Gáspárik Attila
Fotó: Haáz Vince
Kedden kora délután elektronikus postán elküldött levelében értesítette lemondásáról a művelődési minisztériumot Gáspárik Attila. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház vezérigazgatójának távozását a magyar társulat tagjai napokkal ezelőtt szóban és írásban követelték.
2022. szeptember 06., 16:242022. szeptember 06., 16:24
2022. szeptember 06., 17:222022. szeptember 06., 17:22
Klaus Iohannis államfőnek, Lucian Romaşcanu tárcavezetőnek és Demeter András államtitkárnak címzett elektronikus levelében kedden délután lemondott a kéttagozatos Marosvásárhelyi Nemzeti Színház éléről Gáspárik Attila. Gesztusával a vezérigazgató annak az áldatlan állapotnak vetett véget, amelyet az utóbbi években ő maga gerjesztett.
A Gáspáriknak címzett levelet egyedül Henn János, mint a magyar tagozat művészeinek képviselője írta alá, de amint elmondta, négy színész kivételével, a többi művész egyetértett vele. A helyzet feloldására a művelődési minisztérium is kereste a megoldást: kedden délelőtt Demeter András még arról beszélt a Krónikának, hogy a szaktárca egy huszárvágással készül megoldani az ügyet. Mint hozzátette, ez nem épp olyan egyszerű feladat, annál is inkább, mivel a következő vezérigazgatóra különleges feladat vár. Gáspárik utódjának legalább öt éven keresztül rendkívüli körülmények közt kell terveznie és dolgoznia: a minisztérium nekilátna a mintegy félévszázados színházépület teljes felújításához.
Gáspárik Attila 2011-ben, az RMDSZ javaslatára került a marosvásárhelyi teátrum élére. Első két mandátuma alatt mindkét tagozaton jelentősen nőtt az előadások és egyben a nézők száma. A színház fenntartója csak az első ciklusával volt teljesen elégedett, a második utáni kiértékelőn már nem kapott olyan osztályzatot, amely automatikusan egy harmadik mandátumra jogosította volna fel.
Kéthavonta hosszabbították a kinevezését, a legutóbbi október 17-én jár le. Ezt valószínűleg ki is töltheti, hiszen szeptember 19-ét jelölte meg mint határidőt, de a kifutási idő vezetői tisztséget elfoglaló személyek esetében jóval hosszabb.
Fotó: Haáz Vince
Többek közt az idei nyári vakáció után ajtót mutatott Keresztes Attilának, aki tíz éve dolgozott Marosvásárhelyen társulatvezető és rendezőként, valamint Nagy István és Tamás Fábián Csanád színművészeknek. Lépése miatt, tiltakozásul Nicu Mihoc lemondott a román tagozat művészeti irányításáról, és Varga Andrea sem volt hajlandó szerződést hosszabbítani.
– értékelte a helyzetet Demeter András. A színházban uralkodó állapotokról beszélve, Keresztes Attila lapunknak elmondta, hogy a nyár elején ő még egy rendkívül értékes, jól összekovácsolódott társulatnak kívánt kellemes vakációt, ám a szünidő végén történtek miatt rendkívül szomorú, elkeseredett színészekkel találkozott. Az elválásról szólva kijelentette, ő nem tudna többé Gáspárikkal dolgozni, de amennyiben a következő vezérigazgató számít a munkájára, örömmel térne vissza és szívesen folytatná. A Krónika az érintettet is meg szerette volna szólaltatni, azonban Gáspárik Attila kedden többszörös hívásunkra sem válaszolt.
Gáspárik Attila egyébként az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint Klaus Iohannis államfőnek címezte a levelét, melyben a színházépület rossz állapotáról tájékoztatta, és bejelentette lemondását, arra hivatkozva, hogy tehetetlen a problémával szemben.
amelynek 1973-ban emelt épülete mára olyan rossz állapotba került, hogy az alkalmazottak és a közönség testi épségét veszélyezteti.
„Az általam tizenegy éve irányított Marosvásárhelyi Nemzeti Színház épülete olyan siralmas állapotba került, hogy tulajdonképpen nap mint nap kockáztatjuk művészeink, alkalmazottaink és közönségünk biztonságát. Az épületet 1973-ban avatták fel, azóta nem eszközöltek rajta jelentősebb felújítást, illetve nem hőszigetelhettük, ami a magas energiaárak miatt pokoli hideg évadra nyit kilátást. A kormányprogramban ugyan tételesen megjelenik az épület felújításának terve, de mindezidáig még az állapot felmérése sem valósult meg” – olvasható a Klaus Werner Iohannis államfőhöz címzett levélben.
„A második nagy probléma a színház vezetőjének helyzete. Kilenc hónapja nincs teljes jogú vezetője az intézménynek. Két pályázat útján szerzett mandátum után 30, illetve 60 napos átmeneti időszakokban vezetem az intézményt. Ilyen megbízásokkal nem lehet gördülékeny, hiteles tevékenységet szervezni” – folytatja az igazgató.
„Ezt a két nagy problémát szem előtt tartva vészhelyzeti jelzésként – a kialakult helyzetre való tekintettel, melybe méltatlanul jutott a Nemzeti Színház, az egyetlen olyan intézmény, melynek tevékenysége a román és a magyar kultúrát, illetve az európai kultúrát egyaránt szolgálja – úgy döntöttem, hogy lemondok az igazgatói posztról.
– fogalmazott Gáspárik. Az igazgató arról is tájékoztat a nyílt levélben, hogy az időközi megbízatása október 19-én jár le, lemondása szeptember 19-én lép hatályba. A hátralévő időszakban annak érdekében fog tevékenykedni, hogy a változások ne érintsék a művészeket és a közönséget.
„A döntésem visszavonhatatlan. A projekt révén elnyert két mandátum után tudom, hogy változásra van szükség. Lehet, hogy a gesztusom révén a problémák megoldást nyernek az Ön támogatásával” – írta az Agerpres Iohannisnak Gáspárik.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
2 hozzászólás