2008. május 14., 00:002008. május 14., 00:00
A Szatmárnémeti Északi Színház román tagozatának művészeti vezetője szerint hiánypótlónak szánják a május 15-én kezdődő, tizenegy napos rendezvénysorozatukat, mivel Szatmár meglehetősen messze esik az ország kulturális központjaitól. A térség változatos etnikai összetétele is indokolta egy multikulturális fesztivál meghonosítását, azzal a céllal, hogy élénkítsék az itt élők érdeklődését egymás kultúrája iránt.
A második alkalommal megszervezett Sorompók nélkül színházi fesztivál lényegében utódja a három évvel ezelőtt a nagybányai színházzal közösen tartott, Atelier (Műhely) nevű rendezvénysorozatnak. Mivel akkor bebizonyosodott, hogy a térségben lakók élénk érdeklődéssel kísérik az ilyen típusú rendezvényeket, a szatmárnémeti színház dolgozói úgy döntöttek: mindkét megye elég nagy ahhoz, hogy megtartsa a saját fesztiválját. A május 15–26-a között zajló színházi eseményen több mint harminc művészeti együttes lép fel. A színdarabok mellett, kísérőprogramok formájában helyet kap a zene és a tánc, a pantomim és a képzőművészet is. Sőt a rövidfilmek, fényképkiállítások és a könyvbemutatók sem hiányoznak a programból.
Mint Andrei Mihalache kifejtette, elsősorban a hazai, valamint az eurorégión belüli országok művészeti együtteseit hívták meg. A romániai társulatok közül tizenketten fogadták el a felkérést, többek között Bákóból, Bukarestből, Marosvásárhelyről, Kolozsvárról, Brassóból, Petrozsényből, Galacról érkeznek színtársulatok. Rajtuk kívül pedig hat országból – Magyarországról, Ukrajnából, Ausztriából, Görögországból, Németországból és Indiából – várnak előadókat.
A fesztivál összköltségvetése megközelíti a 2,5 millió lejt, melynek nagy részét a szatmárnémeti városi önkormányzat állja, de a megyei vezetés is részt vesz a rendezvények finanszírozásában. Mihalache szerint – mivel egymás kultúrájának megismerése és tisztelete hozzájárul az együtt élő népek közötti harmonikus, baráti viszony kialakításához – a színházi fesztivállal az egyesült Európa határainak légiesítéséhez is hozzájárulnak. A főszervező úgy vélekedett, már a tavalyi, első fesztivál is igen sikeresnek könyvelhető el, ugyanis a termek 70-75 százalékban teltek meg mindegyik előadás alkalmával. Idén, reméli, még nagyobb sikert aratnak, hiszen olyan produkciókat hívtak meg, amelyekben vagy a kitűnő színészek vagy a rendező személye garantálja az előadás színvonalát.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.