2011. január 14., 09:522011. január 14., 09:52
A székelyföldi triász két egyéniségének egy-egy alkotása: Nagy Imre Pásztorok című nagyméretű olajfestménye és Nagy István Tájkép fákkal című munkája került „haza” Csíkszeredába. A múzeum 2009-ben 14 műtárgyat vásárolt 7000 euró értékben, a 2010-es év azonban anyagi szempontból nem volt kedvező az intézmény számára. „Kiemelkedően magas összegű műtárgyvásárlásra saját forrásból nem volt lehetőségünk, azonban a polgármesteri hivatal nagyvonalúsága és a kultúra iránti elkötelezettsége segített, hogy mégis megvásárolhassuk a festményeket” – jelentette ki Gyarmati Zsolt múzeumigazgató.
Nem véletlen, hogy a múzeum történetének legnagyobb volumenű műtárgyvásárlása révén ez a két festmény került a Csíki Székely Múzeum birtokába, hiszen a kolozsvári Quadro Galéria, amely aukciósházként működik, kiállítást szervezett árverésre bocsátandó műtárgyaiból a csíkszeredai múzeumban. „Antal Attila alpolgármester úrral közösen tekintettük meg azt a kiállítást, és mély benyomást tett ránk a Nagy Imre-festmény. Rajtunk volt a sor, hogy emlékezetessé tegyük az évet ezzel a műtárgyvásárlással” – mondta Ráduly Róbert Kálmán polgármester a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Bár a Nagy Imre-festmény kikiáltási ára 17 ezer euró volt, az aukciót követően Gyarmati Zsolt tárgyalása révén a szeredai múzeum 1000 euróval olcsóbban, vagyis 16 ezer euróért jutott hozzá a Pásztorok című képhez, és 100 euróval olcsóbban, kétezer euróért vásárolta meg a Tájkép fákkal című Nagy István-festményt. A vásárlás révén immár 41 darabot számlál a Csíki Székely Múzeum Nagy István-gyűjteménye, és a több száz képet magában foglaló Nagy Imre-kollekció is gyarapodott. „Nem állunk meg itt – hangsúlyozta Ráduly –, szándékunkban áll a Nagy István-gyűjtemény további bővítése, hiszen az alkotó annyira kötődik Csíkszeredához, hogy válogatott művekből összeállított állandó kiállítást érdemelne” – fejtette ki a polgármester. Ráduly elmondta, a város jó évet zárt, így tartalékalapjukból vásárolták meg a műtárgyakat.
Székely Sebestyén György, a kolozsvári Quadro Galéria egyik tulajdonosa és vezetője gratulált a csíkszeredai elöljáróknak a vásárhoz. Amint elmondta, az a kapcsolat, amelyet a polgármesteri hivatal ápol a múzeummal és a különböző galériákkal, irigylésre méltó. „Számunkra fontos, hogy a székelyföldi gyűjtőket megszólítsuk, hogy kialakulhasson az erdélyi műtárgypiac, hiszen így alkotásaink végre otthonra találnának itthon” – tette hozzá Székely.
A Nagy István-festmény kolozsvári gyűjteményből származik, és az 1920-as évekre datálható. Nagy Imre képe, a Pásztorok 1958-as, a művész késői alkotása. Amint kiderült, mindkét festmény németországi gyűjteményből került vissza újra Erdélybe. A sajtótájékoztatón jelen volt Szűcs György, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos igazgatóhelyettese is, mint mondta, jövőbeli tervekről beszélgettek a csíkszeredai múzeum vezetőségével.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.