Fotó: A szerző felvétele
Bár sokféle közönségcsalogató eseménnyel várták a vendégeket, Szélyes Ferenc, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának színművésze, a Csűrszínházi Napok főszervezője elmondta: elsősorban azt szeretnék, ha színházi zarándoklattá válna a rendezvény. Szélyes kifejtette, amikor öt évvel ezelőtt a nyári színházi napok ötlete megszületett, Mikházán a kapolcsi Művészetek Völgyéhez hasonló hagyományt szerettek volna teremteni, olyan nyári rendezvénysorozatot, ami a színházról, a kultúráról szól. A nyári színház megteremtésével a Felső-Nyárádmentét próbálják kizökkenteni a közönyből, s egyben gazdasági fellendülést is kölcsönözni a környéknek – mondta el Szélyes, aki – mikházi gyökerei révén – helybelinek tartja magát. A Maros Megyei Tanács, Lokodi Edit Emőke elnökasszony, valamint a helyi tanács és Gáll Lajos polgármester nemcsak továbbfejleszteni segített a nyári színház ötletét, de támogatásukkal új, a tervek szerint még idén tető alá kerülő színpad is épül. A szabadtéri színház félig elkészült színpadán szombaton este a magyarországi Forrás Színház előadásával zárult az idei Csűrszínházi Napok: a zsúfolásig telt nézőtéren John Steinbeck Egerek és emberek című darabját játszották. Ezt megelőzően a művelődési házban a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat és a Yorick Stúdió közös produkcióját, az Alvajáró románcot jutalmazta vastapssal a közönség.
Az eddigi években három-négy napig tartott, de ha felépül a nyári színpad, akkor a jelenleg Erdélyben, és talán Romániában is egyedülálló rendezvény egész nyárra szóló programoknak ad majd otthont, jelentette ki Szélyes Ferenc. Nyári táborozásokat szerveznének, szakmai találkozókat a színművészetisek számára, ezenkívül a filharmóniával is vannak közös elképzeléseik. „A mostani vendégszínházzal, a magyarországi Forrással, valamint egy szlovákiai színházzal közösen szeretnénk létrehozni egy társulást, amely szintén szerepet kapna jövőre a Csűrszínházi Napokon – fejtette ki Szélyes Ferenc, aki szerint ráfér Erdélyre a nyári színház.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.