2010. december 17., 09:352010. december 17., 09:35
A tematikus év védnökei Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Barabás Miklós Céh megalakulásának nyolcvanadik évfordulójára szervezett tavalyi rendezvényen vetették fel, hogy 2010 legyen a háromszéki képzőművészet éve.
A tematikus év megszervezését Vargha Mihály szobrászművész, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója vállalta, a rendezvényeket a háromszéki és a sepsiszentgyörgyi önkormányzatok, a Háromszéki Képzőművészek Szövetsége és a Barabás Miklós Céh dolgozta ki.Vargha Mihály a szerda esti tárlatmegnyitón elmondta, számtalan székelyföldi képzőművész választotta a nagyvárosok ellenséges közege helyett a szülőföldet, ahol „kultúrát teremtettek”.
„A háromszéki képzőművészeti hagyományok az idei tematikus év rendezvényeinek a továbbgondolására, az intézményes továbbépítkezésre köteleznek” – mondta. Antal Árpád polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a zárókiállítás nem a végállomás, hiszen nemzetpolitikai szempontból is fontos, hogy támogassanak mindent, ami a régióhoz, a városhoz kötődik. Arra kérte a képzőművészeket, együtt próbálják minél nagyobb közönséghez eljuttatni az alkotásaikat. Olyan erdélyi kortárs képzőművészeti galériát szeretnének létrehozni, amelyet Kolozsvártól Szatmárig, Szebentől Nagybányáig mindenki megirigyelhet, szögezte le a polgármester.
Tamás Sándor hangsúlyozta: huszonkétezer látogató, több mint tíz kiadvány, rengeteg kiállítás jellemezte az elmúlt évet. Megnyílt a Magma Kiállítótér, amely a Székelyföld egyetlen kortárs műveket kiállító központja, sor került a Székelyföldi Grafikai Biennáléra, felavatták Vargha Mihály alkotását, Gyárfás Jenő egész alakos szobrát, sorolta a megvalósításokat a tanácselnök. „Sikerült felhívni a figyelmet a képzőművészetre, és folytatni fogjuk az elkezdett munkát” – ígérte Tamás Sándor. A szerda esti rendezvényen a kiállító háromszéki képzőművészek emléklapot vehettek át.
Tisztújítás történt a Kovászna Megyei Hivatásos Képzőművészek Érdekvédelmi Szervezeténél. Az elnöki tisztséget 16 évig ellátó Deák Barna helyét Damokos Csaba vette át. A leköszönő elnök elmondta, a kilencvenes években sikerült leválniuk a Brassó központú területi szervezettől, azóta négyszer választották vissza a szövetség élére, nagy eredmény, hogy szinte minden évben sikerült kiadniuk egy katalógust, de ideje volt, hogy a fiatalok átvegyék a stafétát. Damokos Csaba, a szövetség új elnöke elmondta, azért vállalta a megbízatást, mert Sepsiszentgyörgy kulturális szempontból nem vidéki kisváros, erre bizonyíték a Munkácsy-, Jászai-, József Attila- és egyéb díjak, amit a helyi művészek begyűjtenek.
„A tagság bővítésére, a fiatal képzőművészek bevonására, új terek, új intézmények létrehozására van szükség, fel kell rázni a Lábasházban és a színházépület mellett működő galériákat, kortárs műkereskedelmet kell kialakítani, vázolta a terveket az új elnök. Damokos szerint a jelenlegi szövetség a bukaresti képzőművészeti unió Kovászna megyei fiókja, ezzel párhuzamosan meg szeretnék alakítani a Háromszéki Képzőművészek Szövetségét, ami a székelyföldi képzőművészeti szerveződés alapja lehet.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.