Balázs Attila, Bessenyei Gedő István, Czvikker Katalin és Nagy Pál a sajtótájékoztatón
Fotó: Facebook/Harag György Társulat
Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN) néven erdélyi magyar színházi szövetség jött létre, amelynek fő célja a szakmai keretek biztosítása, közös tervek megvalósítása. Az információcsere és tanácsadás mellett közös színházi találkozót is szerveznének.
2017. június 16., 17:392017. június 16., 17:39
A szövetség megalapítását öt erdélyi magyar színház képviselője kezdeményezte: Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója, Bessenyei Gedő István, a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója, Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház igazgatója, Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója és Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház főigazgatója. Az alapítók egy, a temesvári színházban tartott sajtótájékoztatón számoltak be fő céljaikról, közölte közleményében a szatmárnémeti társulat.
A MASZÍN tagsági díjakból tartja fenn magát, a továbbiakban pályázati forrásokat kutat fel.
fiatalok, pályakezdők illetve idős művészek támogatása, közölte Balázs Attila. A temesvári színház igazgatója elmondta, hogy a szövetség tagjai csak olyan ügyeket képviselnek, illetve valósítanak meg közösen, amelyekben teljes konszenzusra tudnak jutni. Hangsúlyozta, a szövetség nem fedi le a teljes erdélyi színházi szakmát, egyelőre az öt alapító színház tagja a szövetségnek. A MASZÍN azonban továbbra is nyitott más professzionális színházi intézmények és társulatok előtt.
Fotó: Facebook/Harag György Társulat
Cvikker Katalin nagyváradi főigazgató az első programok egyikeként az egyesület és a Magyar Színháztechnikai Szövetség közötti együttműködést említette. Rámutatott, hogy
A tervek szerint a színháztechnikai szövetség szakemberei ősszel három alkalommal két-háromnapos műhelygyakorlatokat tartanak Nagyváradon. Bessenyei Gedő István a szakmai együttműködések, a párbeszéd szükségességét hangsúlyozta, a szövetségben elsősorban vezetői szinten valósul meg. Elmondta,
Ez teret adhatna egy közös produkció megvalósítására is, vélte a szatmári színház képviselője. Nagy Pál a partiumi és székelyföldi színházak közötti kapcsolatok erősítését és bővítését hangsúlyozta, rámutatva, hogy az információcsere, tanácsadás, előadások börzéje olyan tényezők, melyek szorosabb együttműködést kívánnak meg. Fontosnak nevezte, hogy a szövetség minél több hazai és magyarországi szakmai kapcsolatot építésen ki, és pályázati forrásokat célozzon meg.
Az alapító tagok elmondták, készülnek a MASZÍN arculata és honlapja. Azon reményüknek is hangot adtak, hogy a szövetség megalakulásából a színházak művész- és technikai személyzete mellett hosszú távon a közönsége is profitálhat majd.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!