2009. február 16., 08:562009. február 16., 08:56
A brit–román–magyar koprodukcióban készült, magyar és román színészekkel Erdélyben forgatott Varga Katalin az egyik Ezüstmedvét érdemelte ki. A zsűri a hangmérnöki munkát, és ennek keretében Székely Tamást és Erdélyi Gábort részesítette elismerésben. A film mind a kritikusok, mind a forgalmazók körében jelentős sikereket ért el.
A rekordok fesztiválja volt a hétvégén befejeződött 59. Berlinale: tíz nap alatt közel 300 ezer nézővel büszkélkedhetett, ami minden korábbi nézőszámot felülmúlt, ugyanakkor még soha ennyi világ-, illetve nemzetközi filmpremiert nem tartottak a berlini mustrán, és a koprodukciós filmek száma is jelentősen meghaladta az eddigieket.
A Tilda Swinton Oscar-díjas brit színésznő által vezetett nemzetközi zsűri a perui rendező, Claudia Llosa The Milk of Sorrow című filmjének ítélte oda a fesztivál legnevesebb elismerését, az Aranymedve-díjat, amelyet impozáns ünnepség keretében Dieter Kosslick fesztiváligazgató adott át a fiatal perui rendezőnek. A díjnyertes film a 32 éves Claudia Llosa második játékfilmje, egy különös, öröklött betegségben szenvedő perui nő életét mutatja be, aki igyekszik leküzdeni saját félelmeit. „Már az egy álom volt, hogy itt vagyok a Berlinálén, és most itt van a kezemben az Aranymedve. Most egész Peru tudni fogja, hogy itt vagyok” – mondta a rendező.
A Berlinale hagyományainak megfelelően az Aranymedve mellett több Ezüstmedve is gazdára talál. A kiemelkedő művészi teljesítményért a nemzetközi zsűri Ezüstmedvével jutalmazta a brit Peter Strickland által rendezett, Erdélyben játszódó, egy bosszú történetét bemutató, brit–román–magyar koprodukcióban készült, Varga Katalin című filmet. A zsűri a hangmérnöki munkát, és ennek keretében Székely Tamást és Erdélyi Gábort részesítette elismerésben, a díjat Erdélyi vette át.
Aranymedve: La Teta Asustada (Claudia Llosa) A zsűri nagydíja (megosztott): Gigante (Adrián Biniez) és Alle Anderen (Maren Ade) Legjobb rendezés: Darbareye Elly (Asghar Farhadi) Legjobb színésznő: Birgit Minichmayr (Alle Anderen) Legjobb színész: Sotigui Kouyate (London River) Kiemelkedő művészi tevekénységért járó Ezüstmedve: Erdélyi Gábor és Székely Tamás (Katalin Varga) Legjobb forgatókönyv: Oren Moverman és Alessandro Camon (The Messenger) |
Ahogy a nemzetközi filmipar és a showbusiness elsőszámú forrásaként számon tartott Variety szaklap beszámol róla, a Varga Katalin a fesztivál sötét lova volt, de mind a kritikusok, mind a forgalmazók körében jelentős sikereket ért el. A párizsi Memento Sales lesz a film francia forgalmazója, és már a szerdai díszbemutató előtt értékesítették a Varga Katalint Görögországban, a Benelux államokban, valamint a volt jugoszláv államokban. A film iránt Izrael, Lengyelország, Törökország és Spanyolország is komolyan érdeklődik.
Az Erdélyben magyar és román színészekkel forgatott film címszerepét Péter Hilda, a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja alakítja, ugyanakkor a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színésze, Pálffy Tibor és a kolozsvári társulat egy másik tagja, Kántor Melinda is feltűnik a vásznon. A film egy bosszú története: Varga Katalint elküldi a férje, amikor kiderül, hogy nem ő Katalin fiának az apja, a nő gyermekével együtt útnak indul, hogy bosszút álljon a férfin, aki évekkel azelőtt megerőszakolta.
Peter Strickland brit–görög származású rendező nagyrészt családi örökségből forgatta le az Ezüstmedvét hozó filmet. „A pénzt a nagybátyámtól, Edward Stricklandtől örököltem. Adóellenőr volt egy angol városban, Aldershotban, és 2001. szeptember 18-án halt meg. Nagy veszteség volt számomra, és életem egy hosszú fejezetét zárta le. A ház eladása után azt hittem, hogy eleget örököltem ahhoz, hogy nekiállhassak filmet készíteni” – mondja a rendező a filmtett.ro portálon közzétett interjúban, amelyben szó esik a helyszín és a történet kiválasztásáról is.
„Hat forgatókönyvem volt. Kettő nem tetszett, kettő túl drága volt, így maradt a Varga Katalin vagy egy másik, amely egy kisvárosban játszódott volna. Végül a Katalin maradt – miért forgatnám az első filmemet városban? Sokkal jobban izgatott, hogy a Kárpátokba menjek. Ha belebukok is, legalább stílusos bukás lesz...” – vélekedett Strickland.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.