Fiatal költők és írók támogatására, továbbá Méhes György irodalmi hagyatékának ápolására 100 millió forint hozzájárulással alapítványt hoz létre a Kossuth-díjas mese-, regény- és drámaíró családja.
2016. május 15., 13:042016. május 15., 13:04
2016. május 15., 14:562016. május 15., 14:56
Mindezt Nagy Levente, Méhes György unokája jelentette be a száz éve, 1916. május 14-én Székelyudvarhelyen született szerző tiszteletére szervezett szombati ünnepségen Budapesten. Az alapítvány fő feladata a minden évben kiosztott Méhes György Irodalmi Díj odaítélése lesz, emellett a 2007-ben elhunyt író szellemiségét követve ösztöndíjakkal és pályázatokkal fogja segíteni a fiatal szerzőket.
„Méhes György missziót teljesített azzal, hogy műveivel elhozta Magyarországra a sajátos kolozsvári mikrokozmosz életérzését, amely arról szól, hogy miként lehet megtalálni a modus vivendit, a magyarság megmaradásának, kulturális értékei felmutatásának módját egy sokszor ellenséges közegben\" – fogalmazott a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) rendezett megemlékezésen Prőhle Gergely, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) helyettes államtitkára, kiemelve az erdélyi szerzőnek a színház és az ifjúság iránti elkötelezettségét is.
„Méhes Györgyben valóban megvolt az, ami a legnagyobbak sajátja, nevezetesen az a képesség, hogy sokakat képes megszólítani, szavainak súlya és hatása van\" – idézte az MTI Szentmártoni Jánost, a Magyar Írószövetség elnökét, aki laudációjában az erdélyi és egyetemes magyar irodalom különös és ritka jelenségének nevezte a szerző munkásságát.bMint fogalmazott, Méhes György – valódi nevén Nagy Elek – Márai Sándorhoz hasonlóan valódi polgári író volt, aki következetesen képviselte a transzilvanizmus eszméjét, amelynek Kós Károly mellett talán legelkötelezettebb képviselője volt.
„Jól tudta, az erdélyi magyarság megmaradása és gyarapodása nem képzelhető el a románok, szászok és zsidók nélkül\" – fűzte hozzá Szentmártoni János. Kiemelte: Méhes György egyike volt azoknak a nagy erdélyi magyaroknak, akik minden nemzetieskedés, képzelt fölény és arrogancia nélkül a legsötétebb időkben vigyázták és vigasztalták a kisebbségi létbe szorult magyarságot.
E. Csorba Csilla, a PIM főigazgatója köszöntőjében úgy fogalmazott: Méhes György élete utolsó évtizedeiben ismerhette meg igazán a sikert, amikor regényei akár 10 ezer példányban is elfogytak, a Kolozsvári milliomosok című műve hosszú ideig vezette az olvasói sikerlistákat. „Műveiben számos alkalommal nyúlt saját vagy családja történetének ihlető forrásához, belőlük sokszor vidám, groteszk családregényeket alkotva\" – hangsúlyozta. Hozzáfűzte: bár a hivatalos, kanonizált irodalomtörténetbe nehezen fogadták be, elhallgatták és kritikával illették, de kedélyét, írni akarását, a közönséggel kialakult szoros kapcsolatát nem tudták megtörni. Az ünnepségen Jordán Tamás és Lukács Sándor Méhes György Jerikó című színművéből olvasott fel részleteket. A megemlékezésen részt vett Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke is.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
szóljon hozzá!