Próba. Az előadás Federico Fellini 8½ című, félig önéletrajzi filmjének adaptációja
Fotó: temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház
2021. március 06., 20:592021. március 06., 20:59
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház színészei teljes erőbedobással dolgoznak az évad soron következő produkcióján. A száz éve született Federico Fellini rendező filmje inspirálta Kilenc című musical Györfi Csaba rendezésében kerül színpadra – közölte a társulat. Az előadás Federico Fellini 8½ című, félig önéletrajzi filmjének Broadway-adaptációja, melynek írója Arthur Kopit, zeneszerzője pedig Maury Yeston. Az eredeti előadás 1982-ben több más kategória mellett megkapta a legjobb musicalnek járó Tony-díjat, 2003-ban pedig újabb Tony-díjat nyert.
Ahogy kétségbeesetten próbálja összerakni új filmjének narratíváját, a valóság és a képzelet lassanként összemosódik. Guido zavaros elméjében egyenként kezdenek megjelenni múltjának és jelenének asszonyai – édesanyja, felesége, szeretője és múzsája, egy sztárszínésznő – kísértik, szidják és megvigasztalják, mígnem megtanul felnőni, szembenézni az élet és a halál véglegességével.
Az eredeti angol nyelvű szöveget Pozsgai Zsolt drámaíró adaptálta magyar nyelvre, míg a projekt zenei vezetője Cári Tibor zeneszerző. A szereposztásban megjelenik Kiss Attila, Albert Ákos, Magyari Etelka, Vajda Boróka, Borbély B. Emília, Éder Enikő, Szász Enikő, Tokai Andrea, Tar Mónika, Lőrincz Rita, Aszalos Géza, Molnos András Csaba, Csata Zsolt, Vass Richárd, Czüvek Loránd, Lukács-György Szilárd, Erdős Bálint, Jancsó Előd, Lajter Márkó Ernesztó, Barti Lehel András, Mihály Csongor, Lanstyák Ildikó, Vadász Bernadett és Hegyi Kincső. Az előadás a Theatrum Mundi Színházi és Irodalmi Ügynökség (Budapest) közvetítésével kerül színre.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!