Próba. Az előadás Federico Fellini 8½ című, félig önéletrajzi filmjének adaptációja
Fotó: temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház
2021. március 06., 20:592021. március 06., 20:59
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház színészei teljes erőbedobással dolgoznak az évad soron következő produkcióján. A száz éve született Federico Fellini rendező filmje inspirálta Kilenc című musical Györfi Csaba rendezésében kerül színpadra – közölte a társulat. Az előadás Federico Fellini 8½ című, félig önéletrajzi filmjének Broadway-adaptációja, melynek írója Arthur Kopit, zeneszerzője pedig Maury Yeston. Az eredeti előadás 1982-ben több más kategória mellett megkapta a legjobb musicalnek járó Tony-díjat, 2003-ban pedig újabb Tony-díjat nyert.
Ahogy kétségbeesetten próbálja összerakni új filmjének narratíváját, a valóság és a képzelet lassanként összemosódik. Guido zavaros elméjében egyenként kezdenek megjelenni múltjának és jelenének asszonyai – édesanyja, felesége, szeretője és múzsája, egy sztárszínésznő – kísértik, szidják és megvigasztalják, mígnem megtanul felnőni, szembenézni az élet és a halál véglegességével.
Az eredeti angol nyelvű szöveget Pozsgai Zsolt drámaíró adaptálta magyar nyelvre, míg a projekt zenei vezetője Cári Tibor zeneszerző. A szereposztásban megjelenik Kiss Attila, Albert Ákos, Magyari Etelka, Vajda Boróka, Borbély B. Emília, Éder Enikő, Szász Enikő, Tokai Andrea, Tar Mónika, Lőrincz Rita, Aszalos Géza, Molnos András Csaba, Csata Zsolt, Vass Richárd, Czüvek Loránd, Lukács-György Szilárd, Erdős Bálint, Jancsó Előd, Lajter Márkó Ernesztó, Barti Lehel András, Mihály Csongor, Lanstyák Ildikó, Vadász Bernadett és Hegyi Kincső. Az előadás a Theatrum Mundi Színházi és Irodalmi Ügynökség (Budapest) közvetítésével kerül színre.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!