek közt telt házas színházi előadások, szakmai beszélgetések, főiskolák találkozója, alkotói műhely szerepelt.
2018. március 26., 08:282018. március 26., 08:28
Sokszínű programokkal szervezték a tegnap zárult, ötnapos nagyváradi VI. HolnapUtán Fesztivált, amely többek közt színházi előadásokat, szakmai beszélgetéseket, színifőiskolák találkozóját, alkotói műhelyt vonultatott fel.
– közölte a vendéglátó Szigligeti Színház. A fesztiválra olyan színházak látogattak el, mint a budapesti Katona József Színház, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, a székesfehérvári Vörösmarty Színház, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, a Duna Táncműhely, vagy a kolozsvári Váróterem projekt.
A hét végén tartották többek közt a pályakezdő dramaturgok szakmai beszélgetését: Boros Kinga, a Színház folyóirat szerkesztője, illetve a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem oktatója az alkotói folyamatokról, hierarchiákról, illetve a dramaturgi munka különböző lehetséges vonzatairól faggatta a meghívottakat, Sényi Fannit és Lovassy Cseh Tamást.
Pénteken a Vörösmarty Színház mutatta be Leonce és Léna című előadását. „Georg Büchner történetében az érdekelt a leginkább, hogy ezek a fiatalok, vagy már annyira nem is fiatalok, azzal próbálnak meg lázadni, hogy homokba dugják a fejüket, hogy kimenekülnek a világból, és ezt magamon és a környezetemen is sokszor tetten érem” – mondta Kovács D. Dániel rendező.
A Tamási Áron Színház a Chioggiai csetepaté című fergeteges Goldoni-komédiával vett részt a fesztiválon. „A hatvanas–hetvenes–nyolcvanas évek ártatlansága az ebben a szövegben, ebben a pár száz évvel ezelőtti szövegben pontosan megtalálható.
– nyilatkozta Sardar Tagirovsky rendező. A produkciót álló taps ünnepelte.
A fesztiválon bemutatkoztak a pályakezdő színházi alkotók: a Székfoglaló elnevezésű szakmai beszélgetés második kiadásán Boros Kinga vendégei a meghívott előadások rendezői voltak. Horváth Anna, Székely Kriszta, Tasnádi-Sáhy Péter, Botos Bálint, Györfi Csaba és Sardar Tagirovsky a színházzal való viszonyukról, valamint a pályakezdés nehézségeiről vallottak, ugyanakkor saját munkamódszereikről is beszéltek az érdeklődőknek.
egy részük a fesztiválblog szerkesztésével foglalkozott (Sebesi István, Becsey-Imreh Noémi és Brassai Eszter írásait a szigligeti.wordpress.com oldalon érhetik el az érdeklődők), másik részük pedig a dráMÁzat rendezői felhívásának két pályázójával, Abai Szabó Tamás és Bélai Marcel rendezőhallgatókkal dolgozott együtt egy sajátos Szentivánéji álom-feldolgozáson. A résztvevők a fesztivál öt napja alatt elkészített performanszukban a mesteremberek jeleneteire alapozva beszéltek saját alkotóvá válási folyamatuk örömeiről és viszontagságairól.
A Shakespeare-adaptációk sorát a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Kara harmadévesei nyitották, ezt követően pedig a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjai léptek színpadra. „Úgy érzem, az a fajta frissesség és kreativitás, ami a főiskolán tapasztalható jó, ha át tud szűrődni más színházakba is” – jegyezte meg a vendégszereplés kapcsán ifj. Vidnyánszky Attila, az előadás rendezője.
A fesztivál utolsó napján a kolozsvári színisek Rómeó és Júliáját, valamint a 2017-es év egyik legdíjazottabb magyarországi előadását, a Katona József Színház Nóráját láthatta a közönség.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!