Egyszerű formában, humorral tűzdelve dolgozzák fel a kötelező tananyagban szereplő drámát
Fotó: Facebook/Váróterem Projekt
Színházi nevelési előadásokkal igyekszik közelebb hozni a diákokhoz a kötelező tananyagot a kolozsvári Váróterem Projekt független társulat, közösen megbeszélve az egyes drámákban felmerülő kérdéseket. A térségünkben újnak számító színházi nevelési formáról Csepei Zsolttal, a társulat alapító tagjával beszélgettünk.
2021. december 24., 08:092021. december 24., 08:09
2022. január 06., 20:512022. január 06., 20:51
Legtöbben a színház szó hallatán elsőként egy lesötétített teremre, a játék- és nézőtér jól elhatárolható térfelére, a súlyosan aláhulló vörös bársonyfüggönyre és az estéről estére jelmezt öltő színészekre gondolnak. A teátrum keretei azonban túlmutatnak a hagyományos konvenciókon, bizonyítja ezt a kolozsvári Váróterem Projekt független színházi társulat is, amely úgy csalogatja a kultúra felé a fiatal közönséget, hogy maga viszi előadásait az osztálytermekbe.
Nem csupán kísérleti forma, hanem létező drámapedagógiai és színházi irányzat a kincses városban alkalmazott kezdeményezés, amit tőlünk nyugatabbra, akár már Magyarországon is színházi nevelésként vagy tantermi drámaként ismernek. Csepei Zsolt, a Váróterem Projekt alapító tagja megkeresésünkre elmondta, noha Katona József Bánk bán című drámájának 2011-es osztálytermi adaptálásakor erről még igazán keveset hallottak, a produkció óriási ívet írt le: változó szereposztással és több mint 250 előadással maga mögött jövő márciusban ünnepli a tízéves évfordulóját.
– emlékszik vissza Csepei.
A társulatnak időközben több gyerekelőadása is született, a nevelésközpontú, alkalmazott színházi formával azonban csak pár éve ismerkedtek meg a magyarországi Kerekasztal Színházi Nevelési Központ által. Mint mondta, addig el sem tudták képzelni, hogyan lehet a gyerekeket három órán át lekötni egy hasonló foglalkozással. Első színházi nevelési előadásukat, a Varjú Karcsit Bertóti Johanna dramaturg azonos című bábdarabja alapján és a Kerekasztal mentorálása mellett hozták létre az 1–6. osztályos korosztály számára. Az előadás olyan témákat feszeget, mint a családon belüli kapcsolatok, illetve az iskolai rendszer szabályszerűségei.
A legújabb, jelenleg is futó színházi nevelési előadásukat – amelyben a kolozsvári Hója-erdő történetét göngyölítették fel, annak minden misztikumával – szintén a Kerekasztal társulatával közösen hozták létre a járványidőszakban. A helyi jellegű történetekből összeállt négyszereplős előadás főként a 9–12. osztályos korosztálynak készült, és Az emberek mindenfélét mondanak címet viseli.
Színészi kihívás megküzdeni a diákok figyelméért
Fotó: Facebook/Váróterem Projekt
Csepei Zsolt a Krónikának elmondta, hogy a színházi nevelési foglalkozások leginkább abban különböznek a hagyományos színházi produkcióktól, hogy az előadás a darabban felmerülő kérdéseknek van alávetve, amelyeket a diákokkal közösen próbálnak körüljárni. A tantermi drámák sajátossága ugyanakkor, hogy tényleges interakciókat hoz létre, a megszólalás és a gyerekekkel való kommunikáció pedig valós, őszinte hangnemben történik.
– ismertette az alkotó.
Mint mondta, az osztálytermi előadások legfőbb célja, hogy a gyermek új perspektívákkal találkozzon, ezért a foglalkozást általában egy-egy konfliktuspont mentén alakítják ki. „Nagyon izgalmasnak találom, hogy úgy beszélhetnek rajtuk kívül eső konfliktusos helyzetekről, hogy közben nem kell érzelmileg beleélniük magukat. Eltávolítva maguktól a problémát, új perspektívákat tudnak felfedezni, ami majd beépül a látásmódjukba, így éles helyzetekben tudni fogják, hogy egy időben több nézőpont is érvényes lehet” – tette hozzá.
Az előadások fogadtatása alapvetően jó, ám nagyban függ az osztály összetételétől, a pedagógustól, az adott intézményben alkalmazott nevelési eszközöktől stb. Bizonyos esetekben a színészeknek meg kell dolgozniuk azért, hogy szóra bírják a gyerekeket, máskor viszont nem is jutnak az eltervezett foglalkozáspontok végére, annyira öngerjesztővé válik a beszélgetés. A sokak számára meglepő, újszerű forma nem csak a befogadók, hanem a színészek részéről is nyitottságot igényel, hiszen minden pillanatban ott a meglepetés ereje.
A családi kapcsolatok és az iskolai rendszer témáit dolgozza fel a „Varjú Karcsi” című előadás
Fotó: Facebook/Váróterem Projekt
A társulat alapítójának tapasztalata szerint a fiatalok nézőként sokkal kiszámíthatatlanabbak és erősen él még bennük az éber kíváncsiság. „Vigyázni kell a játékmódra is. Egy sötét, színházi térben, ahol a figyelmet fényekkel és különböző hatásokkal koncentráljuk, könnyebb dolgunk van. Egy neonfényes osztályteremben – ami ráadásul az ő közegük – egy enyhén eltúlzott gesztus is furcsán hathat. Nagyon kell figyelnünk a megnyilvánulás hitelességére, valódiságára, ez a forma ugyanis nem bírja meg a modorosságot” – mondta Csepei Zsolt.
A tananyagban szereplő Bánk bán feldolgozását a pedagógusok is hálásan fogadják, hiszen a diákok könnyebben befogadják az egyszerű formában előadott, humoros pillanatokkal tűzdelt drámát, mintha csak papíron találkoznának vele. A Varjú Karcsi című előadás pedig rendszerint meglepi őket, hasonló formával ugyanis korábban sokan nem találkoztak.
„A Bánk bán? Jelen” című előadás márciusban ünnepli tízéves évfordulóját
Fotó: Facebook/Váróterem Projekt
– részletezte Csepei Zsolt. Hozzátette, úgy látja, több osztálytermi előadás létrehozására lenne szükség ahhoz, hogy ez a forma is bekerüljön a köztudatba. A Váróterem Projekt által létrehozott produkciók Erdélyben még fehér hollónak számítanak, a legtöbb helyen még csak ismerkednek vele, ugyanakkor a pedagógusok részéről érződik egyfajta nyitottság a téma iránt.
A színész mindenképp lát jövőt a külföldön már bevett gyakorlatnak számító színházi nevelési előadásokban, még ha sokan nem is tekintik hagyományos értelemben vett színháznak. „Bár mi is fontosnak tartjuk a nevelés részét, megpróbálunk minél több stiláris, teátrális elemet megtartani az előadásainkban, nagyobb figyelmet fordítunk a karakterek kidolgozására, a színházi képre: talán ebben különbözünk az általunk látott színházi nevelési előadásoktól.” – egészítette ki a kolozsvári független társulat alapítója.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!