„Retro madár”. A marosvásárhelyi Tompa Miklós társulat produkciója is megtekinthető lesz az elmúlt harminc év legemlékezetesebb produkcióit felvonultató online szemlén
Fotó: Rab Zoltán
Rendhagyó keretek között, online tartja az ország legfontosabb színházi seregszemléjét a Román Színházi Szövetség (UNITER) november 22–29. között.
2020. november 14., 15:242020. november 14., 15:24
Az Országos Színházi Fesztivál harmincadik kiadásának programjában az elmúlt harminc esztendő legjobb romániai előadásaiból vonultatnak fel produkciókat, így több erdélyi magyar társulat előadását.
„A mostani, végeláthatatlannak tűnő átalakulás közepette a művészet, az alkotás folyamata és maga a művészi megnyilvánulás is szükségszerűen másfajta.
Az effajta »régészet« hasznosnak és nemesnek bizonyulhat járványidőben” – olvasható a színházi fesztivál honlapján.
Az előadásokat Ludmila Patlanjoglu, Maria Zărnescu és Călin Ciobotari színikritikus válogatta.
A több mint 150-ször játszott előadás óriási sikernek örvendett. „El kell fogadnunk, hogy a mű sokkal titokzatosabb és gazdagabb, mint bármelyikünk; hogy embernek lenni ellentmondásokkal teli, hogy a színpad nem megoldásokat kínál, hanem mindent nyitva hagy” – vallja a rendező, Andrei Şerban.
Szintén közvetíti a fesztivál A három nővér című kolozsvári előadást Tompa Gábor rendezésében, a Pool (No Water) című online produkciót Radu Nica, Andu Dumitrescu rendezésében, valamint a Nóra című előadást Botond Nagy rendezésében.
Matei Vișniec drámáját 2019-ben mutatta be a társulat Zakariás Zalán rendezésében. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház a Bocsárdi László rendezte Yvonne burgundi hercegnő című produkcióval szerepel az országos fesztivál programjában. Közvetítik még felvételről a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának előadását is: a Retromadár blokknak csapódik, és forró aszfaltra zuhan című produkciót Radu Afrim rendezte.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
szóljon hozzá!