2009. február 16., 08:562009. február 16., 08:56
A brit–román–magyar koprodukcióban készült, magyar és román színészekkel Erdélyben forgatott Varga Katalin az egyik Ezüstmedvét érdemelte ki. A zsűri a hangmérnöki munkát, és ennek keretében Székely Tamást és Erdélyi Gábort részesítette elismerésben. A film mind a kritikusok, mind a forgalmazók körében jelentős sikereket ért el.
A rekordok fesztiválja volt a hétvégén befejeződött 59. Berlinale: tíz nap alatt közel 300 ezer nézővel büszkélkedhetett, ami minden korábbi nézőszámot felülmúlt, ugyanakkor még soha ennyi világ-, illetve nemzetközi filmpremiert nem tartottak a berlini mustrán, és a koprodukciós filmek száma is jelentősen meghaladta az eddigieket.
A Tilda Swinton Oscar-díjas brit színésznő által vezetett nemzetközi zsűri a perui rendező, Claudia Llosa The Milk of Sorrow című filmjének ítélte oda a fesztivál legnevesebb elismerését, az Aranymedve-díjat, amelyet impozáns ünnepség keretében Dieter Kosslick fesztiváligazgató adott át a fiatal perui rendezőnek. A díjnyertes film a 32 éves Claudia Llosa második játékfilmje, egy különös, öröklött betegségben szenvedő perui nő életét mutatja be, aki igyekszik leküzdeni saját félelmeit. „Már az egy álom volt, hogy itt vagyok a Berlinálén, és most itt van a kezemben az Aranymedve. Most egész Peru tudni fogja, hogy itt vagyok” – mondta a rendező.
A Berlinale hagyományainak megfelelően az Aranymedve mellett több Ezüstmedve is gazdára talál. A kiemelkedő művészi teljesítményért a nemzetközi zsűri Ezüstmedvével jutalmazta a brit Peter Strickland által rendezett, Erdélyben játszódó, egy bosszú történetét bemutató, brit–román–magyar koprodukcióban készült, Varga Katalin című filmet. A zsűri a hangmérnöki munkát, és ennek keretében Székely Tamást és Erdélyi Gábort részesítette elismerésben, a díjat Erdélyi vette át.
Aranymedve: La Teta Asustada (Claudia Llosa) A zsűri nagydíja (megosztott): Gigante (Adrián Biniez) és Alle Anderen (Maren Ade) Legjobb rendezés: Darbareye Elly (Asghar Farhadi) Legjobb színésznő: Birgit Minichmayr (Alle Anderen) Legjobb színész: Sotigui Kouyate (London River) Kiemelkedő művészi tevekénységért járó Ezüstmedve: Erdélyi Gábor és Székely Tamás (Katalin Varga) Legjobb forgatókönyv: Oren Moverman és Alessandro Camon (The Messenger) |
Ahogy a nemzetközi filmipar és a showbusiness elsőszámú forrásaként számon tartott Variety szaklap beszámol róla, a Varga Katalin a fesztivál sötét lova volt, de mind a kritikusok, mind a forgalmazók körében jelentős sikereket ért el. A párizsi Memento Sales lesz a film francia forgalmazója, és már a szerdai díszbemutató előtt értékesítették a Varga Katalint Görögországban, a Benelux államokban, valamint a volt jugoszláv államokban. A film iránt Izrael, Lengyelország, Törökország és Spanyolország is komolyan érdeklődik.
Az Erdélyben magyar és román színészekkel forgatott film címszerepét Péter Hilda, a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja alakítja, ugyanakkor a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színésze, Pálffy Tibor és a kolozsvári társulat egy másik tagja, Kántor Melinda is feltűnik a vásznon. A film egy bosszú története: Varga Katalint elküldi a férje, amikor kiderül, hogy nem ő Katalin fiának az apja, a nő gyermekével együtt útnak indul, hogy bosszút álljon a férfin, aki évekkel azelőtt megerőszakolta.
Peter Strickland brit–görög származású rendező nagyrészt családi örökségből forgatta le az Ezüstmedvét hozó filmet. „A pénzt a nagybátyámtól, Edward Stricklandtől örököltem. Adóellenőr volt egy angol városban, Aldershotban, és 2001. szeptember 18-án halt meg. Nagy veszteség volt számomra, és életem egy hosszú fejezetét zárta le. A ház eladása után azt hittem, hogy eleget örököltem ahhoz, hogy nekiállhassak filmet készíteni” – mondja a rendező a filmtett.ro portálon közzétett interjúban, amelyben szó esik a helyszín és a történet kiválasztásáról is.
„Hat forgatókönyvem volt. Kettő nem tetszett, kettő túl drága volt, így maradt a Varga Katalin vagy egy másik, amely egy kisvárosban játszódott volna. Végül a Katalin maradt – miért forgatnám az első filmemet városban? Sokkal jobban izgatott, hogy a Kárpátokba menjek. Ha belebukok is, legalább stílusos bukás lesz...” – vélekedett Strickland.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.